Nedodržení bezpečné vzdálenosti nově jako přestupek
23.05.2019
Podle silničního zákona jsou řidiči povinni dodržovat mezi vozidly takovou vzdálenost, aby se byli schopni v případě náhlého zastavení nebo snížení rychlosti vozidla, které jede před nimi, vyhnout srážce. Kolik by taková vzdálenost měla být už ale zákon neříká. To se pravděpodobně brzy změní, nově by totiž nedodržení bezpečné vzdálenosti mělo být bráno jako přestupek, za který hrozí pokuta ve výši až 10 000 korun a k tomu čtyři trestné body.
Na českých silnicích řidiči bourají nejen kvůli vysoké rychlosti a nevěnování se řízení, ale i z důvodu nedodržení bezpečného odstupu mezi vozidly. Ministerstvo dopravy proto plánuje tento nešvar nově zařadit mezi přestupky. V připomínkovém řízení je novela silničního zákona, která zjednoduší bodový systém, součástí novely je i pasáž týkající se právě dodržování bezpečné vzdálenosti.V cizině hrozí pokuty
Vzhledem k absenci definice bezpečné vzdálenosti v českém silničním zákoně nemůže policie zatím „lepení na zadek” trestat. To mohou až v momentě, kdy dojde k dopravní nehodě. Oproti tomu v jiných zemích je to celkem běžné, bezpečná vzdálenost je totiž v tamních předpisech konkretizována. Tak třeba v Německu musíte dodržovat rozestup o délce poloviny rychlosti, kterou máte na tachometru. Jedete-li stovkou, pak se musíte držet minimálně 50 metrů za vozidlem jedoucím před vámi. Za porušení tohoto pravidla vám hrozí pokuta ve výši 60 eur a více.
Co se chystá v Česku
Návrh novely u nás počítá se čtyřmi trestnými body a pokutou ve výši 2 500 až 10 000 korun. Nákladní vozidla by měla při rychlosti vyšší než 50 km/h dodržovat odstup v délce alespoň 50 metrů, osobní vozy pak při rychlosti více jak 80 km/h minimálně 30 metrů. K měření vzdálenosti slouží řidičům šipky na silnici doplněné o dopravní značku „Bezpečný odstup”. Jejich množství se bude muset pravděpodobně výrazně navýšit, pro policisty bude jinak postihování tohoto přestupku těžko realizovatelné.
Zda nová úprava vůbec projde a pomůže tak zlepšit situaci na silnicích je zatím ve hvězdách. Předepsané minimální metry v některých případech nemusí být ani dostatečné. Brzdná dráha a z ní vyplývající bezpečná vzdálenost není totiž jen o samotném brzdění. Vliv na ni má i reakční doba řidiče, opotřebovanost brzd a pneumatik a celkový technický stav vozidla. Řidič by se při jízdě neměl dívat jen na koncová světla nejbližšího vozu, měl by sledovat i situaci před ním a kolem něj, ťukanců by pak bylo o něco méně.
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com
bezpečná jízda | bodový systém | dopravní nehoda | pokuta | přestupek | řízení | silniční provoz