Opěrkový syndrom – o co se jedná a jak mu předcházet?
29.10.2020
Měli jste drobnější sportovní úraz nebo nehodu, ale i přes to, že jste vyvázli bez viditelného zranění Vás občas od nehody nebo úrazu bolí hlava, krk, ramena nebo trpíte nevolnostmi? Možná jste obětí opěrkového syndromu, známého také z angličtiny jako „Whiplash Trauma“. O co tedy vlastně jde a jaké jsou možnosti prevence?
Opěrkový syndrom jako šlehnutí bičem
Anglický název pro opěrkový syndrom – „Whiplash Trauma“ – lze volně přeložit jako trauma po šlehnutí bičem. Jde vlastně o poranění páteře v důsledku rychlého pohybu hlavy a krční páteře vpřed a zase vzad, který šlehnutí bičem připomíná. Nejčastěji k němu dojde v případě, kdy do Vašeho vozu narazí jiné vozidlo zezadu a to do Vás nemusí narazit ani v kdo ví jak vysoké rychlosti – pro Vaši krční páteř může být likvidační již náraz při rychlosti 30-50 km/h. K tomuto poranění, známému právě jako opěrkový syndrom, může dojít ale i při jiných aktivitách – náraz do někoho/něčeho během jízdy na lyžích, pád z kola či koně a zkrátka během čehokoli, kdy k tomuto rychlému pohybu Vaší hlavy a krční páteře dojde.
Příznaky opěrkového syndromu
Toto poranění je velice záludné, jelikož okamžitě po incidentu nemusíte sledovat žádné zřejmé příznaky, jako je krev, modřiny, neschopnost hýbat hlavou a podobně – velmi lehce tak můžete nabít dojmu, že se vlastně nic vážného nestalo.
K čemu ale ve skutečnosti dojít mohlo je poškození vazů a svalů v blízkosti obratlů krční páteře, posunutí obratlů a plotének, vnitřním otokům a další jiným zraněním. To vše se může projevit v celku širokou škálou příznaků, které prvořadě nemusí být nutně přisuzovány právě opěrkovému syndromu. Pokud však víte, že jste nějaký úraz či nehodu prodělali, měli byste zbystřit, obzvlášť, pokud trpíte:
- bolestmi hlavy, krku, ramen a zad
- nevolností
- pískáním v uších
- poruchami zraku
- únavou a změnami nálad
Pokud se rozhodnete tento problém řešit, rozhodně se vyplatí Vašemu ošetřujícímu lékaři zmínit, že se Vám stala nehoda či úraz a že tyto nepříjemnosti se objevily až po incidentu – je možné, že tím pomůžete k lepší diagnostice Vašeho problému.
V případě, že se opěrkový syndrom potvrdí, zoufat nemusíte – lékařem Vám pravděpodobně bude doporučen postup, jak při léčbě tohoto syndromu postupovat.
Prevence
Předcházet tomuto zranění lze správně nastavenou opěrkou hlavy, která minimalizuje rozsah zpětného pohybu a tím pádem i možnost výskytu opěrkového syndromu. Takto správně nastavená opěrka by měla:
- mít horní okraj opěrky v úrovni temene či nepatrně výše
- být nastavena tak, aby Vaše hlava od opěrky nebyla dále než 5 cm
I tímto malým krokem můžete opěrkovému syndromu předejít. Další prevence je samozřejmě maximální pozornost během účasti v silničním provozu a vyvarování se jakýmkoliv rizikovým situacím – to by měla být samozřejmost pro každého motoristu, bohužel ne každý se těmito doporučeními řídí.
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com