Možnost v klidu zaparkovat přímo u vchodu do domácnosti je bezesporu jedním z důležitých faktorů při nákupu vlastní nemovitosti. Pořídíte-li si dům, odpadnou vám starosti se sháněním místa na odstavení vozu, jak tomu často bývá na velkých sídlištích. Většinou se dá totiž parkovat přímo před domem, další možností je potom postavit si garáž přímo u domu. Ta ale nemusí být vždy vhodným řešením. Třeba když s vozem vyjíždíte často během dne a garáž byste tak museli pořád otevírat a zavírat. Vhodnou alternativou ke garáži je parkovací stání u rodinného domu.
Obsah článku
- Jak postavit parkovací stání u rodinného domu
- Z čeho udělat parkovací stání?
- Jaké má mít parkovací stání rozměry?
- Podélné parkovací stání
- Parkovací stání pro invalidy
Nechcete-li se s výstavbou parkovacího stání trápit, můžete svůj vůz samozřejmě parkovat přímo na trávníku. Pokud si s tím ale tu práci dáte a parkovací stání u rodinného domu postavíte, přinese vám to jisté výhody:
- ze zpevněné cesty vždy dobře vyjedete
- na zpevněné ploše se vám bude do auta lépe nastupovat i vystupovat, jednodušší bude i manipulace s věcmi jako je sportovní vybavení, krabice apod.
Ideálním řešením je potom výstavba krytého parkovacího stání, které váš vůz částečně kryje před rozmary počasí. Před těmi vás mimo jiné ochrání i havarijní pojištění.
Jak postavit parkovací stání u rodinného domu
Parkovací stání u domu by mělo mít hlavně kvalitní podloží. Přeci jen se jedná o místo, které bude dennodenně namáhané a zatěžované. Základem je tudíž drenáž, aby měla kam odtékat voda, a důkladné zhutnění štěrku a zeminy. Totéž je potřeba provést i u příjezdové cesty. Zapomenout byste neměli ani na dostatečné zpevnění okrajů, aby se nepropadly.
Z čeho udělat parkovací stání?
Materiálů, které lze použít jako podklad na parkovací stání u domu, existuje hned několik, z nichž každý má svá pro a proti. Z čeho udělat parkovací stání?
Parkovací stání u domu ze zámkové dlažby
Zámková dlažba je pevná, odolná, levná, pokládka ovšem může být trochu složitá. Její minimální výška by měla být 6 cm, pro parkovací stání u domu volte ale raději výšku minimálně 8 cm. Typ zámkové dlažby vybírejte dle hmotností vozidel, která budou parkovací místo využívat.
Parkovací stání u rodinného domu ze zámkové dlažby
Asfaltové parkovací stání u domu
Další možností je potom asfaltové parkovací stání, které skýtá řadu výhod:
- je odolné a trvanlivé
- snadno se udržuje
- umožňuje tichý odjezd a příjezd vozu
Jistou nevýhodou může být fakt, že pokládka asfaltu je náročnější a bylo by tak vhodné ji svěřit odborné firmě.
Parkovací stání ze štěrku
Nejlevnějším a nejrychlejším řešením je parkovací stání ze štěrku. Hodí se ale spíše pro rovné povrchy. Je rovněž třeba provést důkladnou drenáž kvůli odtoku vody a není úplně snadná jeho údržba, protože listí nebo sníh se ze štěrku likviduje hůře než třeba ze zámkovky.
Parkovací stání u rodinného domu ze štěrku
Parkovací stání ze zatravňovacích dlaždic
Dáváte-li přednost přirozenějšímu vzhledu zahrady, jsou ideální volbou zatravňovací dlaždice. Jaké jsou další výhody?
- mají vysokou nosnost
- jsou odolné vůči povětrnostním podmínkám
- lehce se s nimi manipuluje díky nízké hmotnosti
Zatravňovací dlažba má rovněž vyšší míru travnaté plochy, lépe tudíž vstřebává vodu z dešťových srážek.
Jaké má mít parkovací stání rozměry?
Rozměry parkovacího stání se samozřejmě budou odvíjet od množství aut či prostoru, který můžete na parkovací stání využít. Abyste si utvořili alespoň představu, jaké má mít parkovací stání rozměry, pak klasická parkovací místa u obchodních domů jsou dle vyhlášky široká minimálně 2,5 metru a dlouhá 5 metrů. Aby se vám pohodlně vystupovalo z vozu, měla by být vzdálenost od dveří a případné stěny alespoň 0,8 metru. U přední a zadní části vozu se doporučuje ponechat volný prostor o šíři zhruba 0,6 metru.
Děkujeme za Váš zájem.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.
Podélné parkovací stání
Podélné parkovací stání má mít podle normy na šířku 2,25 – 2,75 metru, přičemž například Škoda Octavia či Škoda Superb jsou široké kolem 1,9 metru. Při podélném parkování před domem či bytem myslete na to, že je zakázáno parkovat v protisměru, tzn. vždy (pokud nejste v jednosměrce) musíte podélně zaparkovat vpravo. Abyste pohodlně zaparkovali, měli byste mít k dispozici místo o délce vašeho vozu plus 0,8 metru.
Při podélném parkování se může stát, že někomu způsobíte škodu na vozidle. Zjistěte si, zda máte to nejvýhodnější povinné ručení.
Podélné parkovací stání
Parkovací stání pro invalidy
Jiné rozměry bude mít parkovací stání pro invalidy, tedy pro osoby se zvlášť těžkým postižením (ZTP), kterým vyhláška zabezpečuje pohodlný nástup i vystup z vozu. Pro kolmé a šikmé stání je potřeba šířka alespoň 3,5 metru, pro podélné parkování je potřeba místo o délce 7 metrů.
Vyhláška dále stanoví počet míst pro osoby s průkazem ZTP, který musí připadat na celkový počet parkovacích míst. Na každých dvacet stání připadá jedno místo pro osobu s průkazem ZTP.
Nejčastěji kladené otázky – FAQ
Jak velké má být stání pro dvě auta?
Jak velká by měla být garáž?
Rozměry garáže se odvíjejí od velikosti vozu a způsobu využití garáže. Vyhláška specifikuje, kolik volného prostoru musíte ponechat okolo vozu:
- alespoň 60 cm na straně řidiče
- alespoň 20 cm na straně spolujezdce
- alespoň 20 cm před autem
- alespoň 80 cm za autem
V praxi jsou ale tato čísla mnohem vyšší. Abyste mohli úplně otevřít dveře a pohodlně vystoupit, potřebujete alespoň 90 cm volného místa.
Ukládáte-li do garáže kromě vozu i další cenné věci, přečtěte si, jak zabezpečit garáž proti zlodějům.