Teploty kolem nuly, místy vykukující slunce a drobné mrholení jsou častou příčinou toho, proč se poklidná jízda změní v drama v podobě dopravní nehody. Nebezpečná je i mrznoucí mlha, černý led a ledovka na mostech či vlakových přejezdech. Jak vzniká námraza na silnici, jak odstranit námrazu na autě a co dělat, když s vozem dostanete smyk se dočtete na následujících řádcích.
Jak nedostat smyk
Zimní měsíce vyžadují po řidičích nejen vyšší míru obezřetnosti, ale i předvídavosti a rozvážnosti. Často se totiž na silnicích vytvoří podmínky, které jízdu ztěžují. Na druhou stranu tento stav trvá většinou jen pár dní v roce a nebydlíte-li vyloženě v oblastech, kam se nedostane pluh a sypač, pak by pro vás řízení v zimě nemělo představovat větší problém. Tedy za předpokladu, že dodržíte základní pravidla a budete mít povědomí o tom, jak dochází ke vzniku námrazy.
Jak vzniká námraza na silnici
Klíčovými faktory pro vznik námrazy (správněji spíše ledovky či náledí) jsou teplota vzduchu, vlhkost a stav povrchu vozovky. Námraza vzniká zmrznutím drobných kapek deště, mrholení nebo mrznoucí mlhy po dopadu na studený povrch vozovky, případně karoserie vozu, skel, větví nebo elektrických drátů.
Ledovka vznikne při dopadu deště z výšky, kde je teplý vzduch, na prochlazený povrch. Vodní kapky se totiž po kontaktu se zemí rozpadnou a okamžitě zmrznou. Její kluzkost poté ztěžuje pohyb nejen vozidlům, ale i chodcům.
Náledí často vzniká jako tenká uježděná vrstva sněhu pod koly jedoucích vozidel.
Námraza na silnici se může objevit při teplotách od +2 do -12 °C. Pozor tedy dávejte hlavně v těch dnech, kdy se teploty pohybují kolem nuly, venku je vlhko a předchozí noc provázely teploty pod bodem mrazu.
Pozor na černý led a ledovku na přejezdech a mostech
Nebezpečný na komunikacích je tzv. černý led. Ten vzniká tak, že se na vozovce vytvoří vrstva vody, která zmrzne poté, co noční teploty klesnou pod bod mrazu. Černý led je záludný v tom, že je neviditelný. Jak ho poznáte? Jednoduše tak, že od kol auta jedoucího před vámi nestříkají kapky vody.
Pozornost také věnujte mostům a železničním přejezdům. Konstrukce mostů sama o sobě mnohem rychleji promrzá, ledovka se na ní vytvoří celkem snadno. Vlakový přejezd se zase nesolí ani nesype štěrkem, aby se trať nepoškodila. Při jeho překonávání počítejte s tím, že může klouzat.
Nebezpečný je tzv. černý led.
Jízda na ledu aneb jak správně jezdit v zimě
Jednou z nejvíce nebezpečných situací na namrzlé vozovce je smyk. Mnohdy stačí pár metrů silnice ve stínu, na kterých se vytvoří ledovka, a vůz se při vyšší rychlosti může dostat do smyku. Nejlepší obranou proti smyku je bezesporu přizpůsobení jízdy stavu vozovky. To znamená snížení rychlosti a použití brzd spíše před zatáčkou než v ní.
Jízda na ledu ve smyku vyžaduje hlavně chladnou hlavu. To se lehce řekne, většina řidičů totiž při smyku začne zmatkovat a zběsile brzdit. Jak správně postupovat záleží na typu vozu, ve kterém jedete:
- Čtyřkolka – auto s pohonem všech kol by vás ze smyku mělo dostat samo. Pokud už k němu dojde, pak nejde o smyk nikterak velký. Sešlápněte spojku a uberte plyn. Volantem točte do protisměru otáčení vozu.
- Auto s pohonem zadních kol – z “hodin” se dostanete tím, že sešlápnete spojku, lehce brzdíte a volantem otáčíte tam, kam jde zadek vozu. Ovšem jen velmi jemně, abyste neriskovali smyk i na druhé straně.
- Auto s pohonem předních kol – tzv. nedotáčivý smyk se řeší sešlápnutím spojky, ubráním plynu a pevným uchopením volantu. V tomto případě se do smyku dostanou přední kola a v podstatě si dělají, co chtějí.
Máte-li automat, pak postupujte obdobně. Tedy nebrzděte, uberte plyn a držte volant ve správném směru.
Prevencí, jak se vyhnout smyku, je snížení rychlosti. To platí i v případě vyjetých kolejí, které mohou vůz snadno rozhodit. Na silnice rozhodně nevyjíždějte bez povinného ručení. Doporučujeme rovněž havarijní pojištění. S obojím vám pomůže naše kalkulačka.
Smyk je v zimě častou příčinou dopravní nehody.
Jak odstranit námrazu na autě
Než nasednete ráno do svého vozu, myslete na to, že jste povinni svůj vůz od sněhu a námrazy očistit. A to nejen okna. Odletující kusy ledu z kapoty mohou způsobit šok řidiči jedoucímu za vámi a lehce dojde k nehodě. Námraza na autě vás může vyjít na 2 000 korun, tolik činí pokuta udělená na místě.
Námraza na autě
Největším problémem během zimy je zamrzání oken. Většina lidí vezme škrabku a začne odstraňovat námrazu z oken. Postup je to sice léty osvědčený, za to celkem zdlouhavý a ne úplně pohodlný. Jak odstranit námrazu na autě jednoduše?
- Rozmrazovač ve spreji – koupíte ho ve většině supermarketů nebo na benzínkách. Jedná se o tekutinu, jejímž základem je líh. Tu nanesete na sklo a poté již vodu setřete pomocí stěrky dolů. Vždy postupujte podle návodu. Použití jednotlivých značek rozmrazovačů se liší.
- Octový, lihový rozmrazovač – nemáte-li po ruce rozmrazovač z obchodu, vyrobte si vlastní doma. Potřebujete jen ocet, popř. alkohol a vodu. Do rozprašovače smíchejte tři, resp. dva díly dané tekutiny a doplňte jedním dílem vody.
- Prevence v podobě fólie na sklo – asi nejlepším způsobem, jak se ráno vyhnout škrábání skla, je tvorbě námrazy na skle zamezit. Na čelní sklo použijte speciální fólii, díky které sklo přes noc nezamrzne. Existují také tekuté stěrače, s nimiž je odstranění námrazy ze skla podstatně jednodušší.
Rozhodně zamrzlé sklo nikdy nepolévejte horkou vodou. Prudká změna teploty může sklo poškodit.
Námraza uvnitř auta
Námraza uvnitř auta by pravidelně vznikat neměla, pokud ano, pravděpodobně je někde problém s těsněním. Na noc vždy zkontrolujte okna, zda jsou zavřená, a otvory, kterými může dovnitř pronikat vlhkost. Pokud problém přetrvává, obraťte se raději na servis.
Dochází-li k námraze z vnitřní strany oken jednou za čas, pak jste vlhkost do interiéru nejspíš zanesli v podobě sněhu z bot, který uvnitř roztaje, vysychá a kondenzuje. Zkuste proto do vozu umístit nějaký typ pohlcovače vlhkosti.
Ke snížení vlhkosti lze využít klimatizaci. Vypněte ale cirkulaci vzduchu, aby se do vozu nenasála vlhkost zvenku.