Autobaterie
23.01.2023
Čas od času se může stát, že se automobil nedaří nastartovat – problém to bývá zejména v zimních měsících, kdy teploty mnohdy klesnou hlouběji pod bod mrazu. Stejně tak se může stát (hlavně u automobilů staršího data výroby), že zapomenete vypnout světlomety a autobaterie se dlouhé hodiny vybíjí až do bodu, kdy není možné nastartovat. Tyto problémy lze řešit poměrně jednoduše – stačí vám parťák se startovacími kabely, případně nabíječka pro autobaterie. Problém se ale také může nepříjemně často vracet – v takových případech je ten správný čas na pořízení nové autobaterie. Jaké typy autobaterií na trhu existují, do jakých vozů jsou vhodné a jak správně autobaterii zapojit se dočtete na následujících řádcích.
Obsah článku
- Baterie do auta – autobaterie
- Autobaterie 60 Ah
- Autobaterie 74 Ah
- Autobaterie 100 Ah
- Životnost autobaterie
- Nabíječka autobaterií
- Odpojení autobaterie
- Výkup autobaterií
Baterie do auta – autobaterie
Autobaterie je do jisté míry „srdcem“ drtivé většiny motorových vozidel. Tento akumulátor je primárním zdrojem elektrické energie, jehož hlavním úkolem je nastartovat motor vozidla. Energii z baterie automobil čerpá hlavně v době, kdy je motor v klidu – zejména, pokud tedy startujete. Když motor běží, je elektrická energie automobilu dodávána prostřednictvím alternátoru nebo dynama, které autobaterii dobíjejí přímo za provozu vozidla.
Autobaterie jsou běžně zhotoveny z článků – každý jednotlivý článek má napětí okolo 2,1 V. Dále se olověný akumulátor autobaterie skládá z:
- nádoby (většinou z plastu),
- deskových elektrod (PbO₂ a houbovité olovo),
- separátoru (nevodivý materiál oddělující elektrody),
- elektrolytu (H₂SO₄ a H₂O).
Výhodou olova je poskytnutí velkého proudu v jednom okamžiku (to je potřeba hlavně při startování), aniž by se autobaterie poškodila.
Autobaterie 60 Ah
Každá autobaterie má několik parametrů. Kromě její fyzické velikosti se liší i další věci. Veškeré podstatné informace lze vyčíst ze štítku, který je na autobaterii nalepený. Může vypadat například takto: 12 V 60 Ah 540 A 560 408 054.
- 12 V – tato hodnota označuje napětí baterie. Hodnota 12 V je nejběžnější u většiny osobních aut.
- 60 Ah – tato hodnota uvádí kapacitu autobaterie. Hodnota 60 Ah znamená, že baterie je schopna dodávat proud 1 ampér po dobu 60 hodin. Nebo také proud 60 ampérů po jednu hodinu.
- 540 A – tato hodnota udává startovací proud. Je to tedy proud, který je autobaterie schopná najednou během startování poskytnout.
- 560 408 054 – toto číslo je evropské označení ETN c.
Autobaterie s kapacitou 60 Ah jsou vhodné především pro osobní automobily s benzinovým motorem. Setkat se ale můžete i s nižší kapacitou okolo 54 Ah nebo třeba 65 Ah. Pokud se vám do automobilu vejde větší autobaterie, klidně můžete sáhnout i po vyšších kapacitách – baterie vám pak vydrží déle. Cenově vychází v rozmezí 1 000–3 500 Kč. Pořídit můžete i dražší – například prémiové autobaterie s kapacitou 60 Ah pro veteránská vozidla se svou částkou pohybují okolo 10 000 Kč.
Hodnota 60 Ah (ampérhodina) určuje celkovou kapacitu autobaterie.
Autobaterie 74 Ah
Dieselové neboli vznětové motory jsou náročnější, proto je do nich potřeba pořídit autobaterie s vyšší kapacitou. Máte-li vznětový motor, měli byste vybírat autobaterie okolo 70 Ah a výš. Cenové rozpětí autobaterií s kapacitou 74 Ah je velmi podobné, jako u předchozího typu. S cenovkou začínají přibližně na 1 500 Kč a mohou se vyšplhat až ke 4 000 Kč. Opět existují i dražší varianty.
Autobaterie 100 Ah
Kapacita 100 Ah je už velmi slušná a dostává se k hranici slabších autobaterií, které mají užitková nebo nákladní vozidla. Pokud se chcete na autobaterii opravdu spolehnout a svými rozměry se tento typ autobaterie vejde i do vašeho osobního automobilu, můžete sáhnout po bateriích s vyšší kapacitou. Vhodné jsou pak například i pro karavany. Je ale také potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou, která se pohybuje od 3 000–10 000 Kč.
Životnost autobaterie
To, jak dlouho vám autobaterie vydrží, je ovlivněno řadou faktorů. Průměrná životnost se udává okolo 5 let. Pokud ale pořídíte nejlevnější kusy na trhu a s autobaterií špatně zacházíte, může se životnost autobaterie zásadně zkrátit. A jak se o autobaterii správně starat?
