O řidičáku na zkoušku se v České republice mluví již několik let a zdá se, že by letošní rok mohl být rokem, kdy bude zaveden. Co to může znamenat pro nové řidiče?
Co je řidičák na zkoušku?
Hlavním cílem řidičského oprávnění „na zkoušku“ je samozřejmě snížení nehodovosti mladých a tím pádem většinou nezkušených řidičů. Řidiči do 24 let patří k jedné z nejrizikovějších kategorií. Za volantem jsou často nepozorní, nerespektují předepsané rychlosti a v krizových situacích jednají zkratkovitě a bez rozmyslu. Co by pro nové řidiče mohlo toto zkušební období znamenat?
- 6 bodů místo 12 – riziko ztráty řidičského průkazu i po jednom vážnějším přestupku
- Třikrát a dost – místo neomezeného počtu pokusů ke složení řidičských zkoušek pouze tři pokusy – po třetím neúspěšném pokusu by musela být zkouška nová
- Po roce dopravní psycholog – snaha o identifikaci různých nebezpečí, která za volantem číhají, například přítomnost alkoholu či drog, nepozornost, únava nebo nedodržení bezpečných vzdáleností mezi vozidly apod.
- Jednodenní praktické ježdění na výcvikovém okruhu – demonstrace krizových situací a jejich řešení, důraz na defenzivní jízdu (zohlednění i případných chyb ostatních řidičů)
- Povinnost dalších kurzů – kurz defenzivní jízdy, škola smyku apod.
Mimo výše uvedené jsou ve hře také návrhy, jako dočasné omezení platnosti řidičského oprávnění na místo – začínající řidič by mohl řídit vozidlo například ve městě svého bydliště, kde musí dodržovat nižší rychlosti a až po nějakém čase – a získání nových zkušeností – by mohl vyrazit na dálnice.
Řidičák na zkoušku v jiných zemích EU
Případná modernizace přípravy a zkoušení uchazečů o řidičský průkaz bude pravděpodobně vypadat po vzoru jiných členských zemí Evropské unie, kde obdobný systém funguje již několik let a vykazuje výrazné snížení nehodovosti mladých řidičů. Například v Rakousku „řidičák na zkoušku“ funguje již od roku 1992 a v roce 2003 prošel výraznou modernizací. Jeho součástí je například i jízda s instruktorem, která si klade za cíl naučit nového řidiče ekonomickému způsobu jízdy a tím šetření pohonných hmot i životního prostředí.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.Děkujeme za Váš zájem.
Bodový systém ČR
V rámci snížení nehodovosti na území České republiky byl u nás 1. července 2006 zaveden bodový systém, který řidiče „odměňuje“ za jejich prohřešky. Hranicí je 12 bodů, pro řidiče s řidičákem na zkoušku by pak tato hranice mohla být poloviční, tudíž pouhých 6 bodů. Pokud dosáhnete bodové hranice, budete mít řízení zakázané na jeden celý rok. Následně budete muset doložit doklady o odborné i zdravotní způsobilosti, než Vám bude řízení zase umožněno. Uveďme pár příkladů přestupků a jejich bodové ohodnocení:
- Řízení pod vlivem alkoholu nad 0,3 promile – 7 bodů, pokuta 2 500 – 20 000 Kč, zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok
- Odmítnutí testu na alkohol / návykovou látku – 7 bodů, pokuta 25 000 – 50 000 Kč, zákaz řízení na 1 – 2 roky
- Technicky nezpůsobilé vozidlo – 5 bodů, pokuta 5 000 – 10 000 Kč, zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok
- Vysoké překročení rychlosti (v obci o 40+ km/h, mimo obec o 50+ km/h) – 5 bodů, pokuta 5 000 -10 000 Kč, zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok
- Nezastavení na červenou (nebo pokyn „Stůj“) – 5 bodů, pokuta 2 500 – 7 500 Kč, zákaz řízení na 1 – 6 měsíců
- Řízení bez řidičského oprávnění – 4 body, pokuta 25 000 – 50 000 Kč, zákaz řízení na 1 – 2 roky
- Jízda bez bezpečnostních pásů – 3 body, pokuta 1 500 – 2 500 Kč
- Jízda s telefonem v ruce – 2 body, pokuta 1 500 – 2 500 Kč
Závěrem lze pouze dodat, že řidičák na zkoušku se v jiných zemích osvědčil a snížil nehodovost o desítky procent. Zavedení přísnějších pravidel by pro nové řidiče bylo jistě nepříjemné, ale řadě z nich by tato opatření pomohla být lepšími a jistějšími šoféry. A nezapomeňte, že každé vozidlo, se kterým se kdokoli účastní silničního provozu, musí mít platné povinné ručení – vyzkoušejte naši skvělou kalkulačku a pokud jej nemáte, sjednejte si ho ještě dnes.