Pravidelný servis vozu pomáhá minimalizovat riziko poruchy a zvyšuje tak jeho bezpečnost a spolehlivost. Obzvlášť po zimě je potřeba provést některé základní úkony, aby bylo vozidlo připraveno na nadcházející teplejší počasí. Poradíme vám, které kroky byste při přípravě vozu na jaro neměli přeskočit.
Jarní údržba krok za krokem
Většina řidičů se na jaře spokojí s výměnou pneumatik ze zimních na letní. Svému vozu byste ale měli dopřát rozhodně víc než to. Péči vám oplatí klidnou a bezproblémovou jízdou, kterou oceníte třeba při letní cestě na dovolenou. Které úkony patří mezi ty nejzákladnější?
Očistu zaslouží hlavně podvozek
Byť se letošní zima zcela vymykala průměru, i během ní nastalo pár dní, kdy si vozy razily cestu prosolenými silnicemi. Základem jarní údržby je důkladná očista nejen karoserie, ale hlavně podvozku. Posypová sůl může způsobit jeho korozi. Neměli byste se ovšem spokojit jen s ručním mytím, využijte služeb automyček, které disponují speciálními programy na mytí podvozku.
Doplnění (nejen) chladicí kapaliny
Úrovně veškerých kapalin byste měli sledovat po celý rok, na jaře zkontrolujte, zda máte dostatek brzdové a chladicí kapaliny.
Samostatnou kapitolou je výměna motorového oleje. V ideálních podmínkách vydrží olej dlouho, v reálu se ovšem jeho vlastnosti zhoršují již krátce po nalití do motoru. Při nízkém ročním nájezdu – cca do 10 000 km – proto měňte olej vždy na jaře. Při nájezdu vyšším než 10 000 km je vhodné měnit olej na jaře a na podzim.
Brzdové destičky
Přes zimu dostane zabrat brzdový systém. Na jaře proveďte kontrolu brzdových destiček a kotoučů, které mohou být znečištěné posypovou solí či kamínky. Tento úkon raději přenechte automechanikům.
Zkontrolujte světla, stěrače a ostřikovače
Základem bezpečnosti na silnicích je vidět a být viděn. Proto věnujte čas také světlům, stěračům a ostřikovačům. Hlavně stěrače se během zimy mohou poškodit, když přimrznou k čelnímu sklu a kapalinu z ostřikovačů po skle spíše rozmažou. Na místě je tudíž výměna stěračů, případně alespoň gumiček.
Podcenit byste neměli ani seřízení osvětlení na autě. U většiny novějších aut řidiči jezdí kvůli výměně světla do autoservisu, kde světlomety také seřídí a provedou jejich diagnostiku.
Údržba klimatizace
Funkční klimatizaci oceníte hlavně v letních měsících, proto ji na jaře nechte vyčistit. Servis provede výměnu chladicího média a filtrů, čímž ji zbaví nečistot, alergenů a pylů. K dispozici sice jsou spreje na samočištění klimatizace, lépe jí ale bude v odborné péči.
Celková diagnostika vozu
Chcete-li mít jistotu, že váš vůz netrpí žádnými neduhy, objednejte se do servisu, kde provedou celkovou kontrolu vozu. Obzvlášť svítí-li některá z kontrolek, které jsou u moderních aut někdy těžko identifikovatelné.
Údržbu na jaře zaslouží i interiér vozu.
Starost věnujte také interiéru
Třešničkou na dortu je při jarní údržbě vozu vyčištění vnitřku. Po zimě mohou na podlaze ulpět zbytky bahna, soli a kamínků. Nečistoty najdete v kufru, kde přes zimu vozíte sáňky nebo lyže. Na palubní desku použijte speciální ubrousky, které interiér oživí. Využít můžete firem, které váš vůz důkladně vyčistí včetně tepování autosedaček.
Máte platnou technickou kontrolu?
Technická kontrola, známá spíše jako STK, je opakující se povinná kontrola vozu podle zákonem stanovených podmínek. To, zda máte STK platnou, kontrolujte samozřejmě v průběhu roku.
Rovněž projděte obsah autolékárničky. Za její absenci či neúplný obsah vám hrozí pokuta až do výše 2 000 korun.
Co byste rozhodně měli mít v pořádku, je povinné ručení. Bez něj na silnice ani nevyjíždějte. Doporučujeme mít uzavřené také havarijní pojištění, které kryje škody na vašem vozidle v případě nehody, kterou způsobíte vy sami.