Vyhrazené jízdní pruhy pro městskou hromadnou dopravu by v Praze kromě vozů taxi a složek integrovaného záchranného systému (IZS) mohli nově využívat i motocyklisté a jezdci na skútrech. Důvodem tohoto opatření je nejen plynulejší provoz, ale i snaha zvýhodnit ty, kteří k přesunu po hlavním městě používají kompaktnější dopravní prostředky než jsou auta. Ke změně dopravního značení by mělo dojít na začátku letošního roku.
Obsah článku
- Vyhrazené jízdní pruhy v Praze nejen pro autobusy MHD
- Za použití vyhrazeného jízdního pruhu hrozí pokuta
- Pruhy pro autobusy MHD nově i pro motorky a skútry
Vyhrazené jízdní pruhy v Praze nejen pro autobusy MHD
V hlavním městě je pro autobusy městské hromadné dopravy (MHD) vyhrazeno necelých 70 kilometrů jízdních pruhů, které by od letošního jara mohly nově sloužit i motorkám a skútrům. Jedná se o ty pruhy, které mají svůj počátek a konec označen dopravními značkami IP 20a “Vyhrazený jízdní pruh”, resp. IP 20b “Konec vyhrazeného jízdního pruhu” a vodorovnými značkami přímo na silnici s nápisem BUS.
Děkujeme za Váš zájem.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.
Tyto pruhy mohou kromě autobusových linek MHD využívat i vozy IZS, mají-li zapnutý maják. V opačném případě nemohou vyhrazený pruh použít, ledaže je písmeny IZS vyhrazen i pro ně.
Vyhrazené pruhy s označením TAXI mohou použít i taxislužby, ovšem pouze ty licencované. Vozy jiných přepravních služeb do tohoto pruhu vjet nemohou.
Dopravní značení upozorňující na vyhrazené jízdní pruhy (zdroj: www.wikipedia.cz)
Za použití vyhrazeného jízdního pruhu hrozí pokuta
Nezřídka využívají vyhrazené jízdní pruhy pro autobusy, taxi či složky IZS i řidiči osobních aut. Typicky se to stává v případech, kdy stojí v koloně, spěchají, a vedle nich zeje prázdnotou vyhrazený jízdní pruh pro autobusy MHD. Za jízdu ve vyhrazeném pruhu nehrozí přičtení bodů do bodového konta řidiče, pokuta se ale v případě zastavení vozu policejní hlídkou může vyšplhat až do výše 2 500 korun.
Existují v podstatě dva případy, kdy můžete vyhrazený jízdní pruh použít i jako řidič osobního vozu:
- vyhrazený jízdní pruh je doplněn dodatkovou tabulkou s vymezenou dobou, během které je pruh využíván jako vyhrazený, mimo tuto dobu slouží jako standardní pruh
- při odbočování – musíte-li odbočit, můžete vjet do vyhrazeného jízdního pruhu, očekává se ale, že to provedete co nejblíže křižovatce
Pokutu za vás sice pojišťovna neuhradí, i tak ale nikdy nevyjíždějte bez sjednaného povinného ručení. V případě vámi zaviněné nehody za vás uhradí způsobenou škodu.
Pruhy pro autobusy MHD nově i pro motorky a skútry
Město Praha plánuje od jara tohoto roku umožnit jízdu v pruzích pro autobusy MHD nově i motorkám nebo skútrům. Jaké jsou důvody pro tuto změnu? Tím prvním je podle pražských představitelů zvýšení bezpečnosti jezdců na motorkách či skútrech, kteří v kolonách využívají tyto pruhy pro předjíždění a musí se poté ne zcela bezpečným manévrem zařadit zpět.
Tím druhým důvodem je potom snaha zvýhodnit právě motorkáře a řidiče skútrů. Přeci jen oproti osobním autům zabírají méně veřejného prostoru nejen při jízdě, ale i při parkování.
Pražští radní rovněž neočekávají, že by byl kvůli motorkám ve vyhrazených pruzích nějak dotčen provoz autobusů. Tyto dopravní prostředky mají srovnatelnou rychlost, omezení autobusů podle nich proto nehrozí.