Aprílové počasí už je minulostí a současné teploty nás zřídkakdy mohou překvapit nějakými extrémními výkyvami. Málokterý nadšený cyklista ještě neoprášil stroj a nezkusil, co zbylo z nadšení a síly, získané tvrdou dřinou v předchozím roce. Cyklisté však mohou mít kromě sportovního drilu a špičkové kondičky za motivaci i ekologii nebo ekonomické důvody. Někdo zkrátka vymění auto za kolo z toho důvodu, aby ušetřil ovzduší a svou peněženku, jako vedlejší produkt prospěje i svému zdraví. Výmluvy na kopcovité terény už jsou dávno tabu, elektrokola všechny rozdíly v terénu a fyzičce eliminují na minimum.
Historie
První pokusy o elektrokolo začaly vznikat krátce poté, co bylo vynalezeno jízdní kolo. První přihlášky patentů kol s využitím elektromotoru jsou registrovány již v 90. letech 19. století.
- Jako autor prvního elektrokola poháněného dvojitým elektrickým motorem ve středu osy klikové hřídele je evidován Hosea W. Libbey z Bostonu v USA z roku 1897.
- v České republice byl první vlaštovkou ve vývoji “elektrocyklů” konstruktér ing. H. Fügner. První kolo si nechal patentovat v roce 1938 a v roce 1944 vznikl prototyp: dynamo Sentuilla
- s výkonem 150 w vyrobilo elektrický proud o napětí 24 V. Rychlost na rovině byla 14 km/h, dojezd 70 km a váha 140 kg. Nejtěžší byly olověné baterie s kapacitou 70 Ah.
- První komerční elektrokola se začala prodávat v roce 1992 a o 6 let později bylo na trhu již 49 různých typů. Baterie se postupem času zmenšovaly a jejich kapacita naopak rostla
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.Děkujeme za Váš zájem.
Typy
Dle využití:
- skládací kola – dají se jednoduše přepravovat v kufru automobilu nebo ve vlaku, jsou během chvilky složená a připravená k nasednutí.
- městská kola – konstrukce je přizpůsobena i vyšším věkovým kategoriím (nízký nástup, vzpřímený sed, možnost převozu menšího nákladu, např. nákupu).
- cestovní kola – kola přizpůsobená dlouhým výletů (nosiče, dlouhá výdrž baterie apod.).
- horská kola – odpružená kola s širšími pláštěmi pro pohodlnou jízdu v terénu.
Dle baterie:
- Olověný akumulátor (téměř už se nepoužívá): výhodou je nízká cena, nevýhodou hmotnost.
- Nikl-metal hydridový akumulátor (NiMH) se objevuje na elektrokolech zřídkakdy. Výhodou je nízká cena, nevýhodou rychlé samovybíjení (30 % za měsíc).
- Lithium-iontový akumulátor (Li-Ion) – nejpoužívanější baterie s vysokou kapacitou, malým objemem a nízkou hmotností. Nevýhodou je její citlivost na přebíjení a naopak úplné vybití.
- Lithium-polymerový akumulátor (Li-Pol) – je tenčí a ohebný, oproti Li-Ion baterii je ale dražší a v elektrokolech se zatím moc nevyužívá.
- LiFePO4 (LFP) – nový druh akumulátoru s nízkou výrobní cenou, v budoucnu pravděpodobně nahradí Li-Ion baterie, v současnosti ještě není vyřešená nízká vnitřní vodivost.
Váha elektrokola se spolu s baterií a elektromotorem nejčastěji pohybuje v rozmezí 19 – 29 kg. Na jedno nabití dojedou podle terénu 40 – 100 km a baterie obvykle vydrží 30 – 70 tisíc kilometrů. Kvalitní elektrokola lze pořídit za cenu od 30 000 Kč, podle výbavy a typu se cena může vyšplhat na 70 000 a víc.
Výhody elektrokola
- s elektrokolem můžete naplánovat delší výlety než jen po okolí
- při jízdě do kopce vám asistuje motor a šetří vaši drahocennou energii
- můžete si nastavit, jak moc vám kolo při jízdě bude pomáhat
- elektrokola jsou vhodná i pro lidi, kteří nemají ze zdravotních důvodů podstupovat velkou fyzickou zátěž
- pokud se nechcete zapotit, např. při cestě do práce nebo na nákup, s elektrokolem můžete jezdit i bez potu.
Nevýhody elektrokola
- cena
- vyšší hmotnost
- v případě vybití baterie po cestě je namáhavější kolo ovládat
- horší manipulace (při nakládání na držák vozu apod.)
- limit akumulátoru v dojezdu