Co dělat při poruše vozu v provozu
14.08.2019
Prasklá pneumatika, prázdná nádrž nebo nenadálá porucha motoru – a vaše auto se stane ve vteřině nepojízdným. O to hůř, když k poruše dojde třeba na dálnici, kde kolem vás ostatní vozidla sviští mnohdy vyšší než stotřicetikilometrovou rychlostí v hodině. Jak se v takovém případě zachovat, abyste neohrozili nejen sebe, ale ani ostatní účastníky silničního provozu?
Zůstanete-li stát s nepojízdným vozem na silnici či dálnici, měli byste si uvědomit, že vám vznikají určité povinnosti. Rozhodně nestačí obléci si reflexní vestu a čekat na pomoc. Podle zákona jste totiž povinni informovat ostatní řidiče o překážce na silnici umístěním výstražného trojúhelníku, a to minimálně 50 metrů za vozidlo, případně 100 metrů, stane-li se vám porucha na dálnici. Tím to pro vás ale nekončí. Jak postupovat a co vše musíte zajistit, aby nedošlo k újmě na zdraví?
- zastavte vpravo – lze-li vůz ještě ovládat, snažte se zastavit co nejvíce vpravo. Na dálnici zkuste dojet k nejbližšímu sjezdu či odstavnému místu. Vyvarujte se zastavení v levém pruhu nebo u středových vozidel. Zde ostatní řidiči překážky čekají nejméně.
- osvětlete vůz – nechte zapnutá světla a spusťte výstražné blinkry
- oblečte si reflexní vesty – a to nejen vy jako řidič, ale i ostatní spolucestující
- opusťte vozidlo – vystupujte směrem vpravo ke krajním svodidlům a dostaňte se co nejrychleji za ně
- umístěte výstražný trojúhelník – vezměte trojúhelník a doneste ho minimálně 50 metrů za vozidlo, na dálnici 100 metrů. Nechoďte po vozovce, držte se stále za svodidly. Vozte trojúhelník za zadními sedadly, abyste ho v případě nouze nemuseli lovit v kufru.
- zavolejte policii – pokud vám selže vůz v nepřehledném úseku, třeba za horizontem nebo v prudké zatáčce, zavolejte policii. Ta vám pomůže místo poruchy řádně označit a je-li to třeba, pak pomůže i s řízením provozu.
Podle zákona jste dále povinni za snížené viditelnosti osvětlit nepojízdný vůz obrysovými nebo parkovacími světly, popřípadě bílým světlem, které neoslňuje řidiče a je viditelné zepředu i zezadu.
Nezvládnete-li poruchu opravit na místě, musíte zajistit odtah, a to neprodleně. Není-li to možné ihned, kontaktujte policii. Rozbitý vůz rozhodně nemůže zůstat stát na blikačkách přes noc třeba s tím, že si ho vyzvednete později. To lze jen v případě, že stojí na takovém místě, kde netvoří překážku provozu a neohrožuje ostatní řidiče.
Místo na odvoz si domluvte takové, na které se dostanete v bezpečí za svodidly. Za šera nebo ve tmě dbejte zvýšené opatrnosti, to platí hlavně v případě, že máte s sebou malé děti. Nikdy je nenechte vstoupit do vozovky.
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com