Dálnice D1 – nejstarší a nejdelší česká dálnice, v některých úsecích i nejvytíženější a nejnebezpečnější. Za 24 hodin projede u Prahy skoro 100 tisíc vozidel a u Brna 70 tisíc. Její rekonstrukce byla nejnáročnějším projektem, který Ředitelství silnic a dálnic kdy realizovalo. Kompletní rekonstrukce čítala 160 km mezi úseky Mirošovice u Prahy a Kývalkou u Brna. Opraveno bylo 92 dálničních mostů z čehož vzniklo 25 nových mostů a 35 nových nájezdů. Nájezdy byly stavěny s rezervou pro případné vytvoření šestiproudé dálnice.
Pohled do historie – nápad z roku 1935 byl dokončen v roce 1980
První myšlenky na stavbu dálnice pochází již z roku 1935 – projekt Národní silnice, která by spojovala úsek Plzeň–Košice. Jelikož projekt neprocházel významnými středisky koncentrace obyvatel jako Praha či Brno, tak neuspěl. O několik let později v roce 1939 schvaluje vláda projekt návrhu trasy dálnice Praha – Jihlava – Brno – slovenská hranice. Vlivem válečného období se práce opravdu protáhly. Koncem padesátých let začala intenzita silničního provozu narůstat, což byl další impuls pro modernizaci silniční sítě. V roce 1967 byla zahájena výstavba dálnice D1 Praha – Brno, která byla dokončena v roce 1980 – o 40 let později, než bylo původně plánováno.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.Děkujeme za Váš zájem.
Stav před rekonstrukcí
Po desítkách let provozu byla dálnice na konci své životnosti. Na asfaltobetonovém krytu se objevovaly vyjeté koleje a plošný rozpad, zatímco na cementobetonovém krytu byly velké trhliny a dokonce byly výškově posunuté. Mimo jiné se jednalo také o špatný stav mostů a systém odvodnění dálnice, který při jízdě v dešti a při námraze znamenal větší riziko nehody. Dalším bodem rekonstrukce byl nevyhovující stav odbočovacích a připojovacích pruhů a úzké krajnice, které zvyšovaly nebezpečí v případě odstavení nákladních vozidel nebo autobusů. Na několika místech chyběly nebo byly zastaralé telekomunikační sítě, optické kabely a záchytná zařízení.
Plán rekonstrukce
Modernizace zahrnovala zejména:
- Úpravu šířky vozovky ze stávajících 26,5 metrů na 28 metrů,
- rozšíření odstavného pruhu o 0,75 metrů na každé straně,
- opravu konstrukce vozovky,
- úpravu přejezdů, připojovacích a odbočovacích pruhů,
- rozšíření mostů a nájezdů,
- celkovou výměnu svodidel,
- modernizaci zařízení SOS,
- výstavbu protihlukových stěn.
Přínos rekonstrukce – ušetří čas řidičům a ulehčí životnímu prostředí
Dálnice se nyní může pyšnit novým moderním betonovým povrchem, který odpovídá normám v silniční dopravě 21. století. Bezpečnější silniční provoz poskytuje nové odvodnění silnice, které za deště i námrazy zaručuje plynulou a bezpečnou jízdu. V případě oprav bude možné vždy dopravu převést do režimu 2+2 a tím se sníží počet dopravních kolon a tudíž i zdržení pro řidiče.
Rekonstrukce skončila 1. 10. 2021, kdy došlo ke slavnostnímu otevření. Celkově rekonstrukce vyšla na 21,8 miliardy korun – což je o 2 miliardy méně než se plánovalo. Na druhou stranu se práce protáhly o 3 roky a termín jejich dokončení se dvakrát odsouval. Téměř 30metrová betonová vrstva má nově 30letou životnost. Novinkou jsou asfaltové vrstvy, které zabraňují pohybu panelů. Modernizace však nekončí – na části dálnice okolo Brna je velký provoz, proto se již příští rok začne s rozšiřováním na 6 pruhů.
Nyní se pracuje ještě na třech úsecích. Práce se týkají především vegetace. Do konce letošního roku by měly být hotové. Odvoz stavebního materiálu bude probíhat ještě na jaře 2022 – omezit provoz by ale neměl.