Máte pocit, že vás na silnici při jízdě autem může zastavit jen policista? Omyl! Toto právo má například i učitelka z mateřské školky či řidič autobusu a vy jste ze zákona povinni zastavit. Výčet osob, které mohou zastavit vozidlo na pozemních komunikacích, stanovuje zákon č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, konkrétně § 79 zákona. Zatímco policista může vozidlo zastavit za účelem namátkové kontroly, ostatní osoby oprávněné k zastavení vozidla však tuto pravomoc nemají.
Kdo smí zastavit vozidlo?
- Uniformovaný policista
- Uniformovaný vojenský policista
- Uniformovaný strážník obecní policie může zastavit vozidlo pouze ve dvou případech:
- zajišťuje bezpečný přechod osob před přechodem pro chodce, pokud to stav přecházejících, nebo situace na přechodu vyžaduje,
- jestliže je řidič, nebo jiná osoba v zastavovaném autě podezřelá ze spáchání přestupku, který se týká bezpečnosti a plynulosti provozu na silnici.
- Zaměstnanec Českých drah v blízkosti železničního přejezdu
- Účastník dopravní nehody v případě, že je ohrožena bezpečnost silničního provozu v místě dopravní nehody.
- Dopravce, tedy nejčastěji řidič vozidla hromadné dopravy je oprávněn zastavovat vozidla, pokud provozní nebo jiné závažné důvody vyžadují, aby cestující nastoupili či vystoupili mimo zastávku a vstoupili přitom do vozovky.
- Vedoucí organizované skupiny školních či předškolních dětí, nebo průvodce zdravotně postižených osob při přecházení vozovky.
- Osoba, která je průvodcem vedených nebo hnaných zvířat, může také zastavovat vozidla na pozemních komunikacích, pokud by jinak byla ohrožena bezpečnost provozu.
- Osoba, která vykonává práce spojené se správou, údržbou, měřením, opravou a výstavbou pozemních komunikací. Tato osoba musí mít oblečen výstražný oděv v fluorescenční žluté nebo červeno-oranžové barvě s reflexními pásy.
- Osoba pověřená obcí k zajištění bezpečného přechodu dětí a mládeže přes silnici v blízkosti školy. Tato osoba musí mít oblečenou reflexní vestu s nápisem „ŠKOLA”.
- Uniformovaný celník při výkonu své činnosti
- Příslušník Generální inspekce bezpečnostních sborů s vnějším označením
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.Děkujeme za Váš zájem.
Jak správně vozidlo zastavovat?
Znamení k zastavení vozidla je nutné dávat včas a zřetelně. Osoba zastavující vozidla musí brát ohled na dopravní situaci, tak aby zastavení vozidla neohrozilo bezpečnost na pozemních komunikacích a řidič mohl bezpečně zastavit vozidlo.
Osoba zastavující vozidla dává k zastavení znamení:
- vztyčenou paží,
- zastavovacím terčem červené barvy,
- za snížené viditelnosti červeným světlem, kterým pohybuje v horním půlkruhu,
- kýváním paže nahoru a dolů, nebo vysunutým zastavovacím terčem z jedoucího vozidla
policista, vojenský policista, celník a strážník obecní policie také rozsvícením nápisu STOP na služebním automobilu při jízdě ve stejném směru jako zastavované vozidlo, a to zepředu i zezadu.
Pokud vás oprávněná osoba vyzve k zastavení vozidla, máte ze zákona povinnost zastavit. Dejte si však pozor na případné podvodníky, například člověka v černém tričku s nápisem POLICIE rozhodně nelze považovat za uniformovaného policistu a je jen na vaší dobré vůli, zda zastavíte. Možná se vás chce zeptat na cestu, nebo potřebuje někam svézt.