Mrtvý úhel – jediným opatřením je opatrnost
19.04.2022
Předjíždění, s ním spojené přejetí do jiného pruhu a následné zařazení do pravého pruhu, může komplikovat mrtvý úhel. Jedná se o prostor, který zpětným zrcátkem ani pohledem řidiče není vidět. Některé pohledy jsou řidičům zkrátka zakryté a nepokryjí je ani moderní typy zakřivených asférických zrcátek. Každý řidič staršího vozidla proto musí dbát na zvýšenou opatrnost při předjíždění a s mrtvým úhlem počítat. Majitelům novějších aut hlídá mrtvý úhel soustava kamer a různých senzorů, které včas na vozidlo v mrtvém úhlu upozorní. Mrtvý úhel bývá bohužel častou příčinou nehod s velmi těžkými následky, protože ke střetům vozidel často dochází při vyšších rychlostech jízdy.
Mrtvý úhel – nejen záležitost osobních aut
Mrtvý úhel je celková oblast kolem auta, kterou řidič bez otočení hlavy, a případně bez toho, aniž by spustil oči z vozovky, nemůže pozorovat ani pomocí zrcátek ani pomocí kamer. Mrtvý úhel zasahuje do oblasti silnice, kterou řidič skrz čelní sklo nebo zpětná zrcátka nevidí. Všechna vozidla – auto, nákladní automobil, loď i letadlo mají alespoň jeden mrtvý úhel. Největší mrtvý úhel může snadno schovat auta, motorky ale i cyklisty a chodce. Doporučuje se, při rozjezdu z pravého obrubníku, kouknout nejen do zrcátek ale i za své levé rameno. V takovém případě lze předejít vážným následkům v případě, že by se cyklista nacházel v konkrétním mrtvém úhlu.
Mrtvý úhel není jen jeden
Mrtvý úhel se nachází v autě na zadní levé a pravé straně. Mrtvý úhel se však vyplatí hlídat i v dalších případech:
- Opěrka hlavy spolujezdce,
- hlava spolujezdce,
- vnitřní a vnější zrcátka,
- každý okenní a dveřní sloupek,
- část čelního skla, která je při dešti zakryta stěračem.
Hlídač mrtvého úhlu
Nejnovější automobily již mají zabudovaný systém hlídání mrtvého úhlu. Zařízení monitoruje část prostoru vedle vozu i šikmo za ním – trojúhelníkový prostor. Většinou bývá snímaná oblast až 3 metry za autem a 3,5 metru do stran vozidla. V případě, že systém zaznamená v trojúhelníkovém prostoru další vozidlo, včas o tom informuje řidiče. Nejčastěji se spustí oranžové nebo červené světlo, které se nachází za sklíčkem zrcátka, nebo ve vnějším plastovém krytu. Některá auta mají systém spojený s parkovacím asistentem v zadní části auta. V případě, že chcete vycouvat z parkovacího místa a v prostoru se objeví chodec či další řidič, upozorní Vás opět barevné blikání světla. Nejmodernější systémy pak spolupracují i s dalšími asistenčními systémy. V praxi to vypadá tak, že se v případě nouze Vaše auto drží v jízdním pruhu, nebo jej systém přibrzdí. Pokud neuposlechnete některé z varování, může automobil plně zabrzdit. Automobilka, která nabízí plně vybaveného asistenta využívajícího přibržďování, je například Mercedes-Benz. Další možností je systém, který sám začne zasahovat a točit volantem. Jedná se pouze o asistenta, který řidiči plně nezabrání v přejezdu do druhého pruhu. Ve volantu je spíš cítit tlak a vibrování.
Běžná zpětná zrcátka mohou mít mrtvý úhel
Mrtvý úhel – přídavná zrcátka
V případě nákladních vozidel vyžadují právní předpisy EU, aby byla vozidla vybavena přídavnými zrcátky pro mrtvý úhel. Jedná se o zakřivená zrcátka, která se připevňují k bočním zrcátku a poskytují širší zorné pole. Jsou k dispozici i pro osobní automobily. Správný úhel zrcátka by měl zajistit to, že uvidíte vše, co postranímu zrcátku chybí.
Nejčastěji kladené otázky – FAQ
Jak předejít mrtvému úhlu?
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com