Před nástupem do autoškoly a získání prvního řidičského oprávnění si někteří z nás nedokáží představit, jak všechny činnosti, jako je ovládání volantu, řadící páky, všech pedálů, sledování provozu, značek, dávání přednosti v jízdě apod., skloubit dohromady. Jakmile mají pár stovek, možná tisíc kilometrů za sebou, stane se tato činnost automatickou. Posune se do té části mozku, která pracuje na základě získaných zkušeností sama o sobě a uvolní prostor něčemu jinému, novému, co ani nemusí se řízením vozidla přímo souviset. Vědomé uvažování nedokáže zpracovávat tolik informací najednou, aniž by hrozilo, že se někde nestane chyba, nebo jedna položka bude opomenuta, což by při řízení vozidla mohlo způsobit tragédii.
Zaslechneme- li výstražnou sirénu, stáhne se nám žaludek
Policie ČR má pomáhat a chránit a přesto mají mnozí z nás špatný pocit, když je třeba jen malou chvíli pronásleduje policejní hlídka a to nemusí mít ani zapnuté majáky. Paranoia si najde rychlou cestu i do naší hlavy a my začínáme zpytovat svědomí a vzpomínat, co jsme kde udělali špatně, jestli jsme si nezapomněli doklady, máme povinnou výbavu v pořádku apod. Ruku na srdce, komu se neuleví, když policejní auto zmizí z dohledu?
Mluvíme sami se sebou nebo s řidiči
Pokud zrovna nevezeme upovídané spolujezdce, nebo neposloucháme zajímavé informace, audioknihy či písně, linoucí se z reproduktorů, přemýšlíme o jiných důležitých věcech. Myšlenky se občas dostanou i na povrch a tak si z ničeho nic najednou povídáme sami se sebou, což se stává i v místech mimo kabinu automobile. Ventilování emocí, které musíme zprostředkovat ve vztahu k řidiči, jenž nám nedal přednost, nebo nás nějakým nepatřičným způsobem omezuje v jízdě, navíc prospívá duchu i tělu – ovšem do té doby, dokud nás dotčený neslyší.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.Děkujeme za Váš zájem.
Zpíváme si
V autě si kromě vedení monologu sama se sebou občas i zazpíváme. Je to prostor ohraničený od okolí s dostatkem soukromí pro sebeprezentaci a tak se stává dalším TOP místem po koupelně, ve kterém zavřeme stud do přihrádky a povolíme uzdu všem konvencím. Podle odborníků hudba zvyšuje produkci protilátek a posiluje imunitní systém, redukuje stres a produkuje serotonin – známý hormon štěstí. Ozve-li se v reproduktorech naše oblíbená melodie, nebraňme se ji tedy doprovodit vlastní “a cappellou”.
Tankujeme na poslední chvíli
Doplňování palivové nádrže necháváme na poslední možnou chvíli. Síť čerpacích stanic je v České republice relativně hustá a navíc s jistotou víme, že když nebudeme “tlačit na pilu”, dojezdová vzdálenost po rozsvícení kontrolky paliva se několikanásobně prodlouží. Majitelé naftových motorů ale riskují víc, než jen cestu na nejbližší čerpací stanici s kanystrem, nafta má totiž i mazací funkci.
Ohlédneme se za autem, když od něj odcházíme
Jedna z věcí, kterou děláme jen tak mimoděk, je poslední pohled na čerstvě zaparkovaný automobil. Důvodů může být hned několik: buď se chceme ubezpečit, že jsme správně zatáhli ruční brzdu a vůz neodcestoval, nebo se chceme pochválit, jak šikovně jsme podélně zaparkovali, či jen pokochat pohledem, jak krásně se náš čerstvě umytý a vyleštěný automobil vyjímá mezi ostatními.