Autosedačka pro nejmenší děti, tzv. vajíčko, se stala praktickým pomocníkem i mimo auto. Rodiče v ní berou děti na nákupy, k lékaři, na pochůzky po městě, doma v ní miminka kolébají, uspávají a nechávají spát, v extrémních případech i celou noc. Děti vypadají v sedačce spokojeně, odborníci však upozorňují na rizika, která při používání autosedačky doma hrozí.
Nezbytný pomocník pro novopečené rodiče
Dětská autosedačka je nezbytnou součástí výbavy pro miminko a nejbezpečnějším způsobem, jak dítě přepravovat v autě. První cestou, kterou v ní miminko absolvuje, je obvykle již cesta z porodnice. Někteří rodiče však brzy začnou autosedačku používat také jako kolébku, lehátko nebo houpátko. Většině dětí se v sedačce líbí, rychle se v ní utiší, zklidní a usnou. A právě dlouhodobé použití autosedačky doma ke spánku dítěte může být velmi nebezpečné.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.Děkujeme za Váš zájem.
Nepodceňujte rizika
Podle studie amerických lékařů, kteří zkoumali úmrtí kojenců ve spánku po dlouhých deset let, se větší část úmrtí v autosedačce se odehrává v době, kdy dítě vůbec není umístěné v autě.
Největším rizikem, které dítěti spícímu doma v autosedačce hrozí, je udušení v důsledku nefyziologické polohy těla. Miminko má slabé svaly a pokud sedačku se spícím dítětem položíte na rovný povrch, hrozí, že mu spadne hlavička. V takové poloze může dojít k ucpání dýchacích cest.
Další nebezpečí hrozí ve chvíli, kdy sedačku s dítětem (nepřipoutaným) položíte na vyvýšené místo – na gauč, na křeslo, na židli, na stůl. Jakkoli se vám dítě může zdát ještě nepohyblivé, stačí chvilka nepozornosti a může ze sedačky vypadnout.
Pravidelný dlouhodobý pobyt v autosedačce v řádu několika hodin denně může také vést k deformaci dětského tělíčka.
Autosedačka jen na nezbytně nutnou dobu
Nejvhodnějším místem pro spánek miminka je rovný, pevný povrch. Dítě by proto mělo spát buď doma v postýlce, nebo v kočárku na čerstvém vzduchu. Autosedačky nejsou pro spánek dítěte konstruované. Usne-li dítě během jízdy, je nejlepší jej přenést do kočárku nebo do postýlky. Necháváte-li dítě v sedačce chvíli dospat, mějte ho vždy pod neustálým dohledem. Při dlouhých cestách autem není na škodu dělat pravidelné zastávky (ideálně po 2 hodinách), během kterých dítě vyjmete ze sedačky, aby alespoň na chvíli změnilo polohu.