Teplota barev pouličního osvětlení
20.09.2018
Málokdo si dokáže představit pozdní návrat z práce bez záře veřejného osvětlení. Chodcům poskytuje jistou dávku bezpečí, řidičům pak lepší orientaci na pozemních komunikacích a menší nápor na jejich oči. S tím souvisí i zvýšení bezpečnosti a snížení počtu dopravních nehod. Důležitou roli ovšem hraje barevná teplota světel pouličních lamp. Je nejvíce používaná oranžová barva zároveň i tou nejbezpečnější?
V České republice je pouliční osvětlení velice rozšířené, celé území v noci osvětluje zhruba milion svítidel.
U běžného osvětlení silnic je kladen důraz především na jeho funkčnost. Osvícená by měla být hlavně samotná silnice a její nejbližší okolí a osvětlení by rovněž mělo odpovídat hustotě provozu. Mělo by být rovnoměrné a neoslňovat chodce ani řidiče.
Oranžové výbojky
Nejen u nás je typickou barvou veřejného osvětlení oranžová. Pokud jste měli za to, že je tato barva spojená s bezpečností, pak jste na omylu.
Oranžovou barvu pouliční lampy získávají díky sodíku. Sodíkové výbojky jsou pro svoji vysokou světelnou účinnost nejrozšířenějším typem veřejného osvětlení. Dalším jejich plusem je dlouhá životnost a také to, že jsou poměrně levné. Jedinou nevýhodou je paradoxně právě vydávané světlo, kvůli kterému lidské oko není schopné rozeznat ostatní barvy. Určitě se vám stává, že v noci horko těžko rozeznáváte barvy aut stojících pod lampami.
LED osvětlení
V některých městech se mohou objevit místo sodíkových výbojek LEDkové pouliční lampy, které osvětlují silnice bílým světlem. Podle expertů na dopravní bezpečnost bílé světlo oproti oranžovému poskytuje až dvakrát lepší periferní vidění a zkracuje dobu potřebnou k zabrzdění vozidla až o čtvrtinu. Z hlediska dopravní bezpečnosti jsou tedy LEDky vhodnější než staré dobré sodíkové výbojky.
Vedle toho LEDky způsobují i menší světelné znečištění. Vzhledem k faktu, že osvětlení provozované městy je největším zdrojem světelného smogu, jedná se do budoucna o docela zásadní výhodu.
Co tedy brání jejich masovějšímu používání? Tak předně to, že jsou ještě pořád poměrně drahé. A taky je neekonomické nahrazovat levné sodíkovky drahými LEDkami, pokud ještě slouží a jejich životnost neskončila.
Teplota světel u automobilů
Jízda automobilem v noci nebo za šera je pro řidiče a jeho zrak mnohem více namáhavá než za denního světla. Výrobci automobilů proto do novějších aut montují takové světlomety, které oproti klasickým halogenům vydávají světlo podobné dennímu jasu, díky kterému nejsou oči tolik zatěžovány. Platí, že čím více se barva umělého světla blíží světu dennímu, tím méně je náš zrak unaven.
Řidiči některých starších automobilů se pak snaží montovat podobná světla i do svých vozů, někteří zkoušejí přidávat žárovky s modrým nádechem, aby napodobili xenonové světlomety moderních automobilů. V tomto případě je třeba myslet na to, že vůz nemusí po takové úpravě projít technickou kontrolou. Jedinou povolenou barvou pro provoz na českých pozemních komunikacích je barva bílá a její spektrum, přípustný je pouze lehký nádech modré. Jinak zbarevné žárovky jsou na našich silnicích zakázané a často ani neposkytují dostatečné osvětlení.
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com