Kdo chce ušetřit za ubytování, získat větší svobodu a zažít více dobrodružství, vyráží na dovolenou obytným vozem, karavanem, upravenou dodávkou nebo aspoň s vlastním stanem. Kdo chce ušetřit ještě více, vymění občas pohodlí a zázemí kempu za přespání „na divoko” v přírodě, na parkovišti nebo na odpočívadle. Některé země však tento styl kempování netolerují.
Jiný kraj, jiný mrav
Přespání v autě, případně ve stanu vedle auta, nemusí být vždy plánované nebo může mít jiný motiv než snížení nákladů za ubytování. V každém případě je třeba vědět, že ne všude je kempování „na divoko” povoleno a někde za něj hrozí pokuta. Obecně jsou k tomuto stylu cestování a nocování nejtolerantnější severské země.
Je také třeba rozlišovat, zda plánujete přespat na státním pozemku, kde se pravidla řídí platnou legislativou, nebo na soukromém pozemku, kde potřebujete souhlas majitele. Kompromisem mezi nocováním v kempu a “divokým” kempováním jsou tzv. stellplatzy – zpevněné plochy vyhrazené pro stání obytných vozů a karavanů, kde můžete zůstat za nízký poplatek, případně zdarma.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.Děkujeme za Váš zájem.
Pravidla v jednotlivých evropských zemích
V zemích, kde je kempování „na divoko” oficiálně zakázáno, je vhodné tento zákaz dodržovat. Za jeho nedodržení hrozí v některých zemích (např. ve Švýcarsku) vysoké pokuty. Na přespávání mimo kempy zapomeňte v těchto zemích:
- Belgie
- Chorvatsko
- Maďarsko
- Nizozemí
- Rusko
- Slovensko
- Srbsko
- Švýcarsko
V ostatních zemích je situace následující:
Bulharsko
V Bulharsku můžete volně kempovat bez omezení. Jediné, na co si musíte dát pozor, je bezpečnost.
Dánsko
V Dánsku není situace tak jednoznačná. Jsou oblasti, kde se legálně kempovat „na divoko” dá, v jiných oblastech naopak platí zákaz. Se zákazem se setkáte například blízko pláží.
Estonsko
Na státních pozemcích můžete legálně kempovat, a to včetně pásma do šesti metrů od moře, tedy i na plážích. Nocování na soukromých pozemcích vyžaduje souhlas majitele.
Finsko
Finsko je velmi přátelské. Kromě míst, která jsou označená zákazem kempování, je možné kempovat a přespat kdekoliv.
Francie
Francie patří k tolerantnějším zemím. Oficiálně lze po předchozím souhlasu majitele, který je celkem snadné získat, kempovat na soukromých pozemcích. Na ostatních místech je to víceméně na vašem uvážení, lepší je zdržet se maximálně 1-2 noci a nestrhávat na sebe zbytečně pozornost. Zákaz kempování platí v národních parcích, přírodních rezervacích a dalších chráněných územích.
Itálie
V Itálii záleží na legislativě daného regionu, vesměs je ale volné kempování spíše zakázáno. Proto je v hojně navštěvovaných místech a u pláží dostatek tzv. stellplatzů, kde je možné za malý poplatek legálně přespat.
Německo
Přísný zákaz kempování platí pro národní parky a přírodní rezervace. Na ostatních veřejných místech je kempování „na divoko” zakázané, praxe je však taková, že jedna noc je obvykle tolerována. Na soukromých pozemcích zákaz neplatí, tam stačí souhlas majitele, který v Německu není těžké získat.
Norsko
Norsko je stejně přátelské jako sousední Finsko. Kromě míst, kde kempování zakazuje konkrétní značka, můžete bez obav přespat kdekoliv.
Polsko
I v Polsku jsou ke kempování „na divoko” tolerantní. Je povolené za předpokladu, že se vyhnete národním parkům a přírodním rezervacím. Soukromé pozemky opět vyžadují souhlas majitele.
Portugalsko
V Portugalsku neexistuje oficiální zákaz a přespávání „na divoko” je v praxi na většině míst spíše tolerováno.
Rakousko
V Rakousku je situace podobná jako v Německu. Na veřejných prostranstvích platí oficiální zákaz kempování, jehož porušení může a nemusí být tolerováno.
Rumunsko
Oficiální zákaz kempování „na divoko” v Rumunsku neexistuje, můžete tedy přespat kdekoliv. Vybírejte však bezpečná místa. Na soukromých pozemcích se nezapomeňte předem domluvit s majitelem.
Řecko
Během letní sezóny (červen – září) dodržujte oficiální zákaz kempování „na divoko”. V ostatních měsících bude vaše kempování na pobřeží s největší pravděpodobností tolerováno.
Skotsko
Na státních pozemcích legálně přenocovat můžete, na soukromých si vyžádejte svolení majitele.
Španělsko
Španělsko patří ke komplikovanějším zemím. Záleží na konkrétním regionu – někde je volné kempování povolené, jinde platí zákaz.
Švédsko
Švédsko je naprosto otevřené stanování ve volné přírodě. S autem však musíte využívat místa k tomu určená. Nemusí se nutně jednat o kemp – stačí tábořiště nebo stellplatz, kterých je ve Švédsku velké množství.