Autobaterie je jednou z klíčových součástí auta – má za úkol uvést do chodu motor a nastartovat auto. Její životnost je pochopitelně omezená a dříve či později – v závislosti na tom, jak se o baterii staráte – je třeba ji vyměnit. Při výběru nové autobaterie je dobré vědět, čím se jednotlivé baterie odlišují a co znamenají parametry na baterii uvedené. To vám umožní vybrat tu správnou baterii, vhodnou právě pro váš vůz.
Kapacita, napětí a startovací proud
Při výběru autobaterie (akumulátoru) se v první řadě řiďte hodnotami, které předepisuje výrobce. Na každé autobaterii najdete základní značení, které informuje o jejích nejpodstatnějších parametrech – napětí, kapacitě a startovacím proudu.
- Napětí autobaterie je udávané ve voltech. U běžných osobních aut dnes převládá dvanáctivoltové napětí (12 V).
- Kapacita autobaterie, udávaná v ampérhodinách, definuje schopnost baterie dodávat proud 1 A po určitý počet hodin. Například baterie o kapacitě 60 Ah je schopná dodávat proud 1 A po dobu 60 hodin. Pro méně náročné benzínové motory stačí kapacita do 60 – 65 Ah, náročnější dieselové motory vyžadují vyšší kapacitu (alespoň 70 Ah).
- Startovací proud, uváděný v ampérech, určuje, kolik proudu je baterie schopna krátkodobě dodat v energeticky nejnáročnější fázi, tedy při startování vozidla. Startovací proud se měří podle normy EN (měření proudu při teplotě -18°C po dobu 10 sekund s poklesem napětí na 7,5 V), na některých starších bateriích může být uvedena také hodnota startovacího proudu podle starší (a přísnější) normy DIN. Obecně platí, že benzínovým motorům stačí nižší startovací proud (do 550 A), náročnější dieselové motory potřebují alespoň 600 A. Záleží také na tom, kolik je na palubě spotřebičů, které baterie musí napájet.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.Děkujeme za Váš zájem.
Rozměr a polarita autobaterie
Dalším podstatným parametrem je velikost a rozměr akumulátoru. Prostor, kam se musí baterie vejít, je omezený. Nesmí být tedy příliš velká, ale ani příliš malá. Velikost se může lišit také v případě průměru kolíků pólů. Přestože se na evropském trhu používají univerzální průměry kolíků, u některých asijských značek může být průměr menší.
Rozdíl mezi evropskými a asijskými vozy může být také v polaritě baterií, tedy v umístění kladného pólu. Evropské vozy mají kladný pól umístěný nejčastěji vpravo (tzv. pravá baterie), u asijských aut se zase často setkáte s levou polaritou (tzv. levá baterie). Polaritu autobaterie je důležité dodržet, protože v opačném případě by napájecí kabely k baterii nemusely dosáhnout.
Speciální typy autobaterií
U vozidel se start-stop systémem nebo brzdnou rekuperací je nutné vybírat baterie se speciální technologií.
- Využívá-li vozidlo systém start-stop (neboli stop&go), potřebuje kvalitní akumulátor např. typu AGM nebo EFB. Baterie se totiž namáhá častým startováním, ke kterému dochází několikrát za jízdy, při každém krátkém zastavení.
- Baterie pro brzdnou rekuperaci umožňují uchovat energii získanou při brzdění. Tím se snižuje frekvence běžného nabíjení autobaterie uživatelem.
Bezúdržbové baterie
Vedle klasických údržbových autobaterií, které se používají hlavně u starších aut, jsou dnes běžné bezúdržbové baterie (typicky baterie typu AGM, GEL, EFB). Nenechte se ovšem zmást jejich názvem – i bezúdržbová baterie vyžaduje vaši pozornost a péči. Nemusíte u ní sice kontrolovat hladinu elektrolytu a dolévat jej, ale musíte se starat o její nabíjení a dobíjení.
Výměna staré baterie za novou
Když úspěšně zvládnete nákup nové baterie, čeká vás její výměna. Ta se dá zvládnout i doma svépomocí, u moderních aut je však lepší svěřit výměnu autobaterie profesionálům v autoservisu. Ti si poradí jak s různými bezpečnostními systémy držení baterie, tak s registrováním baterie v diagnostice vozu.