Škoda a její nejvýznamnější modely
04.09.2023
Nebýt Václava Klementa a jeho buldočí povahy, pravděpodobně bychom dnes modely Škoda na silnicích nepotkávali. Ten si totiž společně s Václavem Laurinem založil v Mladé Boleslavi podnik na výrobu bicyklů poté, co se mu rozbilo zbrusu nové kolo, a výrobce odmítl dosti neurvalým způsobem jeho reklamaci. V prosinci roku 1895 tak oba pánové pod značkou Laurin & Klement začínají vyrábět věhlasná kola Slavia, aby k nim o pár let později přidali i motocykly. V roce 1905 pak představili první automobil. Pojďme se společně podívat, které modely Škoda se v historii firmy staly těmi nejvýznamnějšími.
Obsah článku
- Modely Škoda a jejich historie
- Škoda Superb a Škoda Rapid jako nová generace vozů
- “Vítězná” Škoda Popular, neúspěšná Škoda Favorit
- Poválečná Škoda Tudor
- Počátky modelů Škoda Octavia a Škoda Felicie
- Škoda 1000 MB – nová generace
- Závodní Škoda 130 RS
- Škoda 105 a Škoda 120 – poslední modely s motorem vzadu
- Oprášení jména Škoda Favorit
- Škoda Octavia a Škoda Fabia pod křídly Volkswagenu
- Škoda Yeti a Škoda Kodiaq jako první SUV modely
- Škoda Citigo a první elektrifikace
- Škoda Enyaq iV byla prvním opravdovým elektromobilem
Modely Škoda a jejich historie
Vůbec prvním automobilem, který začali Václavové Laurin a Klement vyrábět, byl VOITURETTE s motorem o výkonu 7 koňských sil a na tu dobu poměrně dobrou ovladatelností. Dosahoval rychlosti až 40 km/h a dočkal se následovníků, kteří dostali abecední označení. Význačnými se staly modely s označením S, kterých se vyrobilo 2 000 kusů. Byly to právě tyto modely, které společnost přetvořily v největší automobilku v tehdejším Rakousku-Uhersku.
První světová válka výrobu téměř zastavila, civilní vozy byly nahrazeny vojenskými vozidly. Po jejím skončení ale automobilka byla schopna svou produkci nejen znovu rozběhnout, ale i rozvíjet. K osobním vozům přidala i náklaďáky a letecké motory. I proto začala na počátku 20. let hledat strategického obchodního partnera. A když v roce 1924 došlo k částečnému zničení továrny požárem, spojil se Laurin & Klement se strojírenským obrem, plzeňskou Škodou. Od této fúze se na vozech začalo objevovat logo ve tvaru okřídleného šípu.
Škoda Superb a Škoda Rapid jako nová generace vozů
V roce 1935 se představil vůbec první model Škoda Rapid, který nesl označení 421. Dosahoval rychlosti až 90 km/h a byl vyráběn ve verzích čtyřdveřový sedan, kabriolet a kupé. Dnes patří původní Rapidy mezi sběrateli k velmi ceněným kouskům.
Kromě Rapidu a modelu Škoda Popular, které byly novou generací vozů, přišla automobilka i s prvním Superbem. Výroba modelu Škoda Superb (640) se rozjela v roce 1935. Vůz byl vybaven luxusními prvky, mezi které patřil např. radiopřijímač a oddělený prostor mezi řidičem a pasažérem. Vozy tak byly využívány politiky, diplomaty a podnikateli, mimo jiné vůz využívala i obuvnická firma Baťa.
Škoda Superb se využívala jako sanitní vůz.
“Vítězná” Škoda Popular, neúspěšná Škoda Favorit
Když v roce 1936 skončila Škoda Popular druhá v prestižním závodě Rallye Monte Carlo v kategorii vozů do 1 500 cm³, začala se ihned poté nabízet i ve verzi roadster a kupé a to proto, aby připomínala právě úspěšný sportovní model. Ve verzi Monte Carlo pak byla schopna vyvinout rychlost až 110 km/h.
V letech 1936 – 1941 se vyráběla Škoda Favorit, která měla být mezistupněm mezi Rapidem a luxusním Superbem. Lákat měla hlavně na úsporný provoz a celkový prostor. Model dosahoval rychlosti až 95 km/h. Bohužel, tehdejší Škoda Favorit nikterak úspěšná nebyla. Zákazníci buď dali přednost levnějším Popularům a Rapidům, nebo naopak exkluzivnímu Superbu, pokud byli majetní.
