Čistota půl zdraví – rčení lze použít i v případě čistoty čelního skla. Pro bezpečnou jízdu je potřeba čelní sklo udržovat v čistotě, aby viditelnost nebyla prachem a jinými nečistotami ztížena. Velkým pomocníkem je voda do ostřikovačů, avšak když dojde nebo na některé nečistoty nestačí, lze si čelní sklo ošetřit tekutými stěrači. Tekuté stěrače se aplikují přímo na čelní sklo, na kterém se vytvoří ochranná vrstva. Možností je hned několik, pojďme si je v následujících řádcích představit.
Jak tekuté stěrače fungují?
Jedná se o přípravek, který se přímo nanáší na čelní sklo. Tenká vrstva voděodolného přípravku skvěle odpuzuje vodu, která se při rychlosti minimálně 50-80 km/h začne formovat do malých kapiček. Kapičky jsou díky rychlosti větru odsouvány pryč ze středu do stran. Zbavíte se tak nutnosti používat ve velké míře mechanické stěrače. Kromě toho, že si poradí s deštěm, mají tekuté stěrače i další výhody:
- Odpuzují vodu,
- větší bezpečnost při cestování díky lepší viditelnosti,
- snazší čištění nečistot,
- v zimních měsících se netvoří silná vrstva ledu,
- prodloužíte životnost mechanických stěračů a čelního skla,
- ušetříte peníze za kapaliny do ostřikovač
- celková údržba oken je snazší.
Jejich správná aplikace je důležitá
Prvním krokem je důkladné očištění a hlavně odmaštění čelního skla. K samotnému nanesení tekutých stěračů je třeba aplikátor a utěrka z mikrovlákna. Pomocí aplikátoru naneste tekuté stěrače a utěrkou je rozetřete po celém skle. Po zaschnutí sklo ještě jednou přeleštěte mikrovláknovou utěrkou. Vrstva by měla vydržet několik minimálně několik týdnů, kvalitnější přípravky i půl roku.
Nanotechnologie
V oblastech, kde hodně prší nebo pokud řidiči často vyráží do terénu, je nejvhodnější volbou úprava čelního skla směsí na bázi nanotechnologie. Roztok tvoří silnou vazbu s částicemi oxidu křemičitého, který je obsažen v čelním skle. Odpuzuje nejen vodu, ale i oleje, prach a jiné nečistoty.
Fluor
Roztok na bázi fluorované sloučeniny je o něco slabší než nanotechnologie, ale i tak si s vodou snadno poradí. V případě, že se nacházíte v oblasti s průměrnými srážkovými podmínkami, bude fluor ideální volbou pro Vaše čelní sklo.
Silikon
V oblastech slabých dešťů Vám postačí ošetření čelního skla na bázi silikonu, které nabízí vodoodpudivé vlastnosti. Rozdílem oproti nano a fluoru je, že neexistuje mezi sklem a ošetřením žádná chemická vazba. Silikon je pouze na povrchu skla a je třeba ho častěji obnovovat.
Skvrny a škrábance nemají šanci
Nejdůležitější vlastností tekutých stěřačů je schopnost odpuzovat vodu. Jejich další skvělou funkcí je vysoká odolnost proti škrábancům. Tím, že vytváří ochrannou bariéru, nemají kamínky či písek šanci poškrábat Vaše sklo. Po dešti a častém stírání mechanickými stěrači se mohou na skle objevit pruhy a jiné skvrny. S tekutými stěrači se pruhy a skvrny neobjevují a Vy máte lepší výhled. Nakonec si ušetříte čas při čištění skla, protože lze nečistoty jednoduše odstranit bez použití drsných čističů skla. Nejprodávanější značky tekutých stěračů jsou Turtle wax a Sheron, které seženete v kamenných prodejnách autodoplňků i na internetu.