Během zimní sezóny nás při jízdě na silnici může zastihnout nejen husté sněžení, ale i déšť, mlha nebo náledí. Je proto nutné myslet mnohem více na bezpečnost a jezdit s rozvahou. Kromě toho prospěje bezpečné jízdě dokonalé očištění skel, zimní výbava a důsledná kontrola vozu před jízdou. S kterými přírodními jevy se v zimě na komunikacích nejčastěji potkáme a jak na ně?
Černý led
Své pojmenování získal černý led kvůli tomu, že není na silnici vidět. Je průhledný a z vozu vypadá jako normální černá mokrá vozovka. Jeho zákeřnost spočívá v tom, že ho řidiči vůbec nečekají. Teploměr totiž ukazuje teplotu nad nulou, to ale neznamená, že se led nemůže vytvořit. Objevuje se v místech, kam nedosáhnou sluneční paprsky, ve vyjetých kolejích, na mostech, které namrzají rychleji než silnice nebo v místech, kde fouká vítr.
Setkáte-li se s ním, pusťte jen pomalu nohu z plynu a lehce otáčejte volantem. Nechte auto, aby led samo překonalo. Rozhodně nedupejte zběsile na brzdu, tím jen umocníte smyk a skončíte buď v příkopě nebo v autě, co jede za vámi.
Mlha
Mlha způsobuje velmi sníženou viditelnost, je potřeba proto přizpůsobit rychlost a zvětšit rozestup mezi vozidly, doporučuje se na alespoň 5 sekund. V opravdu husté mlze zapněte mlhová světla, aby vás ostatní řidiči viděli, přední mlhovky zároveň zlepší výhled.
Rovněž myslete na to, že v zimě při mlze mohou namrzat silnice. Při jízdě se neřiďte jen světly vozu před vámi, sledujte rovněž i ohraničení silnice, abyste se nedostali do protisměru nebo nesjeli ze silnice.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.Děkujeme za Váš zájem.
Déšť
V případě deště během jízdy v zimě na silnici se doporučuje totéž co v případě mlhy, tedy snížení rychlosti a zvětšení rozestupu mezi vozidly. Pro plynulé zastavení je totiž potřeba delší vzdálenost. Někdy se lidé uchylují k použití mlhovek i za deště, je potřeba ale připomenout, že mlhovky se používají jen za snížené viditelnosti, muselo by se tudíž jednat o hustý déšť.
Největším strašákem v dešti je aquaplaning, kdy dochází ke ztrátě kontaktu pneumatiky s vozovkou na vysoké vrstvě vody. V případě, že nastane, hlavně nezmatkujte, uvolněte pedál, sešlápněte spojku, nebrzděte a udržujte směr jízdy.
Husté sněžení
Při velmi hustém sněžení dochází ke snížení viditelnosti, někdy může nastat i tzv. bílá tma, kdy přes padající sníh nejsou vidět ani chodci v reflexním oblečení. Řešením je opět ubrání rychlosti, abyste mohli bezpečně zabrzdit. Na zasněžené silnici je brzdná dráha o dost delší než na silnici suché. Dodržujte rovněž větší rozestup od auta jedoucího před vámi a v případě velmi hustého sněžení použijte zadní mlhovky, aby vás včas viděli řidiči jedoucí za vámi.
Vždy myslete na to, že základem bezpečné jízdy v zimním období za nepříznivého počasí jsou kvalitní zimní pneumatiky s dostatečným dezénem, vždy očištěná všechna skla u automobilu, dostatek nemrznoucí směsi do ostřikovačů a zimní výbava ve formě sněhových řetězů, zásob jídla a pití a teplého oblečení či deky.