Každý z řidičů jistě ví, jaký význam mají ty nejběžnější čáry na silnicích – bílé, ať už jako plná čára, přerušovaná čára či bíle vyšrafovaná oblast. Bez této elementární znalosti by se žádný motorista neobešel. Znalost významů čar v jiných barvách ale už pro každého nemusí být tak zřejmá – proto se v následujících řádcích dozvíte, jak to tedy s těmi žlutými a modrými čarami vlastně je. V závěru proběhne také stručné připomenutí barevného rozlišení patníků.
Žluté čáry
Čáry žluté barvy jsou asi nejběžnějším druhem čar hned za těmi bílými a nejspíš se s nimi velmi brzy setkávají i všichni nový řidiči. Nejčastěji jsou takto značená místa oprav. Některé opravy totiž mohou vyžadovat speciální nároky na provoz a díky žlutým čarám potom lze měnit jízdní pruhy, změnit přednosti a případně i další věci, které běžně fungují jinak než během opravy. V těchto případech tedy nahrazují bílé čáry, které po dobu opravy pozbývají na své platnosti.
Dalším významem je zvýraznění míst, kde mohou zastavit pouze vozidla, pro které je toto místo vyhrazeno. Tyto žluté čáry jsou klikaté a zpravidla je jejich součástí heslovitá zkratka jako BUS (místo pro zastavení autobusů), TRAM (místo pro zastavení tramvají) a podobně, která jasně určuje, jaký typ vozidla na tomto místě může stát (další zkratky jsou například TAXI nebo ZAS). Pro ostatní řidiče je povoleno na tomto místě pouze zastavit (například když někoho někam vezete a chcete jej na tomto místě nechat vystoupit).
Jsou-li pak tyto čáry na kraji komunikace, mohou mít podobu buď plné žluté čáry – ta má stejný význam jako svislé dopravní značení „zákaz zastavení“ –, nebo přerušované čáry, které označují místa se zákazem stání.
Značení žlutými čaramii v podobě žlutých křížů se může nacházet také před křižovatkami, u různých nájezdů a na jiných místech. Toto značení vede řidiče k tomu, aby na tomto místě nezastavovali – a to ani v případě, kdy jsou například v koloně. Takové značení může řidič pouze přejet ve chvíli, kdy mu to dopravní situace umožní.
Význam to má například v místech, odkud vyjíždějí hasičská vozidla k požáru a toto značení jim tedy má zajistit hladký průjezd i v případě kolony v úseku dané komunikace. Zde je pro přehlednost stručný výčet významů žlutých čar:
- Změna jízdních pruhů, předností apod. z důvodu opravy komunikace
- Žlutá plná čára – zákaz zastavení
- Žlutá přerušovaná čára – zákaz stání
- Žlutá klikatá čára – místo vyhrazené pro stání konkrétního druhu vozidla (zpravidla označené heslovitou zkratkou jako BUS, TRAM, TAXI nebo ZAS)
- Žluté kříže – místo, kde řidič nesmí za žádných okolností zastavit a může jej pouze projet, když to dopravní situace umožňuje
Modré čáry
Modré čáry jsou nejméně častým druhem značení a označují místa vyhrazená pro parkování. Chcete-li však na tomto místě zaparkovat, musíte pro toto konkrétní místo vlastnit parkovací kartu nebo jiné odpovídající povolení.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.Děkujeme za Váš zájem.
Patníky
I patníky se různě barevně liší a každá barva má svůj vlastní význam. Nejčastějším typem jsou patníky bílé – ty zkrátka označují hranice dané komunikace a jsou nedocenitelným indikátorem této skutečnosti obzvlášť, pokud jedete v noci v husté mlze, nebo pokud je vozovka zasněžená a neprotažená.
Modré patníky pak řidiče upozorňují na místa, kde je zvýšené riziko výskytu námrazy na vozovce. Takovými místy jsou hlavně mosty, různé hráze nebo i ostré zatáčky. Obdoba tohoto značení může být i jako menší patníky připevněné přímo na svodidlech.
Místa, kde se připojují k pozemní komunikaci komunikace účelové, jako jsou například lesní a polní cesty, jsou označené červenými patníky.
Balisety jsou pak zeleno-bílé patníky s atypickým tvarem v porovnání s ostatními a jejich hlavním účelem je zvýraznění nebezpečných nebo velmi vytížených míst – zdůrazňují například bílé šrafování na silnici nebo bílou středovou čáru. Jsou to zkrátka místa, kde by se vozidlo nemělo za žádných okolností nacházet. Pro větší přehlednost je zde opět uveden seznam významů jednotlivých patníků:
- Bílé patníky – okraj silnice
- Modré patníky – místa s vyšším rizikem tvorby námrazy
- Červené patníky – připojení účelové komunikace k pozemní komunikaci
- Zeleno-bílé sloupky (balisety) – zvýraznění na nebezpečných nebo velmi vytížených místech; označují místa, kde by se vozidlo nemělo nacházet