Poviné ručení nebo povinné ručení? Jak správně psát
02.08.2016
Čím dál tím častěji dochází k vyhledávání výrazů poviné ručení, nejlevnější poviné ručení. Jak je vidět nejen školáci se potýkají s problematikou jednoho či dvou n. Co praví příručka českého pravopisu?
Dvě n se píšou:
- Dvě nse píšou u přídavných jmen odvozených příponou -ní, -ný od podstatných jmen, jejichž kořen končí na -n, -ň. Stejně tak se píšou výrazy od nich odvozené.
- Dvě nse píšou i u přídavných jmen (a u výrazů od nich odvozených), u nichž výchozí podstatné jméno neexistuje nebo se neužívá, ale kořen je zakončen na –n.“ A mezi ty patří náš výraz povinný (povinna, povinno, povinni, povinně, povinnost, ale povinen).
Jedno n se píše:
- U přídavných jmen odvozených příponou -íod jmen pojmenovávajících zvířata, jejichž kořen končí na -n: havran – havraní, kuna – kuní, slon – sloní (srov. ryba – rybí), a od příčestí trpných: dán – daný, chráněn – chráněný, konán – konaný. S jedním n se píšou i výrazy trojklaný, peřenoklaný (od příčestí klán slovesa klát).
- Ve slově ranýve významu‚ brzký, časný (raná gotika, rané ovoce) a od vydání PČP z roku 1957 též dceřiný.
- U přídavných jmen utvořených od podstatných jmen příponou -ěný: vlna – vlněný, hlína – hliněný(srov. sláma – slaměný, olovo – olověný).
- U podstatných jmen původně odvozených od přídavných jmen na -ní, -nýpříponami -ík, -ice, -ina: deník, viník, ceník, vinice, okenice, cenina.
Ať už je to neznalost nebo lenost napsat správný tvar povinný, zapamatujte si, že nejlepší povinné ručení naleznete na našem webu. Porovnáváme největší počet pojišťoven na trhu – vyzkoušejte kalkulačku povinného ručení a uvidíte sami.
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com