Rady, jak zazimovat motocykl
21.11.2018
Chcete-li prodloužit životnost své motorky, pak byste neměli podcenit její zazimování. Delší odstavení přes zimní sezónu může na strojích zanechat negativní následky. Ještě před samotným zazimováním by měly být provedeny nutné opravy, na které byste mohli na začátku jara zapomenout. Asi nikdo si nepřeje absolvovat hned první slunečný den cestu do servisu.
Umytí je základ
To nejjednodušší, čím můžete začít, je pořádně motocykl omýt s použitím čistících prostředků k tomu určených. Nejenom že odstraníte hmyz a zaschlé nečistoty, ale budete-li důslední, objevíte třeba i drobná poškození či závady. Po sprše motorku náležitě osušte.
Konzervace dílů
Po omytí a osušení následuje promazání všech dílů. Lak ošetřete voskem, chromované díly pak speciálním přípravkem. Zvláštní péči věnujte řetězu, abyste ho po zimě nenašli rezavý. Můžete promazat i ložiska, bowdeny a další pohyblivé část jako plynové lanko nebo lanko od spojky. Vyvarujte se ale mazání brzdových kotoučů a bubnů.
Co s baterií
Baterie je jednou z nejcitlivějších částí na údržbu. Ideální je ji skladovat v suché místnosti, kde se drží stálá teplota okolo 10 stupňů. Máte-li takovou garáž, můžete baterii nechat ve stroji a jen ji odpojit. Pokud vám v garáži mrzne, baterii vyjměte a uschovejte na vhodnějším místě.
U baterií s elektrolytem zkontrolujte jeho hladinu a případně dolijte destilovanou vodou. Několikrát za zimu je dobré zkontrolovat napětí a akumulátor dobít. Dnes už jsou na trhu i takové nabíječky, které neustále sledují stav baterie a v případě potřeby ji dobijí.
Pneumatiky
Při dlouhodobém stání byste měli zamezit kontaktu pneumatik s podlahou. Využít můžete buď centrální stojan nebo přední a zadní stojan, kdy celou motorku nadzvednete a odlehčíte. Vyhnete se tak věčnému poposouvání motorky, aby kola nebyla zatížena jen na jednom místě. Tlak v pneumatikách udržujte na hodnotě stanovené výrobcem. Podhuštěná kola jsou náchylnější k opotřebení.
Provozní kapaliny
Zkontrolujte stav oleje a pokud vás čeká jeho výměna, udělejte to ještě před zimou. Palivovou nádrž natankujte až po okraj benzinem s oktanovým číslem ideálně 100. V prázdné nádrži se totiž sráží vlhkost a dochází ke vzniku koroze.
Z karburátorů vypusťte zbytky benzinu a zastavte přívod paliva. Nedojde tak k usazení nečistot, které by mohly karburátory ucpat.
Samozřejmostí je nemrznoucí směs v chladícím okruhu, aby nezamrzl. V opačném případě hrozí netěsnost potrubí, praskání hadiček nebo riziko prasknutí chladiče.
Aby vaše práce na důkladném zazimování nepřišla vniveč, zakryjte celou motorku prodyšnou plachtou určenou pro vnitřní prostředí. Použijete-li plachtu třeba pogumovanou nebo jen igelit, hrozí, že se vám na motorce vinou kondenzace vlhkosti ve vzduchu utvoří plísně a rezavé fleky.
Stroj zabezpečte proti odcizení, zloději řádí za každého počasí. Použijte řetězy, zámky, ideálně kotvící zámky, které připoutají motocykl ke stěně či k podlaze.
Pozornost věnujte i svému oblečení a vybavení. Přilbu rozeberte a vyperte vnitřek, plexisklo vyčistěte. Látkové oblečení hoďte do pračky, kožené omyjte vodou a naimpregnujte.
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com