Čeští řidiči vlastní jedny z nejstarších aut v celé Evropě. A to i přesto, že se dostupnost automobilů různých značek a modelů neustále zvětšuje. Průměrné stáří osobních vozů je v Česku 15 let. Vyplývá to z údajů svazu dovozců automobilů. Ještě staršími automobily jezdí už jen v Estonsku, Řecku, Litvě a Rumunsku. Jedním z důvodů může být, že se do Česka dováží z Evropy starší auta. Pokud by došlo alespoň ke snížení průměrného věku dovážených ojetin, při současném prodeji nových osobních automobilů a ke zvýšenému vyřazování starých vozidel z registru, by průměrné stáří vozového parku mohlo klesnout.
Vliv na životní prostředí
Stáří auta ovlivňuje nejen bezpečnost posádky ale i znečišťování ovzduší. Starší vozy totiž většinou v provozu vypouští víc emisí než novější modely. Dokázal to v minulosti projekt Ministerstva dopravy s rezortem životního prostředí, kdy přímo na silnici změřila policie emise výfukových plynů u několika vytipovaných aut, neprošla téměř čtvrtina. Z hlediska paliva stále vede benzín s podílem 64,79 %, podíl nafty poklesl na 28,63 %. Registrace vozů s alternativním pohonem stouply za první čtyři měsíce letošního roku z loňských 4 640 na 7 925 vozidel. Počet elektromobilů poklesl z 1053 na 753 vozidel.
Prodej ojetých vozů
Za nárůstem prodejů ojetých vozů může nejspíše ekonomická situace. Ta stále neumožňuje většině obyvatel nakupovat nové vozy, ale umožňuje jim kupovat vozy na sekundárním trhu, kde se prodávají stále kvalitnější a modernější ojetiny. Mezi dováženými ojetinami, je na prvním místě mladoboleslavská automobilka. Na druhém místě je ve statistikách Svazu dovozců automobilů Volkswagen, třetí skončil Ford.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.Děkujeme za Váš zájem.
Prodej nových vozů
Pořízení nového vozu lze učinit několika způsoby. Pokud je dostatek peněz na účtu, nic nebrání v návštěvě některého z autosalonů, kde lze jednoduše vhodný vůz vybrat. V případě nedostatku jednorázové finanční hotovosti lze vybírat z různých typů půjček – např. spotřebitelský úvěr či operativní leasing. Nejvíce nových vozů prodává v ČR tradičně Škoda Auto. Následuje Volkswagen, Dacia a Hyundai. Téměř tři čtvrtiny prodaných nových aut jsou firemní vozy. Prodej nových osobních automobilů však meziročně klesá, a to zhruba o jednu desetinu.
Loňský rok byl ovšem dost specifický, a to jak u prodeje nových, tak i u ojetých aut. Oba trhy zažily pokles kvůli pandemii koronaviru, která znamenala uzavření prodejen a ekonomickou nejistotu řady lidí, kteří investici v podobě nákupu nového auta raději odložili. Momentálně je v nabídce autobazarů zhruba 110 tisíc vozů s průměrným stářím 10 let, která mají v průměru najeto 152 tisíc kilometrů. V květnové nabídce dominují vozidla z roku výroby 2008 s cenou kolem 100 tisíc korun. V nabídce jsou však i vozy staré zhruba čtyři roky za cenu kolem 300 tisíc korun.
Nové nebo ojeté?
Většina kupujících se rozmýšlí na základě pořizovací ceny. Kvůli novému vozu budete muset z peněženky vytáhnout větší obnos peněz nebo si sjednat půjčku a jakmile převezmete klíčky, jeho cena prudce klesne. Oproti tomu při koupi staršího ojetého automobilu na začátku ušetříte a můžete mít podobně dobrý vůz. Na případné opravy ale mějte připravenou ještě před nákupem finanční rezervu. Z hlediska bezpečnosti nová auta nabízí kromě nejnovějších vychytávek i propracovanější airbagy, ABS a další doplňky, které podstatně zvyšují bezpečnost cestujících. Každý řidič se chce nehodě vyhnout, když už ale nastane, je vždy lepší být více a lépe chráněn. U ojetiny se proto zajímejte, jaké bezpečností prvky jsou v ní nainstalovány. Misky vah jsou v tomto ohledu poměrně vyrovnané, ale jedna z možností může být pro některé lidi přeci jen lepší než ta druhá. Přestože nelze určit, která varianta je ta správná, nezapomeňte se vždy kvalitně pojistit. U nových aut není na škodu si připlatit havarijní pojištění, které kryje škody i na Vašem vozidle v případě nehody, u které jste viníkem vy.