Druhy vstřikování paliva jsou způsoby, jakými dochází u spalovacích motorů k přípravě směsi paliva se vzduchem. Druhy vstřikování paliva se liší podle toho, zda se jedná o vznětový motor, u kterého dochází k samovznícení vstříknutého paliva, nebo o zážehový motor, kde je palivo zažehnuto jiskrou.
U zážehových motorů rozlišujeme vstřikování přímé (palivo je vstřikováno přímo do válce motoru) a nepřímé (palivo je vstřikováno do sacího potrubí). U nejnovějších zážehových motorů se objevuje také kombinovaný systém vstřikování, který kombinuje oba výše uvedené způsoby vstřikování paliva.
U benzínových motorů se můžeme setkat také s následujícími zkratkami, které označují způsob vstřikování paliva: Zkratka MPI (Multi Point Injection) označuje vícebodové sekvenční vstřikování paliva přímo do jednotlivých sacích kanálů. Zkratka TSI (Twincharged Stratified Injection) se používá u vozidel vyráběných koncernem Volkswagen a označuje přeplňované motory s přímým vstřikem paliva. Nové motory s přímým, vrstveným vstřikováním paliva nesou označení FSI (Fuel Stratified Injection). Pokud jsou navíc vybavené turbodmychadlem, označují se zkratkou TFSI (Turbo Fuel Stratified Injection).
U vznětových motorů je dnes nejrozšířenějším druhem vstřikování paliva systém common-rail, který k vysokotlakému vstřikování využívá tlakový zásobník. Tento systém nahradil systém čerpadlo-tryska (neboli sdružené vstřikovače), u kterého měl každý válec vlastní vysokotlakou vstřikovací jednotku. Ještě předtím se u vznětových motorů ke vstřikování paliva používalo rotační čerpadlo.