Možná se tato nepříjemnost netýká přímo vás, ale každý se s ní někdy za život setkal, alespoň u spolujezdců. Věta „zastavte, je mi špatně” provází nejednu cestu na dovolenou. Nevolnost v autě nese oficiální označení KINETÓZA, neboli nemoc z pohybu. Vyléčit tuto nemoc přímo nelze, ale můžeme jí předcházet, ať už léky, nebo přírodní cestou, případně zmírnit její průběh, pokud nás během cestování nečekaně zaskočí.
Co nevolnost způsobuje?
Nejedná se tak úplně o nemoc, spíše o nepříjemný stav, který je způsoben nesouladem mezi tím, co naše oči vidí a nepřirozeným pohybem. Pro člověka je jediným zcela přirozeným pohybem chůze a běh, při ostatních druzích pohybu, kterými může být jízda v autě či autobuse, plavba na lodi, let letadlem, houpání či jízda na kolotoči, ale i jízda na koni či jiném větším zvířeti, dochází k přelévání tekutiny ve vnitřním uchu a vysílání informace do mozku, že dochází k pohybu, zároveň však oko vysílá informaci, že se zrakové vjemy příliš nemění.
Centrální nervová soustava tak dostává protichůdné informace a začíná být „zmatená”. U citlivějších jedinců, mezi které patří zejména děti a u dospělých tento problém postihuje spíše ženy, přichází stav podobný otravě – klesá krevní tlak, člověk zbledne, pociťuje nutkání ke zvracení a později i zvrací. Někdy nevolnost provází i bolest hlavy, nebo pocit, že se s vámi točí celý svět.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.Děkujeme za Váš zájem.
Jak tomu předcházet?
Máte možnost sedět na místě vedle řidiče? Využijte ji. V autobuse volte místa v přední části vozu. Před jízdou se najezte, ale volte pouze lehká jídla, nic tučného a příliš kořeněného. Vyhněte se konzumaci alkoholu, ten vašemu stavu nepřidá, spíše naopak.
Pokud nic z toho nepomáhá, existují osvědčené léky, které při kinetóze pomáhají. Nejste-li vyznavačem medikamentů, jděte cestou přírodních prostředků ke zmírnění nevolnosti.
- Medikace
- Kinedryl je nejznámějším lékem proti cestovní nevolnosti. Užívá se už po desetiletí a skutečně pomáhá. Doporučené dávkování je 1 tableta podaná 60 minut před plánovaným začátkem jízdy, u dětí starších 6 let čtvrt až půl tablety a u dětí ve věku 2-6 let se doporučuje čtvrt tablety před cestou. Pozor! Děti mladší 2 let by kinedryl užívat neměly!
- Fenistilové kapky doporučují lékárníci ke snížení příznaků nevolnosti při cestování u dětí mladších 2 let. Vždy je však nutné se poradit s dětským lékařem.
- Travel gum – dospělí a mladiství nad 15 let mohou předcházet nevolnosti také žvýkáním lékařského přípravku travel gum zhruba 15 až 30 minut před plánovanou cestou po dobu 10 minut, případně i během jízdy.
-
- Přírodní cesta
- Zázvor je osvědčeným prostředkem proti cestovní nevolnosti, můžete si z něj uvařit čaj, který budete během jízdy popíjet, nebo žvýkat přímo čerstvý zázvor. Vaše děti ho ale pravděpodobně budou odmítat pro jeho ostrou chuť.
- Homeopatika jsou vhodnou volbou pro ty, kteří nejsou fandy klasických syntetických léků. Nejznámějším přírodním přípravkem proti kinetóze je Cocculine, který se začíná užívat už den před cestou a jsou vhodné i pro děti, není však stanoveno, od jakého věku je děti mohou užívat.
Když nevolnost přichází
- Sledujte horizont, pokud sedíte na sedadle vedle řidiče, sledujte cestu před sebou. Rozhodně si nečtěte ani se nedívejte do telefonu.
- Čerstvý vzduch pomáhá, pootevřte si okýnko, nebo na sebe alespoň pusťte větrák.
- Odvedení pozornosti, to funguje zejména u dětí, dospělý se příliš ošálit nenechá. Povídejte dětem pohádku, zpívejte společně písničky. Nezmiňujte nevolnost.
- Relaxace, spánek – má-li vaše dítě sklony k cestovní nevolnosti, plánujte cestu autem na možný spánek dítěte. Pokud je špatně dospělému, měl by zavřít oči a snažit se usnout, nebo alespoň relaxovat.
Řidičům se nevolnost vyhýbá, ALE!
Pokud auto řídíte, standardně vás nevolnost nepřekvapí ani v horských serpentinách. Důvodem je menší rozpor mezi samotným pohybem a tím, co vaše oči vidí. Sedíte-li za volantem, jste vlastně původcem pohybu a mozek tuto činnost registruje. Pokud se střídáte v řízení se spolujezdcem, myslete na to, že nemůžete usednout za volant po užití léků proti nevolnosti, ty totiž jako vedlejší účinek přinášejí únavu. Následný mikrospánek pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat a vaše cesta může naleznout svůj cíl ve svodidlech. A to je ještě ta nejmírnější forma možné havárie.
Stejně tak nepodceňujte nevolnost u dětí. V případě pocitů na zvracení raději zastavte, nechte dítě vydýchat a projít se na čerstvém vzduchu, případně dát dítěti sáček, pokud by nevolnost opět přicházela. Během jízdy věnujte svou pozornost zejména řízení – raději mít auto a dítě znečištěné, než nabourané a zraněné.