Ač je teprve začátek prosince, zima už se hlásí o slovo. První sníh a teploty na bodě mrazu. Máte už pečlivě připravené auto na zimu? Základem jsou přezuté pneumatiky, ale je toho mnohem více. Co všechno se vyplatí do auta pořídit, aby Vás zimní cesty do zaměstnání, na výlety či za rodinou nepřekvapily a Vy vždy bezpečně dorazili do cíle? Čtěte následující řádky a zjistěte, zda jste na zimu plně připraveni.
Zimní pneumatiky
Dle zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. Přezuto musíte mít i když lze předpokládat, že podle předpovědi sněžit nebude. Dle odborníků je ideální čas na přezutí, když denní teplota klesne k 7 °C. Zimní pneumatiky lze od letních snadno poznat. Zimní pneumatika má více zářezů a v každém špalíku se nachází vlnkovité zářezy navíc. Úkolem vlnkovitých zářezů je odvádět vodu a sníh. Zimní pneumatiky se značí nápisem M+S či symbolem sněhové vločky. Za nevhodné pneumatiky Vám hrozí od silniční kontroly pokuta a od pojišťovny v případě škodní události krácení pojistného plnění. Pokuta se pohybuje kolem 2500 korun. V zahraničí je to i tisíc euro.
Děkujeme za Váš zájem.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.
Výbava běžné zimní jízdy
V případě, že auto parkujete venku, Vám rychlejší odjezd usnadní fólie na přední sklo – brání zamrzání předního skla. Do auta si v zimě dodejte plastovou škrabku, se kterou námrazu jednoduše odstraníte. Smetáčkem důkladně smeťte vrstvu sněhu. Jízda s velkou vrstvou sněhu je neohleduplná k ostatním řidičům a navíc za ní můžete dostat pokutu. Domů si pořiďte rozmrazovač zámků. Ten se z výbavy stále více vytrácí – řidiči spoléhají na dálkové ovládání. Ale může nastat vybití akumulátoru a nic jiného než auto otevřít manuálně Vám nezbyde a s rozmrazovačem zámků to půjde rozhodně snadněji.
Nemrznoucí kapalina
Před zimou mrkněte na provozní kapaliny. Zkontrolujte stav oleje a datum poslední výměny brzdové kapaliny. Pokud je některá z hladin kapalin příliš nízko, nebo Vám na palubní desce svítí kontrolka, tak ji dolijte. Než udeří mrazy, dejte si pozor na kapalinu do ostřikovačů. Vyměňte ji za zimní nemrznoucí směs – většinou je modrá. Kdyby Vám tam zůstala letní směs, tak by došlo k jejímu zamrznutí a ostřikovač by byl nefunkční. Navíc zamrznutí a poškození čerpadla ostřikovačů nepatří mezi levné opravy.
Výbava na hory
Na dovolenou na horách si, kromě lyží, nezapomeňte přibalit i sněhové řetězy. Většina řidičů na řetězy často zapomíná, jenže pokud napadne větší množství sněhu a silnice budou kluzké, tak Vám často nepomohou ani nejmodernější elektroničtí asistenti – uzávěrka diferenciálu, protiprokluzový systém nebo protiblokovací systém brzd. Ideálním řešením je pořídit si originální řetězy vždy podle velikosti pneumatik vozu. Originální řetězy jsou výrobcem vozidla testovány tak, aby vyhověly všem předpisům – z hlediska legislativy i zaručené funkčnosti.
Baterie
Ověřte si, že má Vaše autobaterie dostatečnou kapacitu, aby přečkala zimu. S teplotou -10 °C se kapacita baterie snižuje o 30 %. Baterie má svoji životnost, která se obvykle podle typu pohybuje mezi 4 až 6 lety. Stav baterie si nechte zkontrolovat odborníky ve specializovaných servisech.
Využijte asistenční služby Vaší pojišťovny
V případě, že se dostanete do situace, že si s autem nevíte rady a pokračování Vaší cesty je v nedohlednu, obraťte se na asistenční službu Vaší pojišťovny. Asistenci poskytují v dnešní době všechny pojišťovny i v základním povinném ručení. Operátoři na linkách Vám poradí, jak postupovat. V případě, že to bude potřeba, za Vámi přijede asistenční technik.