Kam v Čechách na výlet autem
17.06.2020
Uvolňování opatření některé lidi neodradí od rozhodnutí tento rok zahraniční dovolenou vynechat. I přes vydání tzv. semaforu, kde jsou jednotlivé evropské země označeny červenou, žlutou nebo zelenou barvou podle jejich epidemiologické situace, se někteří obávají možných omezení, která by jim dovolenou znepříjemnila. V kurzu jsou teď destinace v rámci naší domoviny. Česká republika má rozhodně co nabídnout a to i pro ty, kteří mají napjatý rozpočet nebo jsou omezeni volným časem.
Adršpach
Adršpašsko-teplické skály jsou největším skalním městem ve střední Evropě. V roce 1933 byly vyhlášeny národní přírodní rezervací. S rozlohou 1771 ha se skály rozprostírají na území dvou okresů – Náchoda a Trutnova.
Adršpašské skály
Skrz Adršpašské skály vede zpoplatněný 3,5 km turistický okruh, jehož součástí je Adršpašský vodopád a 2 jezírka, po kterých se můžete svézt v pramici. Pískovcové skály mají nejrůznější tvary a tak se nevyhnuly trefnému pojmenování, jako např. Starosta a Starostová, Milenci, Džbán, Homole cukru.
Teplické skály
Od Adršpašských skal jsou odděleny hlubokou 4 km dlouhou Vlčí roklí. Narozdíl od Adršpašské části je Teplické skalní město tvořeno souvislými masivními skalními zdmi, mezi něž patří nejvyšší a nejznámější Skalní koruna, Chrámové a Martinské stěny. Chrámové stěny proplétá labyrint pískovcových jeskyň zvaných Poseidon, které tvoří labyrint dlouhý 27 km. Šestikilometrový turistický okruh je fyzicky náročnější než ten v Adršpašské části.
Jak z Prahy: Cesta z Prahy vede přes Hradec Králové a Náchod až do Teplic nad Metují – 178 km za 2 hod 20 min.
Cena vstupu v hlavní sezóně (1. 4. – 31. 10.): dospělí 120 Kč, děti od 6 let 70 Kč.
Cena parkoviště: 100 Kč/hod za os. automobil
Kutná hora a Sedlec – Kostnice
Město ve středočeském kraji bylo v roce 1995 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Ve středověku rezonoval název Kutné hory ve spojení se stříbrem. Těžba stříbra byla ukončena v roce 1726, dodnes ale můžete být součástí historie v Českém muzeu stříbra a stříbrném dole. Ve Vlašském dvoře, kde se od roku 1300 razily pražské groše, se nachází královská mincovna. Mezi nejznámější památky patří gotický Chrám sv. Barbory, který je zasvěcený patronce horníků. Za návštěvu stojí sídlo GASK (Galerie Středočeského kraje) Jezuitská barokní kolej a přilehlé zahrady s vinicí a krásným výhledem na Chrám sv. Barbory. V centru města se nachází kulturní památky, jako je např. Kamenná kašna a Morový sloup Panny Marie Neposkvrněné. V nedalekém Sedlci v hřbitovním Kostele Všech svatých se v podzemí nachází Kostnice, jejíž výzdoba je tvořena exhumovanými ostatky 40 000 zemřelých z původního hřbitova. Dle pověsti je poloslepý mnich poskládal v roce 1511 do pyramid. Kostel všech svatých je spolu s Chrámem Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele součástí bývalého cisterciáckého opatství z roku 1142.
Jak z Prahy: Cesta z Prahy vede po D11 směrem na Poděbrady, potom se odbočuje směrem na Kolín a Kutnou horu – 88 km za 1 hod a 10 min.
Cena společného vstupu do Kostnice, Katedrály i Chrámu sv. Barbory: dospělí 220 Kč, děti 130 Kč
Otevírací doba: duben – září: 10:00 – 17:00, říjen – březen: 9:00 – 17:00
Lázně Libverda
Lázeňské město s léčivým minerálním pramenem se nachází na severu Čech v Jizerských horách mezi městy Hejnice a Novým městem pod Smrkem. Název lázní je odvozen z německého Bad Liebwerda (líbezný ostrov mezi bažinami). Lázně jsou typické svou kolonádou a lázeňskými pavilony, pokud sem ale míříte, nezapomeňte s sebou vzít horská kola a projet si trasu Singltrek, která začíná u unikátní výletní restaurace Obří sud ve tvaru opravdového dřevěného sudu. Stezka Singltrek pod Smrkem nabízí 90 km různých stezek ve 4 kategoriích obtížnosti (zelená, modrá, červená a černá). Stezky se klikatí lesem na úbočí hory Smrk a jsou vhodné jak pro rodiny s dětmi, tak i pro zkušené bajkery.
Jak z Prahy: Cesta z Prahy vede po D10 směrem na Liberec, Frýdlant a Hejnice – 140 km za 1 hod 45 min.
Zámek Červená Lhota
Jste-li romantické duše s touhou poznávat kulturní památky České republiky, které zasáhly i náš pohádkový svět, navštivte Zámek Červená Lhota. Renesanční vodní zámek se nachází na severu Jindřichohradecka a svoje pojmenování získal podle své barvy. Jediná přístupová cesta k zámku je přes kamenný most, zámek je jinak obklopen rybníkem. Byla zde natočena spousta pohádek, např. Zlatovláska, Princezna na hrášku apod.
Jak z Prahy: Cesta z Prahy vede krátce po D1, potom po D3 směrem na České Budějovice. Z dálnice se sjíždí na výjezdu 95 u Soběslavi – 123 km za 1 hod 35 min.
Cena vstupu: dospělí 100 Kč, děti 70 Kč, zapůjčení pramice: 80 Kč na 30 min, 150 Kč na hod.
Otevírací doba: duben – květen, září – říjen: 9:30 – 17:00, červen – srpen: 9:30 – 18:00
Zdroje obrázků:
- Kam v Čechách na výlet autem: Adršpašské skály – pan a paní Starostová: Pixabay.com
- Jezuitská kolej a Chrám sv. Barbory v Kutné hoře: Wikimedia Commons, autor: Fotograf ondra
- Restaurace Obří sud Lázně Libverda: Wikimedia Commons, autor: Jan Polák
- Zámek Červená Lhota: Pixabay.com
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com