V souvislosti s tématy ochrany životního prostředí a snížení množství aut ve větších městech se do popředí dostávají nové druhy městských dopravních prostředků. Velké popularitě se teď těší elektrické koloběžky, tedy koloběžky, u kterých za vás fyzickou námahu přebírá elektrický pohon. Jízda na nich přináší spoustu výhod a pro toho, kdo nechce investovat do pořízení vlastní, jsou ve vybraných městech k dispozici sdílené elektrokoloběžky.
Výhody jízdy na elektrické koloběžce
Elektrická koloběžka má oproti klasické koloběžce navíc elektrický pohon a akumulátor. Tím se stává dostupnější i pro fyzicky méně zdatné jedince a umožňuje rychlejší jízdu prakticky bez námahy. A proč je vlastně pro jízdu po městě tak vyhledávaná?
- Je to dopravní prostředek šetrný k životnímu prostředí, který může pomoci snížit množství aut ve velkých městech.
- Je rychlá a mrštná, za pár minut s ní projedete centrem města, což by vám autem v dopravní špičce trvalo mnohonásobně déle.
- Jízda na ní nevyžaduje zvláštní dovednosti a zvládne ji každý. Stačí se párkrát odrazit, držet rovnováhu a tempo měnit pomocí páčky na řidítkách.
- Při jízdě na elektrokoloběžce se nezapotíte, což oceníte například při cestě do práce či do školy.
- Dá se složit a snadno přenášet, díky tomu lze jízdu na koloběžce bez problémů kombinovat například s cestováním hromadnou dopravou.
- Jízdou na elektrokoloběžce podporujete své zdaví. Přestože při jízdě nevykonáváte zdánlivě téměř žádný pohyb, pro udržení rovnováhy musí dojít k zapojení svalů zad, tělesného jádra, nohou i ramenou.
Cenově dostupný dopravní prostředek
Další výhodou, která mluví ve prospěch elektrických koloběžek, je jejich cenová dostupnost. Elektrokoloběžku pro běžnou jízdu po městě pořídíte samozřejmě levněji než motorku nebo auto, je ale také levnější než elektrokolo. Posloužit vám přitom může obdobně.
Před koupí vlastní elektrokoloběžky je dobré vyzkoušet si jízdu na některé ze sdílených elektrokoloběžek, které jsou dostupné ve stále větším počtu měst (např. Brno, Olomouc, Frýdek-Místek, Liberec, Ostrava, Pardubice, Praha, Boskovice). Sdílené elektrokoloběžky oceníte také v případě, že koloběžku chcete využívat jen příležitostně a o jejím pořízení zatím neuvažujete.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.Děkujeme za Váš zájem.
Jak fungují sdílené elektrokoloběžky?
Sdílené elektrokoloběžky nabízí v Česku vedle jiných konkurentů estonská společnost Bolt, jejíž koloběžky jsou dostupné po celém světě a jejímž cílem je stát se v letošním roce největším poskytovatelem mikromobility v Evropě.
Půjčení elektrokoloběžky není složité, vyžaduje pouze chytrý telefon se staženou aplikací, v níž na mapě uvidíte dostupné koloběžky. Koloběžka se odemyká naskenováním QR kódu, případně zadáním číselného kódu. Po skončení jízdy koloběžku správně zaparkujete (za špatné parkování vám může být naúčtována pokuta), vyfotíte a jízdu ukončíte také v aplikaci.
Za jízdu na elektrokoloběžce Bolt zaplatíte v českých městech během prvních 5 minut jízdy částku 4 Kč za minutu, v dalších minutách už jen 3 Kč za minutu. S plně nabitou koloběžkou je možné ujet až 40 km; za celý den vám za půjčení elektrokoloběžky může být účtováno maximálně 625 Kč. Půjčovné se automaticky strhává z platební karty, kterou je nutné zadat při registraci v aplikaci.
Pravidla jízdy na elektrokoloběžce
Než nastoupíte na elektrickou koloběžku, měli byste znát určitá pravidla. Nejdůležitější je vědět, že se na elektrokoloběžku pohlíží jako na jízdní kolo – za předpokladu, že je její maximální rychlost 25 km/h a výkon motoru do 1 kW (sdílené koloběžky toto splňují). Na takové koloběžce tedy smíte jezdit tam, kde cyklisté – ideálně po cyklostezkách, případně po silnici, ale nikoliv po chodníku. Na výkonnější elektrokoloběžky se pohlíží jako na motorová vozidla, k jejichž řízení je mimo jiné potřeba vlastnit řidičský průkaz (AM nebo B).