Jak cestovat v autě bez klimatizace
04.07.2019
Ve dnech, kdy teploty přesahují tropické třicítky, jede snad každá klimatizace ve voze naplno. Zvláště před odjezdem na dovolenou k moři byste ji měli nechat odborně zkontrolovat, vydezinfikovat a vyčistit. Řídit vůz, když se koupete ve vlastním potu, totiž může být zejména pro starší řidiče nebezpečné. Někdy se také stane, že klimatizace vypoví službu, aniž byste chtěli a měli možnost ji dát opravit. Jaká pravidla dodržovat, aby se jízda stala snesitelnou?
Letní měsíce jsou každoročně ve znamení dlouhých kolon nejen na českých dálnicích. Teplota se ve stojícím voze vyšplhá na padesát stupňů už za několik minut, pro někoho se tedy může jednat i o život ohrožující situaci, zůstane-li uvězněn ve voze bez klimatizační jednotky. Vlastníte-li takový vůz, zkuste ho vybavit stínítky na zadní boční okna, popřípadě můžete na vůz nechat namontovat zatemňovací fólie. Ale pozor, v tom případě oslovte firmu, která instaluje fólie homologované na dopravní prostředky, jinak si totiž koledujete o problémy při STK či případné silniční kontrole. Jaké další tipy a triky existují?
- Chytře parkujte – už jen to, že zaparkujete pod stromy nebo ve stínu vám pomůže k tomu, že nasednete do relativně chladného vozu.
- Dobře si rozplánujte trasu – snažte se ujet co nejvíce kilometrů brzo ráno nebo večer. Vyhýbejte se trasám, které vedou přes místa, kde se často tvoří kolony a velkým městům s vysokou hustotou dopravního provozu.
- Vhodně se oblečte – do auta volte volné oblečení světlé barvy. Víte-li ale, že budete po cestě řídit, neberte si na nohy pantofle nebo žabky. Řízení v nich můžete být nebezpečné, neřiďte ani naboso, nemusíte mít totiž dostatečnou sílu v nohách na prudké brzdění.
- Použijte navlhčený kapesník – přes středový ventilátor umístěte mokrý látkový kapesník, který tak ochladí proudící vzduch. Na delší cestu si jich připravte větší množství, poměrně rychle totiž usychají.
- Při řízení se ochlazujte – skvělým trikem je umístit si za krk a na záda láhev se zmrazenou vodou obalenou ručníkem. Efekt je velice rychlý a příjemně chladivý, díky ručníku ale ne mrazivý. Podobně pak funguje, když si namočíte části oblečení nebo hlavu.
- Mějte zásoby vody – základem dostatečné hydratace je dostatek tekutin. Na delší cestu volte alespoň dva litry vychlazené obyčejné vody bez bublinek, nebojte se ani kostek ledu. Upíjejte spíše po menších dávkách, ale pravidelně. Zteplalou vodu navíc můžete použít v případě potřeby do ostřikovačů nebo se s ní polít a trochu tak zchladit.
Někteří řidiči volí variantu větráku či jiného zařízení, které se instaluje na čelní sklo. To se ale opět nemusí líbit policistům při silniční kontrole, protože takové zařízení většinou zasahuje do zorného pole řidiče a můžete být vyzváni k jeho odstranění.
Při cestování v létě autem ať už s klimatizací či bez nezapomínejte hlavně dodržovat pravidelné přestávky, dostatečně pijte a k obědu si dejte jen lehké a svěží jídlo. Trávení těžkých jídel totiž přispívá k únavě a ospalosti a snižuje se tak řidičova pozornost.
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com