Autodiagnostika
08.11.2022
Autodiagnostika – zařízení (případně software), které je schopné zjistit spoustu důležitých informací o vašem vozidle. Dnes je již téměř každé vozidlo vybaveno malým vestavěným počítačem, známým pod zkratkami ECU (Engine Control Unit) / ECM (Engine Control Module). Jedná se o řídící jednotku, mikroprocesor, který vyhodnocuje a uchovává nejrůznější informace o vozidle – o problému informuje řidiče rozsvícením výstražného piktogramu nebo výstražné zprávy na palubové desce vozidla a má databázi s výpisem různých statistik a závad. Abyste se k této databázi dostali, potřebujete speciální přístroj – autodiagnostiku.
Obsah článku
- Co je to autodiagnostika?
- Standard OBD a autodiagnostika
- Autodiagnostika v češtině
- Nejlepší autodiagnostika
- Autodiagnostika cena
Co je to autodiagnostika?
Autodiagnostika je speciální přístroj nebo software, díky kterému se lze připojit k centrální jednotce automobilu. Díky autodiagnostice je možné číst, modifikovat a mazat různé údaje v databází řídící jednotky a případně měnit její nastavení. Mezi základní funkce autodiagnostik patří:
- Celková emisní diagnostika,
- čtení chybových záznamů,
- odstraňování chybových záznamů,
- zobrazení paměti závad,
- nastavení výměny oleje.
Autodiagnostiky mohou mít různé podoby. Může se jednat o profesionální diagnostiku, ale také jen o konektor, díky kterému se lze připojit k ECU pomocí počítače nebo chytrého telefonu.
Profesionální diagnostiky jsou kompletní elektronická zařízení, která jsou vybavena specializovaným softwarem, zvládají širokou paletu funkcí a mohou mít i vlastní dotykový displej. Zpravidla patří mezi ty nejdražší autodiagnostiky na trhu. Naopak základní uživatelské diagnostiky pořídíte za pár stovek – nižší cena je ovšem vykoupena možnostmi autodiagnostiky, proto například ty nejlevnější dokážou přečíst pouze základní data. Takové diagnostiky mohou mít podobu softwaru do počítače nebo aplikace do chytrého zařízení, které dokážou data z ECU přečíst, a správného konektoru (kabelového či bezdrátového). I přes své základní funkce mohou uživateli prozradit s jakými problémy se vozidlo potýká a pomoci tak předejít případné nehodě.
Standard OBD a autodiagnostika
Aby autodiagnostika dokázala číst data z centrální jednotky vozidla, musí s ním být kompatibilní. Buď mohou být autodiagnostiky vyráběny pro konkrétní značku vozidel, nebo existují i univerzální typy diagnostik. Další důležitou charakteristikou je standard řídící jednotky, kterému autodiagnostika musí odpovídat. Díky tomu bude zajištěna bezproblémová vzájemná komunikace. Existuje několik standardů, se kterými se můžete setkat:
- OBD,
- OBD 1,
- OBD 2,
- EOBD,
- JOBD.
Zkratka OBD stojí za anglickým názvem OnBoard Diagnostics. Vozidla staršího data výroby měly vlastní dedikované řídící jednotky, které žádným standardům nepodléhaly – používaly různé komunikační protokoly, které nemusí být s řadou autodiagnostik kompatibilní. Tato skupina vozidel dnes spadá do OBD / OBD 1 standardu.
OBD 2 je běžným standardem současných vozidel.
Okolo začátku 21. století se začal používat jednotný standard centrálních řídících jednotek, OBD 2. Od roku 1996 jej začala používat americká vozidla a o čtyři roky později i vozidla evropská (od roku 2003 standard OBD 2 používají i dieselové automobily). Můžete se také setkat se zkratkami EOBD a JOBD. Stále se jedná o standard OBD 2 – EOBD značí evropské vozy, JOBD poté vozy japonské.
Komunikační protokoly OBD / OBD 1 a OBD 2 nejsou vzájemně kompatibilní, proto si na tento parametr dejte u výběru autodiagnostiky pozor.
Autodiagnostika v češtině
Na trhu existuje velké množství autodiagnostik s různými parametry. Drtivá většina autodiagnostik bude v anglickém a německém jazyce. Pokud je pro vás cizí jazyk překážkou, určitě se mezi ostatními parametry autodiagnostiky zaměřte i na podporované jazyky. Podle serveru Spotřebitelský test například univerzální autodiagnostika Sixtol SC1 nebo diagnostika pro vozy koncernu Volkswagen V-checker V302 český jazyk podporují.
Autodiagnostika Delphi
Diagnostiky značky Delphi se řadí mezi profesionální univerzální diagnostiky. Její nejnovější softwarové rozhraní DS150E díky podpoře 24V systémů umožňuje diagnostice komunikovat také s nákladními vozidly a návěsy. Zajímavé jsou i neustálé aktualizace a rozšiřování zpětné kompatibility pro vozidla staršího data výroby.
Mimo diagnostik pro konkrétní značku vozidel existují i univerzální diagnostiky.
Autodiagnostika VAG
Autodiagnostiky značky VCDS či VAG-COM patří mezi další uživatelské autodiagnostiky. Jedná se též o univerzální diagnostiku, která podporuje řídící jednotky vozů značek Volkswagen, Škoda Auto, Audi nebo také Seat. Základní sada VCDS Standard se cenou pohybuje okolo 10 000 Kč a její součástí je software pro počítač a propojovací kabel HEX–V2.
Nejlepší autodiagnostika
Výběr té nejlepší autodiagnostiky je velmi závislý na očekávání uživatele. Někdo se spokojí se čtením základních dat z ECU a nejlepší variantou pro něj bude diagnostika v cenové relaci několika stovek korun. Jiní ocení pestrou paletu funkcí a možností a investují do autodiagnostiky pohybující se svou cenovkou nad 10 000 Kč. Profesionálové už se budou poohlížet po diagnostikách, které svou cenou mohou dosahovat k hranici 100 000 Kč.
Napříč různými hodnotícími servery se často objevují tyto značky diagnostik jako ty nejlepší (dle uživatelských recenzí):
- Sixtol SC1,
- V-Checker V302,
- ELM 327.
Výběr nejlepší autodiagnostiky se odvíjí od očekávání uživatele.
Autodiagnostika cena
Autodiagnostiky se pohybují v různých cenových relacích v závislosti na možnostech a komplexnosti diagnostiky jako takové. Profesionální diagnostiky mohou dosáhnout hranice až 100 000 Kč, naopak základní autodiagnostika, pomocí které lze pouze číst data z ECU, může stát například 300 Kč.
TYP | CENA |
---|---|
Profesionální autodiagnostiky | 20 000–100 000+ Kč |
Pokročilé autodiagnostiky | 3 000–10 000 Kč |
Základní autodiagnostiky | 250–1 000 Kč |
Přibližné cenové rozpětí různých typů autodiagnostik.
Některé problémy díky základní autodiagnostice můžete zvládnout vyřešit i svépomocí a ušetříte tak placené služby autoservisu. Ušetřit můžete také na pojistném – zkuste porovnat jednotlivé nabídky povinných ručení pomocí naší online kalkulačky!
Nejčastěji kladené otázky – FAQ
Co je to autodiagnostika?
Co všechno má na starosti řídící jednotka vozidla?
Jak připojit autodiagnostiku?
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com