Škoda Popular ve verzi Monte Carlo.
Poválečná Škoda Tudor
Rok 1939 opět přinesl do Evropy válku a ta továrnu v Mladé Boleslavi, stejně jako válka předchozí, odsoudila k výrobě pro vojenský průmysl. Odcházely odsud součástky pro terénní vozidla, vojenská letadla a zbraně pro německou armádu.
Po skončení války se automobilka vrátila k produkci osobních vozů. A přišla s kompaktním a ekonomickým lidovým modelem – Škoda 1101, známá spíše jako Škoda Tudor. Název odkazoval na vkusnou karoserii dvoudveřového sedanu (z ang. two-door). Model nakonec získal i čtyřdveřovou podobu, která se počínaje rokem 1949 stala nejrozšířenější verzí. Tudoru se výjimečně dařilo i v zahraničí, kam směřovaly ⅔ celkové výroby.
V zahraničí velmi úspěšná Škoda Tudor.
Počátky modelů Škoda Octavia a Škoda Felicie
Období po válce se neslo v duchu znárodňování, nastupující socialismus ovlivnil směrování mladoboleslavské automobilky.
K výrazné inovaci v konstrukci osobních vozů došlo v roce 1955, kdy se poprvé začala používat celokovová kostra, upustilo se tedy od, do té doby používané, konstrukce ze dřeva a plechu. V roce 1955 pak společnost představuje model Škoda 440 Spartak. Proč ho zmiňujeme? Byl to právě tento model, jehož pozdější modernizací a přejmenováním vstoupila na trh Škoda Octavia. Její výroba začala v roce 1959 a chlubila se na tu dobu velmi dobrými jízdními vlastnostmi. V roce 1960 byla přidána verze kombi, k dispozici byly i vyšší verze – Škoda Octavia Super a Škoda Octavia TS s výkonnějšími motory.
Sesterským modelem Octavie byla Škoda Felicie. Ta se stala ikonou mezi tehdejšími vozy, vyrobilo se jí necelých 15 tis. kusů, přičemž poptávka vysoko převyšovala nabídku. Škoda Felicia ze 60. let patří dodnes mezi nejvíce ceněné veterány se symbolem šípu na kapotě.
Škoda Octavia zářila i na závodních okruzích.
Škoda 1000 MB – nová generace
V letech 1964 – 1969 vyráběla továrna model Škoda 1000 MB. Svým způsobem se jednalo o novou generaci vozů Škoda, vždyť Škoda 1000 MB byla prvním modelem, který měl motor umístěný vzadu, vůz byl současně vybaven i pohonem zadních kol. Vyrobilo se ho bezmála 440 tis. kusů a stal se ve své třídě jedním z nejlepších vozů tehdejší doby.
Škoda 1000 MB odstartovala výrobu nové generace vozů.
Závodní Škoda 130 RS
V roce 1975 přišla automobilka s majstrštykem v podobě závodního modelu Škoda 130 RS. Její výkony v automobilových soutěžích z ní vytvořily jednu z legend motosportu. Jejím největším úspěchem bylo dvojité vítězství ve své třídě v Monte Carlu v roce 1977. Auto dokázalo jet rychlostí až 220 km/h a právem bylo označováno za Porsche Východu.
Závodní Škoda 130 RS
Škoda 105 a Škoda 120 – poslední modely s motorem vzadu
Až do roku 1990 trvala produkce vozů nižší střední třídy souhrnně označovaných jako Škoda 742. Prodávaly se pod názvy Škoda 105 a Škoda 120, přičemž jednotlivé modely se lišily hlavně výkonem motoru a výbavou. Staly se prvními vozy, kterých bylo vyrobeno více než 2 miliony a byly vůbec nejrozšířenějším modelem na našich silnicích díky bezkonkurenční ceně. Také se ale staly posledními modely s již překonanou koncepcí uložení motoru vzadu, která se poprvé u škodovek objevila v roce 1964.
Oprášení jména Škoda Favorit
Rok 1987 přinesl revoluci v pojetí pohonu vozidel Škoda. Motor se dával dopředu, stejně tak se vozy vyráběly s pohonem předních kol. O rok později pak vstupuje na trh model Škoda Favorit s, na tu dobu, elegantní karoserií a slaví úspěchy jak doma, tak v zahraničí. Později k němu přibyly i další verze – kombi Škoda Forman a užitkový vůz Pick-up.
