Jak udržovat auto v zimě
17.02.2020
Centimetry sněhu, každodenní ranní odhazování cesty, smetávání poprašku ze skel, špatná viditelnost, brzká tma a teploty pod nulou, to všechno a ještě mnohem víc k zimnímu období zkrátka patří. Málokterý řidič se o svůj automobil stará tak, jak by se začínajícími mrazíky měl.
Zima je dlouhá, studená a náročná. S sebou nese i náročnější podmínky pro údržbu vozidla a jeho provoz, sepsali jsme proto několik doporučení, kterých byste se pro bezproblémové přežití vašeho vozidla měli držet. Vyhnete se tak problémům, které by vás mohli potkat i v situacích, ve kterých byste to nečekali.
- Pokud je to možné, nenechávejte automobil přes noc venku, ale v garáži nebo jiném uzavřeném prostoru, kde bude chráněné před mrazem a sněhem.
- Nedisponujete-li nějakým krytým prostorem, vyzkoušejte nepromokavou plachtu. Na trhu se objevují proti námraze, takové, které pokryjí celé auto, nebo plachty pouze na čelní a boční skla.
- Pakliže vám skla na autě zamrznou, nepokoušejte se námrazu odstranit stěrači. Raději u sebe mějte kvalitní stěrku nebo sprej na rozmrazování oken.
- Mráz na zdraví nepřispěje ani koženému interiéru. Tomu byste měli věnovat pozornost především v případě, že auto necháváte po většinu času venku. Čas od času kůži na vašich sedadlech ošetřete kvalitním mlékem určeným pro péči o interiéry tohoto typu.
- Od věci není ani nově navoskované auto, které bude díky vosku nejen lépe vypadat, ale také odpuzovat kapky a lépe chránit auto proti povětrnostním vlivům.
- Dávejte si pozor, kde auto parkujete. Z blízké budovy by vám na střechu auta mohl spadnout kus ledu, který by auto mohl výrazně poškodit.
- Místo toho, abyste používali ruční brzdu, nechte zařazený první stupeň rychlosti.
- Důležitá je péče o spodek auta, který byste měli mít sem tam umýt a zbavit se soli a jiných látek, kterými se silnice v zimě sypají.
- Auto byste neměli mýt, jakmile teplota vzduchu klesne pod nulu. Pokud je mytí nutné, zahřejte nejdříve automobil krátkou projížďkou.
- Okna udržujte čistá zevnitř i zvenčí. Vyhýbejte se kapalinám obsahujícím methanol nebo aceton, naleptávají gumová těsnění kolem oken a jsou zdraví škodlivé. Pomoct může i chemická ochrana skla, tzv. tekuté stěrače.
- Startování vezme chladnému motoru spoustu energie, nezapomeňte pravidelně kontrolovat baterii, případně ji pravidelně dobíjejte.
Co by v autě nemělo chybět?
Chystáte-li se během zimy do horských oblastí tady nebo v zahraničí, neměli byste podcenit doporučenou výbavu, která by během zimy mohla přijít vhod i v těch nejméně očekávaných situacích. Co byste během mrazivých dnů měli mít neustále u sebe?
- Škrabka, smetáček na sklo a lopatka, která spolehlivě odstraní sníh a led z auta tak, abyste mohli bezpečně vyrazit na silnice. Nezapomeňte sníh smést i ze střechy, ten by mohl být nebezpečný vůči ostatním řidičům zejména při vyšších rychlostech na dálnicích.
- Doplňte zimní směs do ostřikovačů, aby byl váš výhled na cestu perfektní.
- Sněhové řetězy přijdou vhod hlavně v horských podmínkách. V alpských zemích jsou sněhové řetězy dokonce povinné.
- Tažné lano může být v případě nouze nenahraditelné. Navíc nezabere tolik místa, kolik byste možná čekali.
- Startovací kabely. Studené starty prověří funkčnost akumulátoru ve vašem automobilu.
- Nepodceňujte ani zimní oblečení, teplou čepici a pracovní rukavice. V nehýbajících se kolonách by vám mohla přijít vhod i teplá deka.
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com