Co dělat, když vás zastihne bouřka v autě
25.07.2023
V letních měsících se i přes sledování meteoradarů a předpovědí počasí celkem snadno může stát, že vás zastihne bouřka v autě. Není nutné ihned začít hledat místo na zastavení, je ale potřeba dodržet několik základních pravidel a snížit tak riziko dopravní nehody. Na cestě vás totiž mohou překvapit popadané větve a hluboké kaluže, naopak blesk by vás ve voze ohrozit neměl. Pozor by si ale měli dát motorkáři. Co dělat, když vás při řízení přepadne bouře, vám poradíme na následujících řádcích.
Obsah článku
- Dostihne-li vás bouřka v autě, zpomalte
- Zapněte potkávací světla
- Kdy použít mlhovky
- Dejte pozor na větve a kaluže na silnici
- Na blesk by si měli dát pozor hlavně motorkáři
Dostihne-li vás bouřka v autě, zpomalte
Prvotní déšť dokáže ze silnice vytvořit klouzačku, počítejte s tím, že se vám výrazně prodlouží brzdná dráha. Jestliže je brzdná dráha vozu pohybujícího se 80 km/h po suché silnici zhruba 35 metrů, pak na mokré vozovce se tato dráha protáhne na cca 49 metrů v závislosti na vaší reakční době, stavu vozovky a pneumatik. Rychlost byste tedy rozhodně měli snížit a zároveň si i zvětšit rozestup od auta jedoucího před vámi.
Zapněte potkávací světla
Bouřka většinou přichází ruku v ruce se silným větrem a deštěm, v jejichž důsledku se markantně sníží viditelnost. Novější vozy jsou mnohdy vybaveny automatickým svícením, při zhoršení povětrnostních podmínek ale na váš vůz nespoléhejte a potkávací světla raději rozsviťte sami ručně. Nezapomínejte na to, že při automatickém denním svícení některé modely aut nemají rozsvícená zadní obrysová světla a vůz jedoucí za nimi je vůbec nemusí vidět.
Kdy použít mlhovky
Zákon vám rovněž nařizuje za určitých okolností použít mlhovky, konkrétně za:
- mlhy,
- sněžení,
- hustého deště.
Pamatujte, že mlhová světla se používají tehdy, když je viditelnost snížená opravdu výrazně. Obecně se dá říci, že byste je měli rozsvítit v momentě, když nejste schopni rozeznat nárazník auta jedoucího před vámi.
A pozor, zadní mlhová světla jsou povinná a musíte je za mlhy, sněžení a hustého deště použít vždy. Oproti tomu použití předních mlhovek je dobrovolné.
Pominou-li důvody, kvůli kterým jste byli nuceni mlhovky rozsvítit, nezapomeňte je vypnout, jinak oslníte ostatní řidiče. Více se o správném používání mlhovek dočtete v tomto článku.
Při dešti nezapomeňte zapnout potkávací světla.
Dejte pozor na větve a kaluže na silnici
Nebezpečí mohou představovat i větve popadané na silnici, jedete-li lesem nebo alejí. Vždy platí, že byste v těchto úsecích měli zpomalit, obzvlášť je-li snížena viditelnost. Větve vám mohou dopadnout na auto a vůz poškodit. Tvoří-li větev překážku na silnici, dejte o ní vědět ostatním řidičům výstražným blikáním nebo trojúhelníkem a informujte policii či hasiče.
Během silného deště se na vozovce mohou vytvořit velké kaluže. Ty jsou spojeny s rizikem aquaplaningu. Ten nastává v momentě, kdy vjedete vysokou rychlostí do kaluže a pneumatika náhle ztratí schopnost odvést vodu a dojde ke smyku. Základem pro to, abyste tuto situaci ustáli ve zdraví, je rovné a pevné držení volantu a pohled tam, kam chcete jet. Kolo se po nějaké době opět chytne a nemusí tak nutně dojít k neštěstí.
Na silnice nevyjíždějte bez sjednaného povinného ručení, ze kterého jsou hrazeny případné škody, které způsobíte provozem vozidla. Dobré je mít uzavřené i havarijní pojištění, které pak pokryje škody na vašem autě. S obojím vám pomůže naše kalkulačka.
Blesk by vás v autě neměl ohrozit. Pozor by si ale měli dát motorkáři.
Na blesk by si měli dát pozor hlavně motorkáři
Z hlediska zasažení bleskem je jízda v autě považována za bezpečnou. Zastihne-li vás bouřka v autě, z vozu nevystupujte, uvnitř by se vám nemělo dle fyzikálních zákonů nic stát. Na druhou stranu pokud vaše auto zasáhne blesk, může dojít k poškození např. elektroniky či laku.
Na pozoru by ovšem měli být motorkáři, kteří před bleskem chráněni nejsou. Rovněž ovladatelnost motorky se při silném větru a dešti výrazně snižuje. Motorkáři by tudíž raději měli zastavit a schovat se na bezpečném místě, ideální jsou např. železobetonové mosty.
Nejčastěji kladené otázky – FAQ
Kde se schovat, zastihne-li vás bouřka?
Může do auta udeřit blesk?
Co jsou potkávací světla?
Jak zapnout mlhovky?
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com