Nejezděte pravidelně krátké trasy (10–15 kilometrů) – v těchto případech se motor nestihne dostatečně zahřát a baterie tak spotřebuje víc energie na start, než dokáže automobil během jízdy nabít.
Občas auto „provětrejte“ – pokud vůz dlouho stojí a není používán, může na elektrodách baterie zatvrdnout síran olovnatý, což ve výsledku vede k poškození článků.
Předejděte hlubokému vybití – při krátkých jízdách nebo u modernějších vozů se START–STOP systémem může dojít k postupnému snižování napětí v článcích. Pokud napětí v článcích klesne pod mez 1,75 V, baterie je „hluboce vybitá“.
Vysoké teploty – v letních měsících se snažte parkovat v místech, která nejsou po celý den vystavena přímému slunečnímu svitu. Při opravdu vysokých teplotách je dobré automobil alespoň jednou za 3 dny projet a nenadužívat klimatizaci a jiné spotřebiče, které energii čerpají přímo z autobaterie.
Nízké teploty – teploty pod bodem mrazu jsou pro autobaterii milosrdnější než letní žár. Autobaterie ale potřebuje více energie k nastartování vozidla. Pokud dostatek energie nemá, vozidlo nenastartujete. Pravidelným dobíjením a správnou péčí o autobaterii v letních měsících můžete těmto problémům předejít.
Při špatné údržbě autobaterie se na jejích elektrodách může objevit síran olovnatý.
Nabíječka autobaterií
Nabíječka autobaterií je velmi praktická věc pro každého motoristu. Pokud se – obzvlášť v zimních měsících – dostanete do situace, kdy nemůžete vozidlo nastartovat, budete za nabíječku autobaterií rádi. Baterii stačí pár hodin nabíjet, což většinou problém se startem vyřeší.
Nabíječky autobaterií jsou na trhu běžně dostupné a nejlevnější kusy pořídíte i pod 500 Kč. Nabídka je velmi pestrá a nalézt lze i nabíječky pro náročnější uživatele, kterou svou cenou přesahují i 15 000 Kč.
Odpojení autobaterie
Před odpojením autobaterie byste se měli ujistit, že nemáte klíčky v zapalování, zapojené žádné spotřebiče, rozsvícená světla a podobně. Také se ujistěte, že máte u sebe klíčky (v kapse) a nenechali jste je v kabině vozidla – po vypojení autobaterie byste se už dovnitř nemuseli dostat.
K demontáži se vám určitě hodí sada různě velkých klíčů – elektrody jsou zajištěny maticemi, stejně tak jako je většinou autobaterie zajištěna šroubem, aby se předešlo případnému pohybu baterie během samotné jízdy. Pak se můžete vrhnout na demontáž:
- Odmontujte podložku se šroubem, která zabraňuje autobaterii ve volném pohybu.
- Nejdříve povolte matici a odpojte kabel vedoucí k zápornému pólu autobaterie (většinou je černý, pól bývá označený znaménkem „-“). Dejte si pozor, aby se uvolněný kabel nedotýkal jiných kovových částí vozidla.
- Následně povolte matici a odpojte kabel vedoucí ke kladnému pólu autobaterie (většinou je červený, pól bývá označený znaménkem „+“).
- Vyjměte autobaterii.
Po vyjmutí autobaterie můžete vložit autobaterii novou, nebo tu stávající dobít. Nezapomeňte na to, že bez autobaterie nebude fungovat centrální odemykání a zamykání vozidla. Mějte tedy plán, jak se pod kapotu vozidla znovu dostat a před vyjmutím baterie nezapomeňte vozidlo uzamknout.
Nejdříve odpojte zápornou elektrodu a až poté elektrodu kladnou. Při zapojování je to přesně naopak.
Při zpětné montáží autobaterie postupujte přesně naopak, než při její demontáží – nejdříve připojte správný kabel ke kladnému pólu baterie, poté kabel k pólu zápornému a nakonec baterii zajistěte před nechtěným pohybem podložkou a šroubem.
Výkup autobaterií
Staré autobaterie můžete i zpětně prodat. Pokud se samozřejmě nebude jednat o bazarový prodej zcela funkční baterie novému majiteli, můžete využít služby různých kovošrotů a případně i jiných míst, které výkup autobaterií nabízejí. Zkuste si vyhledat místa ve vašem okolí – většinou stačí do vyhledávače zadat „Výkup autobaterií (vaše město)“ a hned uvidíte možnosti s případnými cenami. Počítejte však s tím, že to budou spíš nižší desítky korun.
A pokud přemýšlíte o havarijním pojištění, určitě si zkuste porovnat jednotlivé nabídky pomocí naší chytré kalkulačky.
Některá místa vykupují za drobný finanční obnos vyřazené autobaterie.
Nejčastěji kladené otázky – FAQ
Jakým proudem nabíjet autobaterii?
Jakou baterii do auta?
Jakou baterii do karavanu?
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com