Historie hesenského výrobce automobilů sahá až do roku 1862, kdy si německý podnikatel Adam Opel otevřel dílnu na šicí stroje. O několik let později přidal i výrobu jízdních kol a stal se jedním z jejich největších producentů. Po jeho smrti v roce 1895 se dědicové firmy, tedy Adamova žena Sophie a jejich synové, rozhodli pustit i do výroby automobilů, tehdy velmi nejisté oblasti podnikání.
Obsah článku
Již v roce 1909 začala značka nabízet malý, ale spolehlivý a cenově dostupný model 4/8 PS. Ten si oblíbili hlavně lékaři, veterináři a právníci, kteří se potřebovali dostat za svými klienty. Díky tomuto modelu vzala tehdejší společnost vozy na milost a ze značky Opel se stal největší výrobce vozů v Německu. Po první světové válce byl Opel odkoupen americkým gigantem General Motors, kde zůstal až do roku 2017. V tomto roce byl převzat skupinou PSA sdružující automobilky Peugeot a Citroën. V roce 2021 pak došlo k fúzi PSA s Fiat Chrysler automobiles v nový koncern Stellantis, čímž obě původní značky zanikly.
Mezi nejúspěšnější modely značky patří Opel Corsa a Opel Astra, které se ve své době řadily k nejprodávanějším vozům v Německu. Oblibě se těšil také o něco větší Opel Vectra, později nahrazený modelem Opel Insignia, a také Opel Omega, v 90. letech nejluxusnější model značky. V segmentu rodinných vozů se dařilo modelu Opel Zafira, v oblasti SUV potom automobilka nabízí Opel Mokka a Opel Grandland.
Opel Corsa
Do kategorie malých vozů vstoupil Opel v roce 1982 modelem Opel Corsa. A byť byl v tomto segmentu posledním z velkých producentů, stal se tento model v Německu na dlouhou dobu nejprodávanějším vozem ve své kategorii, oblíbený byl hlavně mezi ženami. Zajímavostí je fakt, že se tento vůz vyráběl v továrně automobilky ve španělské Zaragoze. Malým vozům se totiž nejvíce dařilo v jižních zemích jako Španělsko, Itálie a Francie, kde jejich podíl na trhu dosahoval až 40 % oproti 12 % v Německu.
Opel Corsa se vyrábí dodnes, v prodeji je i jeho elektrická verze Corsa-e. Ta disponuje motorem o výkonu 100 kW, na jedno nabití je schopna ujet zhruba 350 kilometrů a dosahuje rychlosti až 150 km/h.
Opel Astra se stal nástupcem oblíbeného modelu Opel Kadett.
Opel Astra
Počátky tohoto modelu sahají až do roku 1991. Opel Astra totiž v tomto roce nahradil model Opel Kadett, který v 80. letech tvořil více jak polovinu veškeré produkce značky. Astra, tehdy ještě pod křídly General Motors, byla uvedena na světových trzích napříč kontinenty a v Německu byla až do roku 2000 druhým nejprodávanějším vozem hned za Golfem koncernu Volkswagen, svým největším konkurentem. Verze kombi, Astra Caravan, byla v 90. letech nejprodávanějším evropským kombíkem.
Dnes už je v prodeji šestá generace tohoto modelu, k dispozici je Opel Astra i v čistě elektrické verzi. Výrobce slibuje dojezd až 416 kilometrů, max. rychlost 170 km/h a výkon 115 kW (156 koní). Současně s hatchbackem byl představen i model Astra Sports Tourer Electric, první ryze elektrický kombík německé automobilky.
Opel Omega
Opel Omega byl v 90. letech největším a nejluxusnějším modelem značky. Poprvé byl uveden na trh v roce 1986 a setrval tam až do roku 2003. Vůz patřil do segmentu vyšší střední třídy a k dispozici byl ve verzi sedan a kombi. Omega se pyšnila vynikajícími jízdními vlastnostmi a nízkým odporem vzduchu.
Omegy se prodávaly ze poměrně příznivé ceny, bohužel o jejich ojeté varianty nebyl tak velký zájem. Zákazníci začali dávat přednost jiným modelů ze stejného segmentu, a tak byla výroba tohoto vozu ukončena.
Opel Insignia získal v roce 2009 titul Evropské auto roku.
Opel Vectra a Opel Insignia
Opel Vectra se vyráběl od října 1988 postupně ve třech generacích, přičemž nové vozy se přestaly vyrábět v roce 2008. Vectra byla poměrně úspěšná, vždyť v roce 1991 se stala čtvrtým nejprodávanějším vozem na německém trhu. Vectru v roce 2008 nahradil Opel Insignia, který v roce 2009 získal titul “Evropské auto roku”, když o pouhý jeden bod porazil Forda Fiestu.
Novou Insignii si již nekoupíte, automobilka výrobu minulý rok ukončila. Její místo na lince v německé továrně zaujaly menší elektrické modely. Nástupce Insignie by měl být v procesu vývoje a bude, jak jinak, čistě elektrický.
Opel Zafira
Zástupcem automobilky v segmentu rodinných vozů (MPV) je Opel Zafira. Vůz vyráběný od roku 1999 se stal velmi rychle oblíbeným MPV vozem a na nějakou dobu se stal nejprodávanější kompaktní dodávkou. Jeho druhá generace, vyráběná v letech 2005 – 2014, nabídla sice více prostoru, nicméně výsadní postavení již zpět nezískala. To po ní převzal Volkswagen Touran, MPV model odvěkého rivala.
Zafiru najdete v nabídce dodnes, a to jako plně elektrický vůz s dojezdem až 330 kilometrů s takovými luxusními a bezpečnostními prvky ve výbavě jako hlídání únavy, aktivní udržování v pruhu, adaptivní světla a zadní kamera s úhlem zobrazení 180°.
Opel Mokka je malý vůz ze segmentu vozů SUV.
Opel Mokka
Opel má v nabídce i vozy patřící do segmentu SUV. Opel Mokka se do prodeje dostal na konci roku 2012. Automobilka se tímto modelem trefila přesně do tehdejší chuti zákazníků, kteří se sháněli po malých SUV vozech. Původně se Mokka vyráběla v závodě v Jižní Koreji, pro velký zájem se po dvou letech rozjela její výroba i ve Španělsku. V roce 2016 byl vůz zmodernizován a přejmenován na Mokka X.
Mokku najdeme i v současné nabídce. Původně se automobilka vyjádřila v tom smyslu, že výroba Mokky bude ukončena, nyní se ale jedná o přesunu její produkce z Koreje do Evropy.
Opel Grandland konkuruje Škodě Karoq.
Opel Grandland
Nejmladší z námi představených modelů a další z SUV modelů, Opel Grandland, se vyrábí teprve od roku 2017. Svými rozměry spadá do nižší střední třídy mezi SUV vozy a konkurenty mu tak jsou Škoda Karoq nebo Hyundai Tucson. V roce 2021 prošel faceliftem, nicméně přední část karoserie byla změněna natolik, až se skoro mluví o nové generaci vozu.
Opel Grandland nabízí poměrně bohatou výbavu za nízkou cenu. V základní výbavě disponuje asistentem jízdy v pruzích, systémem rozpoznávání dopravních značek, volantem z kůže nebo LED světlomety.
Při koupi nového či ojetého vozu nezapomeňte na výhodné povinné ručení a havarijní pojištění. Pro výpočet a porovnání použijte naši kalkulačku.