Model Škoda Favorit odstartoval novou éru v koncepci pohonu vozů Škoda.
Škoda Octavia a Škoda Fabia pod křídly Volkswagenu
Aby se společnost stala konkurenceschopnou i po převratu v roce 1989, začala tehdejší vláda hledat obchodního partnera, který by automobilku úspěšně provedl transformací. Našla ho v německém gigantu Volkswagen (VW) a Škoda se tak zařadila po bok vozů VW, Audi a Seat.
Výroba byla postupně zkvalitňována, Favorit byl nahrazen novou Felicií, která se tak stala prvním vozem vyrobeným po spojení Škody a VW. V polovině 90. let se rovněž začala budovat nová továrna pro výrobu modelu střední třídy – Škoda Octavia I. Ta se stala základem pro budoucí úspěch automobilky.
O pár let později se k ní přidala ještě Škoda Fabia, která byla poprvé představena na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 1999. Později byla doplněna i o verzi kombi.
Škoda Octavia I se vyráběla do roku 2010.
Škoda Yeti a Škoda Kodiaq jako první SUV modely
V roce 2009 se rodina vozů Škoda rozrostla o modely ze segmentu SUV. Vůbec prvním českým vozem SUV byla Škoda Yeti. “Yetinu” si koupilo celkem 630 tis. zákazníků a stala se jedním z nejvíce úspěšných modelů značky. Dnes se už nevyrábí, na jejích základech ale vyrostlo další úspěšné SUV – Škoda Karoq. Yeti se nevyráběl jen u nás, ale i v závodech Rusku, Indii a Číně, tak velký zájem byl o tento vůz.
V roce 2016 firma představila model Škoda Kodiaq. Ten se díky svému kufru stal nejprostorovějším SUV ve své kategorii. Disponoval velkolepou elektronickou výbavou a to včetně asistenčních systémů. O pár let později, v roce 2017 a poté v roce 2019, se začaly prodávat další vozy ze segmentu SUV – již výše zmíněná Škoda Karoq a dále model Škoda Kamiq.
Škoda Citigo stála na počátku elektrifikace značky.
Škoda Citigo a první elektrifikace
Před více než deseti lety světlo světa spatřila Škoda Citigo, nejmenší model v historii značky. Byl představen jako městský vůz a doplnil dvojici sesterských modelů Seat Mii a Volkswagen Up!. V roce 2019 automobilka představila plně elektrickou verzi vozu pod názvem Škoda Citigo-e iV. O vůz byl tak velký zájem, že se během jednoho roku zcela vyprodal. Automobilka potom jeho výrobu ukončila. Zlí jazykové tvrdí, že důvodem ukončení produkce byla nevýdělečnost modelu.
Škoda Vision 7S představuje budoucnost značky.
Škoda Enyaq iV byla prvním opravdovým elektromobilem
V září roku 2020 byl v Praze slavnostně, jak jen to covidové restrikce umožňovaly, představen SUV model Škoda Enyaq iV. Ten se stal prvním skutečným plně elektrickým vozem automobilky, jakkoliv by se mohlo zdát, že tím bylo Citigo. Citigo ale ve své podstatě byl jen okopírovaný Volkswagen Up!, kdežto Enyaq měl vlastní design.
Minulý rok v létě byl v podobě modelu Škoda Vision 7S představen nový směr automobilky. Jedná se o elektrické sedmimístné SUV, které svou délkou předčí i dosud nejdelší Kodiaq. Výrobce uvádí dojezd okolo 600 kilometrů na jedno nabití. Důležitější než technické parametry je ale nový design vozu. Zmizelo tradiční logo a místo něj se objevil nápis Škoda se zajímavě řešeným háčkem nad písmenem S. Objeví se také vůbec poprvé matná karoserie a obecně bude nový vůz představovat úplně novou image automobilky.
Uvažujete-li o nákupu nového vozu ať už jakékoliv značky, nezapomeňte si poté sjednat výhodné povinné ručení a havarijní pojištění, které pokryje škody na vašem vozidle v případě, že způsobíte dopravní nehodu. Využít můžete naši kalkulačku.
Veškeré obrazové materiály byly převzaty z oficiálních stránek společnosti Škoda Auto a.s.
Nejčastěji kladené otázky – FAQ
Jaké vozy kromě modelů Škoda se vyrábějí v Česku?
Odkud přišlo označení pro model Škoda Superb?
Kde se vyrábí vozy Škoda?
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com