Elektrokoloběžky – jak vybrat tu správnou
07.12.2022
Koloběžky v dnešní době neuvidíte jen u dětí, své místo si vydobyly i ve světě dospělých. Těm neslouží jen jako forma aktivního odpočinku, mnozí je používají jako alternativu k autu či MHD. Trendem jsou v tomto ohledu elektrokoloběžky, čili koloběžky poháněné elektrickým motorem. Nečekají vás s nimi žádné kolony, nemusíte dopředu řešit, v kolik vám jede autobus a oproti třeba kolu jsou velice skladné. Aby vám ale koloběžka dobře sloužila, měli byste si před její koupí zodpovědět několik otázek.
Obsah článku
- Elektrické koloběžky do města i terénní elektrokoloběžka
- Elektrokoloběžky do města
- Terénní elektrokoloběžka
- Nosnost elektrokoloběžky
- Výkon elektrokoloběžky
- Nejrychlejší elektrokoloběžka a vyšší výkon
- Elektrokoloběžka chopper se sedátkem
- Na co si dát pozor
Elektrické koloběžky do města i terénní elektrokoloběžka
První otázka, která by vás při pořizování elektrokoloběžky měla napadnout, je ta, zda ji budete využívat spíše jako přibližovadlo ve městě, nebo se s ní vydáte na výlety do přírody. Obě varianty totiž vyžadují jiný typ elektrické koloběžky. V čem spočívají hlavní rozdíly?
Elektrokoloběžky do města
Mezi výhody městských elektrokoloběžek patří jejich skladnost, nízká hmotnost a lepší ovladatelnost. Jsou celkově menší a ne tak robustní, ideální pro ježdění po městě. Disponují malými kolečky z polyuretanu, která mají dobré jízdní vlastnosti na pevných a rovných površích. Kočičím hlavám se tedy raději vyhněte. Jistou nevýhodou je potom nutnost výměny celého kolečka v případě jeho opotřebení.
Terénní elektrokoloběžka
Oproti elektrokoloběžce do města je terénní elektrokoloběžka těžší, s většími odpruženými koly. Ta lze dofouknout a v případě poškození stačí vyměnit pouze jejich plášť.
Městské a terénní elektrokoloběžky se výrazněji liší v technických parametrech:
Max. rychlost | Dojezd | Výkon motoru | |
---|---|---|---|
Městská elektrokoloběžka | většinou 25 km/h | cca 30 km | 250 – 350 W |
Terénní elektrokoloběžka | až 60 km/h | až 60 km | okolo 1000 W |
Nosnost elektrokoloběžky
Důležitým faktorem při výběru elektrokoloběžky je její nosnost. Dětské elektrické koloběžky mívají nejčastěji uváděnou nosnost 50 kg, pro dospělé jsou potom nejčastějšími kategoriemi:
- nosnost elektrokoloběžky 100 kg
- nosnost elektrokoloběžky 120 kg
- nosnost elektrokoloběžky 150 kg
- nosnost elektrokoloběžky 200 kg
Tento údaj znamená, jakou nejvyšší celkovou zátěž zvládne nejen konstrukce, ale i motorek elektrokoloběžky. Při výpočtu nezapomeňte zohlednit i věci, které máte na sobě či v batohu.
Výkon elektrokoloběžky
Dalším podstatným parametrem je výkon elektrokoloběžky. Na něm totiž závisí nejen maximální rychlost, kterou je elektrokoloběžka schopna vyvinout, ale i to, zda je danou rychlost schopna udržet při jízdě do kopce nebo pokud veze těžšího jezdce. V nabídce naleznete různě výkonné elektrokoloběžky, celkové jízdní vlastnosti ale záleží na konkrétním modelu:
- výkon elektrokoloběžky 100 W – vhodný pro malé děti
- výkon elektrokoloběžky 250 W – hodí se na nenáročnou jízdu po městě po rovinatém terénu a pro lehkého jezdce
- výkon elektrokoloběžky 350 W – opět spíše do města a ne moc kopcovitý terén
- výkon elektrokoloběžky 500 W – vhodný pro těžšího jezdce do města, případně i kratší výlety do přírody
- výkon elektrokoloběžky 800 W a více – vhodný pro delší výlety do přírody i pro těžšího jezdce
Elektrické koloběžky pro děti jsou schopny jet rychlostí okolo 10 km/h, elektrokoloběžky pro dospělé dosahují nejčastěji rychlosti 25 km/h.
