Pro mnohé z nás jsou létající auta záležitostí známou z vědecko-fantastické literatury, filmů jako je Blade Runner nebo Pátý element, či rozličného množství videoher. Možná jsme ale k tomu mnohem blíž, než se na první pohled může zdát. Snaha o výrobu létajícího auta je tu už několik desítek let a první automobil dokonce vzlétl už před druhou světovou válkou.
Od prvního létajícího auta k dnešnímu dni
Waldo Waterman byl průkopníkem a vynálezcem leteckého automobilu Waterman Arrowbile. S automobilem poprvé vzlétl ještě před vypuknutím druhé světové války, let se uskutečnil konkrétně v roce 1937.
Dobu létajících aut předznamenal svým výrokem i jeden z průkopníků automobilového průmyslu Henry Ford: „Zapamatujte si má slova: Kombinace letadla a automobilu se blíží. Můžete se smát, ale ta doba přijde.“
Právě od doby prvního letu Waterman Arrowbile se od myšlenky létajících vozů neopustilo a od pouhé fantazie a námětu autorů literárních děl, filmů a videoher se této myšlence jde stále více vstříc.
- 1937 – historicky první let automobilu vynálezce Waldo Watermana s názvem Waterman Arrowbile
- 1949 – předvedení létajícího vozu Taylor Aerocraft (nedostal se do sériové výroby)
- 1956 – americká armáda vznesla požadavek na letecké výrobce o návrhy na víceúčelové vozidlo, které by mimo jiné dokázalo přeletět náročný nebo nesjízdný terén; armáda se nakonec rozhodla, že „létající jeep“ není vhodnou variantou pro moderní bojiště a zaměřila se na vývoj helikoptéry
V současnosti existuje několik prototypů létajících automobilů od nejrůznějších vynálezců a firem, mezi nimiž jsou zástupci z Česka a Slovenska:
- Nizozemská společnost PAL-V
- Český GyroMotion
- Slovenský AeroMobil
- Americké I-TEC Maveric a Terrafugia Transition
Dále je – jako osobní projekt – vyvíjen i létající motocykl australským pilotem helikoptéry Christopherem Malloyem.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.Děkujeme za Váš zájem.
AeroMobil
Zdroj: Aeromobil.com
Firma AeroMobil s.r.o. vyvíjí létající automobil pod stejným názvem již od roku 1990. Automobil by podle společnosti měl být brzy komerčně dostupný. K tomu, abyste naplno tento vůz mohli využívat, budete potřebovat jak řidičský průkaz, tak pilotní licenci.
AeroMobil byl navržen Štefanem Kleinem, vývojářem z Bratislavy. Hybridní automobil by měl být schopný mimo letu se také pohybovat po vozovce způsobem, jako ostatní automobily, stejně tak doplňovat pohonné hmoty na čerpacích stanicích a využívat běžná parkovací místa.
Zdroj: Aeromobil.com
V současné chvíli je AeroMobil ve verzi 3.0, která by k finální podobě hybridního vozu měla mít nejblíže. Letové testy započaly říjnem roku 2014 a AeroMobil nyní čeká rozsáhlý proces různých certifikací, aby získal povolení pro pohyb v leteckém provozu i k provozu na pozemních komunikacích.
AeroMobil má za sebou také první havárii, která se udála v květnu roku 2015. Prototyp verze 3.0 se zřítil z výšky 300 metrů na záchranném padáku. Pilot a konstruktér Štefan Klein naštěstí vyvázl bez zranění.
Liberty
Zdroj: PAL-V.com
PAL-V, nizozemská společnost, pracuje na svém létajícím automobilu Liberty. Vývoj není zdaleka u konce, ale Liberty se dnes již může pyšnit licencí pro silniční provoz po Evropě. Hybrid Liberty úspěšně prošel všemi potřebnými testy, jako jsou například:
- vysokorychlostní zkoušky na oválu
- testy brzdového systému
- dodržení emisních limitů pro jízdu na veřejných silnicích
- dodržení hlukových limitů pro jízdu na veřejných silnicích
PAL-V se svým Liberty se nyní mohou plně zaměřit na získání certifikace EASA (Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví). Nizozemská společnost však jistou zkušenost s letovými zkouškami již má díky svému staršímu prototypu PAL-V One. Před závěrečnou zkouškou stroj musí nalétat ještě alespoň 150 hodin a projít přes více než 1200 zkoušek a kontrol.
Nizozemská společnost očekává, že Libery získá certifikace v roce 2022. Základní cena Liberty se odhaduje na přibližně 8 milionů Kč a dostane s k ní jen několik málo zájemců.
Závěr
Sny o automobilu, který dokáže létat se každým rokem blíží čím dál více realitě. Na dobu, kdy ale tyto hybridní automobily budou samozřejmostí a běžným dopravním prostředkem jak na silnicích, tak ve vzduchu, si budeme muset ještě několik let či desetiletí počkat. A pokud přemýšlíte o povinném ručení, vyzkoušejte naši online kalkulačku, která Vás krok za krokem provede výpočtem ceny povinného ručení a nabídne Vám několik alternativ, ze které si jistě vyberete tu pravou pro Vaše potřeby.