Policejní statistiky hovoří jasnou řečí: chodci jsou nejvíce zranitelní v podzimním a zimních měsících a to především v odpoledních a nočních hodinách. Preventivní řešení přitom není drahé a stojí zhruba padesát korun – reflexní vesta. Ve městech dobrou službu udělá i reflexní náramek za dvacetikorunu.
Podle zákona z roku 2016 mají chodci povinnost nosit reflexní prvky mimo obec, kde není veřejné osvětlení a to nejenom v noci, ale i za snížené viditelnosti. Kromě slunných dnů to je během zimních měsíců skoro pořád.
Ideální při chůzi mimo obec (ale klidně i při jízdě na kole) nasadit si přes oblečení reflexní vestu. Ta přijde na zhruba padesát korun, a třebaže to není zrovna módní doplněk, může vám zachránit to nejdůležitější, co máte – vaše zdraví.
„Chodci svoji bezpečnost zvýší tím, že budou i ve městě nosit reflexní prvky a budou se soustředit na pohyb v provozu místo například sledování mobilního telefonu,“ říká vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.Děkujeme za Váš zájem.
Zimní měsíce, kdy se brzy odpoledne tma jsou nebezpečné i ve městě; mnoho chodců je pro řidiče prakticky „neviditelných“. I zde použité řešení není zrovna elegantní, ale může zachránit život. Stačí si na rukáv připnout reflexní náramek, který třeba Policie ČR často rozdává zdarma (nebo si je lze koupit v papírnictví nebo supermarketu za zhruba 20 korun).
Tímto prvkem je dobré vybavit zejména děti, které by měly mít některé reflexní prvky ideálně na rovněž dalších částech oblečení – reflexní pruhy na bundě nebo školním batohu. Výrobci oblečení na to naštěstí myslí a u zimních bot či bund vkusně reflexní prvky integrují. Svítící náramek, které si školák přidá na ruku, ale nikdy nic nezkazí, naopak.
A kolem škol by řidiči měli myslet na to, že je potřeba jezdit se zvýšenou opatrností, psali jsme o tom v našem dřívějším článku.
Zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích k tomu udává: „Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“ Za nesplnění povinnosti dané novelizovaným zákonem lze uložit blokovou pokutu až do výše 2000,– Kč.
Z nejrůznějších testů vyplynulo, že pohybuje-li se na pozemní komunikaci chodec v tmavém oblečení, je pro řidiče přijíždějícího vozidla viditelný na pouhých 18 metrů. V bílém oblečení je viditelný již na 55 metrů a je-li jeho oděv doplněn reflexním označením, vidí jej řidič na 200 metrů.
Nové technologie dovedou zvýšit vzdálenost, na kterou je chodec vidět, až na 700 metrů. Jeden takový vyrábí i česká firma Sintex. Zatímco reflexní materiály pracují na principu osvětlení protijedoucím vozidlem, vlákna všitá například do bundy umožňují, aby chodec sám svítil. Materiál je vytvořen na bázi optického vlákna a jsou napájena zdrojem o velikosti baterie v mobilním telefonu.
„Naše řešení s aktivními prvky v kombinaci s retroreflexními materiály zvyšuje viditelnost objektů až na 700 m a výrazně tak přispívá k ochraně účastníků silničního provozu,“ říká Jiří Procházka, ředitel pro výzkum a vývoj české firmy Sintex.
Zdroj fotografií: Škoda Auto a archiv