Pravda o filtru pevných částic
05.02.2018
Moderní naftové motory nemohou fungovat bez filtru pevných částic, který zbavuje výfukové plyny jemných prachových rakovinotvorných částic. Přes svůj nesporný přínos pro ovzduší a životní prostředí mnozí řidiči filtr pevných částic odsuzují a v nejhorších případech ho ze svého vozu rovnou odstraňují. Důvodem bývá obava ze snížení výkonu motoru a vyšší finanční náročnost výměny filtru při jeho zanesení.
Užitečná součást dieselů
Filtr pevných částic je nezbytnou součástí vozidel s moderními naftovými motory. Označuje se obvykle zkratkou DPF (Diesel Particulate Filter), případně FAP (Filtre à particules). Filtr pevných částic hraje důležitou roli ve výfukovém potrubí. Zachycuje prachové, rakovinotvorné mikročástice, s nimiž si klasický katalyzátor neporadí a které by jinak unikaly do ovzduší.
Úkolem filtru pevných částic je nejen škodlivé částice zachytit, ale také účinně spálit. Tento proces se nazývá regenerace filtru a probíhá buď pasivně, nebo aktivně. K pasivní regeneraci dochází ve chvíli, kdy je teplota uvnitř filtru dostatečně vysoká, aby umožnila hoření částic. To se děje například při jízdě po dálnici. Pokud filtr nedostane příležitost k pasivní regeneraci (například při dlouhodobé jízdě v městském provozu), proběhne jeho aktivní regenerace.
Výhody a nevýhody DPF
Nesporným přínosem filtru pevných částic je jeho pozitivní dopad na životní prostředí. Bez jeho existence by se všechny prachové částice dostaly do naší dýchací soustavy, kde by mohly být zdrojem rakoviny.
Proč je tedy filtr pevných částic strašákem majitelů aut s naftovými motory? Za odmítavým postojem stojí nejčastěji omezená životnost filtru a finanční náročnost jeho výměny.
Životnost filtru pevných částic
Přestože se životnost oproti prvním filtrům pevných částic výrazně prodloužila, zůstává stále omezená. V dnešní době se životnost filtrů pohybuje u osobních vozidel kolem 200 000 km. Životnost filtru pevných částic však není dána jen přirozeným zaplněním jeho kapacity v důsledku najetých kilometrů. Ovlivnit ji může zejména:
- technická závada na vozidle (např. závada na systému EGR ventilu, špatně fungující vstřikovač, prasklá hadice sání),
- natankování nekvalitního paliva,
- způsob a styl jízdy.
Pokud jde o styl a způsob jízdy, filtru pevných částic svědčí dlouhé trasy, vyšší rychlosti a střední režim otáček ve vyšších rychlostních stupních. Naopak jízda po městě s častým rozjížděním a popojížděním v kolonách a jízda na krátké vzdálenosti vede k rychlejšímu zanesení filtru pevných částic.
Finanční náročnost
Filtr pevných částic je považován za poměrně drahou automobilovou součástku. Ve skutečnosti však filtry v poslední době zlevňují, tudíž jejich výměna není tolik nákladná. Filtr navíc není nutné vždy kompletně vyměnit – díky moderním technologiím je možné nechat filtr profesionálně vyčistit (renovovat), a to i opakovaně.
Chytrým řešením rozhodně není filtr pevných částic z vozidla zcela vymontovat. Tato úprava není legální a za provozování takového vozidla na pozemních komunikacích hrozí jeho majiteli pokuta.
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com