Prověření vozidla dle RZ (SPZ) a VIN

23.02.2018

Registrační značka a tzv. VIN kód jsou dva klíčové údaje, které jednoznačně identifikují každé vozidlo. S jejich znalostí se můžete dostat k užitečným informacím o vozidle. Můžete se dozvědět, zda je dané vozidlo pojištěné, zda není kradené nebo jaký je jeho skutečný rok výroby a stav tachometru. Víte, jak a kde je možné si tyto údaje ověřit?

Prověření vozidla dle RZ (SPZ) a VIN

RZ odhalí, zda je vozidlo pojištěné

Jedním ze způsobů, jak si „proklepnout“ určitý automobil, je prostřednictvím jeho registrační značky, což je současné oficiální označení pro státní poznávací značku (SPZ). Registrační značka je unikátní znak, který identifikuje každé motorové vozidlo.
S pomocí tohoto jediného údaje snadno zjistíte, zda a u které pojišťovny má dané vozidlo uzavřené zákonné pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla (povinné ručení). Tuto informaci oceníte zejména v případě, že se stanete účastníkem dopravní nehody, kterou ovšem zavinil jiný řidič. Pokud viník z místa nehody ujel, můžete si na něj vyžádat kontakt a škodu po něm vymáhat.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

K prověření vozidla podle registrační značky můžete využít formulář na stránkách České kanceláře pojistitelů. Poté, co do něj zadáte registrační značku a datum, ke kterému si přejete existenci pojištění ověřit, zobrazí se vám následující údaje o prověřovaném vozidle:

 • druh vozidla (např. motocykl, osobní automobil, nákladní automobil),
 • tovární značka vozidla,
 • pojistitel (název pojišťovny),
 • doba trvání pojištění.

Prověření vozidla dle registrační značky

VIN odhalí pravdu o ojetém vozidle

Další možností, jak se dozvědět užitečné údaje o určitém vozidle, je jeho prověření pomocí tzv. VIN kódu. VIN (Vehicle Identification Number) je zkratka pro identifikační číslo vozidla, které jej jednoznačně identifikuje – podobně jako člověka identifikuje jeho unikátní rodné číslo. VIN se skládá ze 17 znaků, mezi nimiž mohou figurovat pouze arabské číslice a velká písmena latinské abecedy (s výjimkou písmen O, Q, I).
VIN najdete na různých místech ve vozidle, jeho konkrétní umístění se však liší podle značky a modelu vozidla. Nejčastěji bývá vyraženo pod čelním sklem na straně řidiče, v motorovém prostoru vozidla, na podlaze u spolujezdce nebo na pravé straně rámu. Dále ho lze vyčíst z typového štítku vozidla, který bývá umístěn v prostoru dveří nebo v motorovém prostoru, a z dokladů k vozidlu.
Díky VIN kódu je možné vystopovat historii každého vozidla. Prověření vozidla pomocí VIN byste měli provést vždy, když kupujete ojetý vůz, jehož historii a původ bezpečně neznáte. V dnešní době totiž není lehké rozeznat, zda vás obchodník netahá za nos a zda si skutečně kupujete ojetý vůz s takovými parametry, které prodejce deklaruje.

Prověření vozidla dle RZ (SPZ) a VIN

Bezplatné prověření VIN

Některé informace o historii vozidla můžete získat zcela zdarma. Využít k tomu můžete některou z internetových služeb, které shromažďují legálně dostupná data o vozidlech – například Car Detect, VinCheck nebo Vincario. Dozvíte se tak, zda se nevystavujete riziku zabavení vozidla z toho důvodu, že se dané vozidlo nachází v:

 • databázi odcizených vozidel (v ČR, na Slovensku, případně v dalších dostupných zemích),
 • databázi dostupných leasingových společností.

Bezplatně funguje také systém Ministerstva dopravy ČR, který nabízí kontrolu počtu najetých kilometrů. Kromě VIN musíte však znát také číslo protokolu poslední technické prohlídky, které vyčtete z velkého technického průkazu. Po zadání těchto informací do formuláře se vám zobrazí informace o stavech tachometru při kontrole na stanici technické kontroly. Výsledek bude vypadat takto:

Datum prohlídky Druh prohlídky Stav km Poznámka
14.8.2017 Pravidelná 175 667
14.8.2015 Evidenční kontrola 148 412
7.8.2015 Evidenční kontrola 142 426
15.5.2015 Pravidelná 139 850
16.5.2013 Pravidelná 93 699

Podrobnější informace za poplatek

Za detailnější informace o historii vozidla si budete muset připlatit. Několik takto investovaných stovek vám však může v budoucnu ušetřit výdaje za nečekané opravy, které budou nutné, až se vám vozidlo ukáže v pravém světle. Díky tomu, že budete znát skutečné údaje o vozidle, se vyhnete podvodům, jako jsou stočené kilometry, zfalšovaný rok výroby nebo zfalšovaná servisní knížka.
Mezi zpoplatněné informace, které lze o daném vozidle získat s pomocí VIN, patří především:

 • stav tachometru a jeho vývoj (pomůže odhalit případné stočení tachometru),
 • skutečný rok výroby (pomůže předejít koupi „omlazeného“ vozu),
 • technický popis vozidla (umožňuje porovnat údaje s parametry v technickém průkazu),
 • záznamy o škodách evidovaných na vozidle,
 • záznamy servisních úkonů.

Zpoplatněné služby nabízí například:

Cena služby se pohybuje kolem 500 Kč.
Po zadání VIN kódu se vám zpravidla zobrazí základní údaje o vozidle a dále počet dostupných informací z různých kategorií, které získáte ve formě zprávy po zaplacení poplatku.
O tom, že výběr a koupě ojetého vozu není jednoduchou záležitostí, není pochyb. Protože se jedná o nákladnější věc, která má obvykle sloužit několik let, je vhodné být při výběru pečlivý a opatrný. Prověření vozidla prostřednictvím VIN kódu je vhodným nástrojem, který vám může výběr usnadnit.