Jaké další investice vás čekají po pořízení vozu
18.09.2018
Nákup automobilu je pro většinu lidí nemalá investice, kterou je potřeba předem důkladně promyslet. Současná nabídka na trhu je tak bohatá, že se z ní až točí hlava. Prodejci se navíc předhánějí v akčních nabídkách: vyšší výbava za cenu nižší, zimní pneu zdarma, sleva při financování nákupu konkrétní společností, prodloužená záruka apod. Takovým nabídkám se snadno pod návalem emocí podlehne.
Základní otázky před koupí vozu
- Velikost vozu a počet míst (kdo a na co bude vůz využívat)
- Ojetý nebo nový vůz (do nového vozu jsou prvopočáteční investice mnohem nižší, jeho prodejní cena ale nákupem výrazně klesne)
- Pohon a spotřeba (benzín, diesel, CNG nebo elektromobil)
- Maximální částka, jakou chci do vozu investovat
- Zůstatková hodnota vozu – cena, za kterou vůz majitel obdrží při dalším prodeji
- Dostupnost servisu, náklady na údržbu – prodejní ceny vozu z důvodu konkurenčního boje klesly, prodejci se snaží tento rozdíl vybalancovat právě dražším servisem
Svaz dovozců automobilů (SDA) zaznamenává statistiky prodejů, respektive registrací nových i ojetých osobních automobilů (OA) v rámci ČR (viz Graf: Registrace vozidel 2006-2017).
Graf: Registrace osobních vozidel v letech 2006-2017
Statistiky vykazují radikální nárůst registrací nových osobních automobilů, v roce 2006 jich bylo registrovaných 123 987 kusů a o 11 let později jejich počet překonal dvojnásobek – 271 595 kusů. Majitelé nových vozů oceňují především variabilitu výbavy a barevného odstínu (vše podle přání zákazníka), záruku a nízké nebo dokonce nulové náklady na servis a výměnu původních součástek.
Náklady po pořízení nového vozu
- Pojištění
- Povinné ručení musí mít každý vůz, který je používán na veřejných komunikacích nebo má SPZ, případně technický průkaz. V budoucnosti možná evropští poslanci zajdou mnohem dál a povinné ručení budou muset platit i majitelé dětských elektrických autíček, segway a elektrokol. V současnosti se jedná pouze o motorová vozidla.
- Havarijní pojištění je dobrovolné, nicméně u nákupu vozu na splátky ho zprostředkující společnosti zpravidla vyžadují. Havarijní pojištění kryje např. krádež, vandalismus, živelné pohromy apod.
- Dálniční známka
Pokud neplánujete vozidlo využívat pouze na neplacených úsecích veřejných komunikací, pořízení dálniční známky vás nemine.
Cena dálniční známky:- desetidenní (D): 310 Kč
- měsíční (M): 440 Kč
- roční (R): 1 500 Kč
- Pneumatiky (pokud nejsou již v ceně balíčku)
Někteří prodejci nabízí zimní pneumatiky jako bonus k nákupu vozu. Ceny pneumatik se liší od velikosti, značky a hodnocení. Cena za jednu pneumatiku začíná na 1 000 Kč. Ti, kteří navíc nechtějí každý půl rok platit za přezouvání a vyvážení, musejí počítat s investicí do nových disků. - Pohonné hmoty
V závislosti na počtu najetých kilometrů a úspornosti motoru jsou pohonné hmoty investicí pro všechny řidiče aut, kromě těch, kteří vlastní elektromobily. K 13.9.2018 je cena benzínu 33,52 Kč/litr a cena nafty 32,67 Kč/litr.
Další náklady po pořízení ojetého vozu
- Servis – kontrola technického stavu vozu v autoservisu
- Výměna opotřebovaných částí vozu (brzdových destiček, kotoučů apod.)
- Výměna a doplnění kapalin (oleje, klimatizace apod.)
Většina společností počítá při nákupu vozu s celkovými náklady na jeho pořízení, tzv. TCO – total cost of ownership (celkové náklady spojené s vlastnictvím). Jedná se o náklady, které zahrnují počáteční cenu za vůz i všechny ostatní náklady na jeho provoz po dobu 3 – 5 let, včetně cenu za případný odprodej vozu.
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com
koupě vozidla | ojeté vozidlo | opotřebení vozidla | osobní automobil | registrace vozidla | servis