Víte, co znamenají samolepky na autě?
24.02.2020
Na karoserii, čelních i bočních sklech automobilů vídáme nejrůznější samolepky, které mnohdy zaujmou svou kreativitou a nápaditostí. Skutečný význam běžně užívaných samolepek ale většině řidičů uniká. Ve většině případech mohou takové samolepky zachránit nejeden život, přestože se najdou i takové, které si majitelé automobilů na svá vozidla lepí pouze z recese nebo jako ozdobu. My jsme si pro vás připravili článek s nejčastěji užívanými samolepkami, se kterými byste se na silnicích mohli setkat.
Dítě v autě nebo Baby on board
Štítky Baby on board neboli Dítě v autě se vám majitelé automobilů nesnaží sdělit, že se z nich vcelku nedávno stali rodiče. Skutečný význam je docela jiný. V případě dopravní nehody slouží samolepka jako upozornění pro záchranou službu, že by dítě v autě mohlo opravdu být.
Pravým opakem jsou samolepky dětí s jejich jmény, které v sobě schovávají nepochopitelnou nutnost řidičů ukázat světu, že si splnili své rodičovské povinnosti. Podobně na tom jsou i samolepky se zvířaty a jejich jmény, které nemají žádný hlubší význam.
„Zetko“ jako začátečník
Zpozornit byste měli především, pokud na silnici spatříte samolepku s písmenem Z. Takovou samolepku si na zadní skla automobilů lepí začátečníci, kteří si na silnicích sami sebou nejsou ještě úplně jistí, a mohou se tak dopustit nečekaných chyb. Pokud se s vozidlem označeným touto samolepkou setkáte, buďte předvídaví, držte si větší odstup a nezapomeňte být vůči začátečníkovi na silnici tolerantní.
V Japonsku se pro označení řidičů-začátečníků užívá samolepka žlutozeleného lístku wakaba, který je do češtiny překládán jako mladý list. Stejná značka se objevuje i na českých silnicích, a i když samotným vlastníkům této nálepky skutečný význam mnohdy uniká, není na škodu se mít na pozoru.
Samolepky značící zdravotní komplikaci
(Označení na samolepkách označující hendikep vypadají stejně jako značení parkovacích míst)
Nejčastěji se pravděpodobně setkáte se samolepkou vozíčkáře. Ta má opět informační charakter pro záchranáře, kteří v případě dopravní nehody uvidí, že za volantem sedí hendikepovaný člověk, nebo že je takový člověk převážen. Tělesně postižené osoby vozí na palubce mimo to i vlastní kartu, díky které mají vyhrazená parkovací místa nebo možnost využít dálnic bez zakoupení známky.
Mimo to také často narazíte na samolepku protnutého ucha, který značí, že je vozidlo řízeno osobou, která má nějaké sluchové postižení. V souvislosti s poškozením či dokonce absencí sluchu se může osoba dopustit nějakých chyb, které je třeba brát v potaz.
Další samolepky
- Sem tam se na starých vracích setkáte s nálepkami No Airbags, které řidiče upozorňují na absenci airbagů. Sem tam se objeví i samolepka No Airbags We Die Like Real Men, které si řidiči dávají na svá skla z hloupé recese.
- Často narazíte na samolepky nejrůznějších značek, klubů nebo regionálních umístění, zkrátka samolepek hlásajících příslušnost k určitému seskupení. Symboly takových komunit ale většinou nemají žádný hlubší význam.
- Samolepku s písmeny CZ už tolik nepotkáte od dob, co existují sjednocené evropské registrační značky. Dnes je takové označení nepovinné, ovšem při vjezdu na Ukrajinu by vás za neoznačení mohli místní policisté pokutovat.
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com