Elektrokoloběžky jsou vhodnou alternativou k MHD i automobilům
Nejrychlejší elektrokoloběžka a vyšší výkon
Standardně nabízené modely elektrokoloběžek s výkonem 250 W a max. rychlostí 25 km/h nemusí mnohým uživatelům vyhovovat. Vždyť tento výkon většinou nestačí ani na vyjetí jednoho většího kopce ve městě. V nabídce jsou proto stroje, které jsou díky svým parametrům rychlejší a svižnější. Nejrychlejší elektrokoloběžka pak dokáže frčet rychlostí i 60 km/h. Rychlé elektrokoloběžky najdete třeba pod značkou Bluetouch.
Kromě rychlosti a výkonu je významným ukazatelem i dojezd elektrokoloběžky. Základní modely většinou nabízejí dojezd okolo 20 km, to není moc, ale na vyjížďky po městě to stačí. Na trhu jsou zastoupeny poměrně hodně i elektrické koloběžky, jejichž akumulátor vystačí na 40 km, samostatnou kategorií jsou potom stroje s dojezdem nad 100 km. Jejich cena se ale blíží hranici 100 tisíc.
Elektrokoloběžka chopper se sedátkem
Praktickým pomocníkem je v kategorii elektrokoloběžek elektrokoloběžka chopper, tedy koloběžka se sedátkem. Oproti elektrickému skútru jsou elektrokoloběžky se sedátkem skladnější, některé jsou dokonce zcela skladné. Jsou robustnější než elektrokoloběžky bez sedadla, mají tedy lepší jízdní vlastnosti na nerovném povrchu či v terénu. Jsou také lépe ovladatelné a stabilnější. Ocení je především senioři a lidé s horší pohyblivostí či fyzickou kondicí.
Na co si dát pozor
Česká legislativa řadí elektrokoloběžky mezi jízdní kola tehdy, splňují-li tyto podmínky:
- jejich maximální rychlost je 25 km/h
- výkon motoru elektrokoloběžky nepřesáhne 250 W (platí pro motory zabudované do nosné konstrukce elektrokoloběžky, dodatečně montovaný pomocný motor musí mít výkon do 1 kW)
Pokud splníte tyto podmínky, lze na vás pohlížet jako na cyklistu se všemi právy a povinnostmi, které mu náleží, tedy mimo jiné:
- povinnost použít cyklostezku, vyhrazený jízdní pruh nebo silnici
- děti do 18 let musí použít ochrannou helmu
- zákaz jízdy pod vlivem alkoholu
- zákaz jízdy ve dvou lidech na jednom kole
- cyklista nesmí ohrozit chodce jdoucí po stezce
- povinnost být vybaven příslušnými světly za snížené viditelnosti
Překročíte-li parametry uvedené výše, stává se z vaší elektrokoloběžky motorové vozidlo, které již podléhá schválení a registraci k provozu na pozemních komunikacích a je potřeba i řidičský průkaz. Samozřejmostí je uzavřené povinné ručení, bez něho na veřejné komunikace nemůžete. Hodit se vám bude i havarijní pojištění, které vám pokryje případné škody na vozidle.
Nejčastěji kladené otázky – FAQ
Jak vybrat elektrokoloběžku?
Před koupí elektrokoloběžky si nejprve ujasněte, zda ji budete využívat jako přibližovadlo ve městě nebo se spíše chystáte na výlety do okolí. Při výběru vás budou zajímat parametry jako například nosnost, výkon nebo kapacita baterie. Více o jednotlivých parametrech se dozvíte v článku.
Zajímavou alternativou k městským elektrokoloběžkám je elektrická jednokolka. Jak funguje a jaké jsou její výhody si můžete přečíst v našem článku.
Jak zamknout elektrokoloběžku
Jak zvýšit rychlost elektrokoloběžky
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com