Při cestování autem s malými dětmi je dnes zcela samozřejmé používat dětské autosedačky, které jsou rozlišené podle věku a hmotnosti dítěte. Kdy ale můžete klasickou autosedačku vyměnit za dětský podsedák do auta? Zákon tyto dva pojmy nerozlišuje, proto ani neuvádí, od jakého věku je možné na podsedák přejít. Obecně se ale doporučuje co nejdéle používat dětskou autosedačku a lehčí a jednodušší podsedák volit spíše v případě, že dítě často přesedá z jednoho auta do jiného.
Obsah článku
- Přeprava dětí v autě z pohledu zákona
- Dětský podsedák do auta a jeho funkce
- Podsedák do auta – od kdy ho používat?
- Výhody dětských podsedáků
- Jak vybrat dětský podsedák do auta?
Přeprava dětí v autě z pohledu zákona
Povinnost používání dětských autosedaček, mezi které spadají i podsedáky, upravuje zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Ten stanovuje, že dětskou autosedačku (případně dětský podsedák do auta) je nutné použít, pokud:
- hmotnost dítěte nepřevyšuje 36 kg a
- výška dítěte nepřevyšuje 150 cm.
Nepoužití dětské autosedačky je dopravním přestupkem, za který může být řidič potrestán čtyřmi trestnými body a pokutou ve výši až 2 000 Kč na místě (ve správním řízení až 2 500 Kč).
Jakmile výška či hmotnost dítěte přesáhne uvedenou hranici, odpadá dle zákona nutnost vozit dítě v autosedačce nebo na podsedáku a stačí mu klasický bezpečnostní pás, který používají dospělí. Je však důležité, aby byl bezpečnostní pás veden správně.
Dětský podsedák do auta a jeho funkce
Pomoci zajistit správné vedení bezpečnostního pásu je právě hlavní funkcí podsedáku. Ten zajišťuje, aby dítě, kterému už dětská autosedačka není pohodlná nebo se do ní nevejde, sedělo dostatečně vysoko a bezpečnostní pás mu vedl přes rameno a klíční kost, nikoli přes krk. Pokud by byl totiž pás veden přes krk, hrozilo by dítěti v případě nárazu velké nebezpečí. Bezpečnostní pás by mohl dítě zranit v místě, kudy vedou tepny, nebo by se o něj dítě mohlo uškrtit.
Zatímco auto necháte v případě nehody opravit s pomocí havarijního pojištění, škody na zdraví mohou být nenapravitelné. Z bezpečnostního hlediska je tedy vhodné podsedák používat ke zvýšení polohy dítěte do té doby, dokud mu bezpečnostní pás auta nevede přes rameno.
Dětský podsedák pomáhá správně vést pás
Podsedák do auta – od kdy ho používat?
Rodiče samozřejmě obvykle zajímá také dolní věková hranice pro použití podsedáku. Tato otázka přichází ve chvíli, kdy je dítěti autosedačka malá, nepohodlná, případně se za ni stydí. Chcete-li z některého z těchto důvodů pořídit dětský podsedák do auta, od kdy ho lze používat?
Děkujeme za Váš zájem.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.
Jak jsme již zmínili v úvodu, zákon neuvádí žádný přesný věk, od kdy je možné dětskou autosedačku vyměnit za podsedák. Podle odborníků může dítě z hlediska vývoje dětské kostry sedět na podsedáku, pokud:
- je mu alespoň 5 let a
- váží alespoň 15 kg (nižší hmotnostní kategorii výrobci podsedáků ani nenabízí).
Stejně jako autosedačka může být i dětský podsedák do auta používán také na předním sedadle. Za bezpečnější místo jsou ovšem považována zadní sedadla.
Výhody dětských podsedáků
Pokud dítě klasickou dětskou autosedačku se zádovou opěrou toleruje a pohodlně se do ní vejde, není důvod přecházet na podsedák. Naopak – kvalitní autosedačka chrání hlavu, krk i trup a celkově poskytuje lepší ochranu při nárazu, proto se doporučuje vozit dítě v autosedačce co nejdéle. Zejména při delších cestách, kdy dítě při jízdě spí, je pak autosedačka pro dítě i komfortnější.
Dětský podsedák do auta se hodí pro kratší přejezdy a pro případy, kdy dítě střídavě cestuje v několika různých autech. Podsedák má totiž v porovnání s dětskou autosedačkou následující výhody:
- je menší, skladnější a má nižší hmotnost,
- je jednodušší na instalaci,
- snadno se přenáší,
- je levnější.
Autosedačka poskytuje lepší ochranu než podsedák
Jak vybrat dětský podsedák do auta?
Přestože dětské podsedáky vypadají na první pohled velmi podobně, mohou se odlišovat kvalitou, hmotností a dalšími vlastnostmi. Na co se tedy při výběru podsedáku zaměřit?
- Váhová kategorie podsedáku – podsedáky jsou dostupné ve dvou kategoriích, a to 15 – 36 kg a 22 – 36 kg. Kategorie podsedáku musí odpovídat hmotnosti dítěte. Jelikož dítě z podsedáku nevyroste, rodiče často volí podsedáky s větším váhovým rozpětím, aby dětem vydržely až do té doby, než dosáhnou zákonem stanovené výšky či hmotnosti pro cestování bez podsedáku.
- Systém Isofix – při výběru je potřeba zohlednit, jestli má podsedák Isofix. Pokud je podsedák Isofix systémem opatřen (a vaše auto také), preferujte tento způsob uchycení. Zaručuje totiž pevné připnutí podsedáku ke konstrukci vozidla a udrží ho na místě i ve chvíli, kdy na něm dítě nesedí. Pokud podsedák Isofix nemá, očekávejte nižší hmotnost i nižší cenu.
- Materiál a údržba – podsedák by měl být vyroben z materiálu, který se snadno nedeformuje. Vyhněte se proto levnému plastu či polystyrenu. Snímatelný a pratelný potah je dnes u naprosté většiny podsedáku samozřejmostí.
- Pohodlí – zejména pokud cestujete často a na delší vzdálenosti, dopřejte dítěti anatomicky tvarovaný podsedák do auta s měkkým polstrováním. Komfort při cestování zvýší také polstrované loketní opěrky, případně další vychytávky (např. držák na pití, malé úložné prostory).
Na trhu najdete i nafukovací podsedák do auta nebo autosedačku s odnímatelným podsedákem. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, dětský podsedák do auta musí být vždy homologovaný a splňovat příslušnou bezpečnostní normu, abyste se na něj v případě nehody mohli spolehnout. A protože dopravní nehoda může potkat každého, nezapomeňte také na kvalitní povinné ručení.