Žebříčky nejkrásnějších aut všech dob vyhlašují a sestavují různé společnosti. My jsme se zaměřili na žebříček stovky nejkrásnějších aut všech dob, který sestavil německý magazín Auto Bild, a z něj vybrali prvních patnáct automobilových skvostů. Vozidla vybírali automobiloví designéři, historici, ředitelé muzeí i závodníci z různých koutů světa. Posuďte sami, jak se jim výběr povedl.
1. Jaguar E-Type
Jeden z nejslavnějších modelů automobilky Jaguar se na první příčce podobných žebříčků objevuje opakovaně. Nejkrásnější je jeho původní verze, která se začala vyrábět v roce 1961. V té době šlo o nejrychlejší britský sériově vyráběný vůz – byl schopen dosáhnout rychlosti až 240 km/h. Tento legendární sportovní vůz se v různých verzích vyráběl až do roku 1975, počet vyrobených kusů přesáhl 70 000.
2. Mercedes 300 SL
Legendární dvousedadlový sportovní vůz s tak typickým poznávacím znakem – dveřmi, které se otevírají nahoru a připomínají rozevřená křídla racka. Díky nim si vůz vysloužil přezdívku “Gullwing” (z anglického gull = racek, wing = křídlo). Verze kupé s “křídly” se vyráběla v letech 1954 – 1957, následně pokračovala výroba až do roku 1963, ale už ve verzi roadster. Celkem bylo vyrobeno 1 400 kusů.
3. Lamborghini Miura
Vyvážené a ladné křivky tohoto vozu jsou dílem automobilového designéra Marcella Gandiniho. Lamborghini Miura se kromě líbivého designu pyšní také dalšími přednostmi – jednalo se o nejrychlejší produkční auto své doby (s maximální rychlostí 277 km/h) a o první model automobilky s motorem uprostřed. Miura se vyráběla v letech 1966 – 1973 v celkovém počtu 766 exemplářů.
4. Porsche 911
“Devět set jedenáctku” není třeba dlouze představovat, protože jde bezpochyby o nejslavnější a nejznámější model značky Porsche. Jde o dodnes vyráběné dvoudveřové kupé s typickými liniemi, kruhovými předními světlomety a šikmo skloněnou zadní částí. Poprvé bylo Porsche 911 představeno 12. září 1963 ve Frankfurtu nad Mohanem, tehdy ještě pod označením 901, které muselo být změněno, protože takové schéma označení s nulou uprostřed již používal Peugeot.
5. Ferrari 250 GT
V patnáctce nejkrásnějších aut je Ferrari zastoupeno třemi modely a toto je první a zároveň nejstarší z nich. Jak je u Ferrari zvykem, každá typová řada zahrnuje více modelů a ty mají další varianty. Co se týká Ferrari 250 GT, známá je především ikonická verze SWB Berlinetta Competizione (SWB je zkratka anglického výrazu pro krátký rozvor).
6. Citroën DS
Vůz vyšší střední třídy, který byl na svou dobu inovativní a revoluční, a to nejen svým vzhledem – o ten se postaral italský návrhář Flaminio Bertoni. Představení Citroënu DS a zahájení jeho výroby proběhlo v roce 1955, vyráběn byl potom v mnoha provedeních dalších 20 let. Celkem bylo vyrobeno téměř 1,5 milionu kusů.
7. BMW 507
Štíhlý, elegantní a přitom sportovní roadster zaujme nejvíce právě svým vzhledem. Nejen pro fanoušky automobilky se BMW 507 stalo nezapomenutelným modelem. Vůz vznikl jako konkurent již zmíněného Mercedesu 300 SL, k jeho masovější výrobě však nakonec nedošlo. V letech 1955 – 1959 vzniklo jen něco málo přes 250 kusů. Majitelem jednoho z nich byl Elvis Presley.
8. Bugatti Type 57
Tento vůz uvedla automobilka na trh začátkem roku 1934, ve výrobě potom zůstal až do roku 1940. Byl k dostání s různými typy karoserií (dvoudveřové kupé, čtyřdveřové kupé, dvoudveřový kabriolet), které se vyznačovaly hladkými, zaoblenými tvary. Nejexkluzivnějším bylo dvoudveřové kupé Atlantic – vznikly pouze 4 kusy a dodnes přežily jen dva.
9. Ferrari 250 GTO
Základem pro Ferrari 250 GTO, které bylo navržené pro závody GT, se stalo již zmíněné Ferrari 250 GT SWB. Tento italský vůz byl vyráběn v letech 1962 – 1964, během nichž vzniklo celkem 39 kusů (poslední 3 vozy měly pozměněný design). V minulosti byl zvolen nejlepším sportovním autem a také nejlepším Ferrari všech dob.
10. Alfa Romeo Tipo 33 Stradale
Krásný a zároveň rychlý supersport s jemnými liniemi, který pod nádherným zevnějškem ukrýval špičkovou závodní techniku. Dokázal jet rychlostí až 260 km/h a stovky dosáhl za 5,6 sekundy, což z něj činilo nejrychlejší produkční auto své doby. Výroba probíhala v letech 1967 – 1969 a vyrobilo se pouhých 8 exemplářů.
11. Lancia Stratos HF
Lancia Stratos ze 70. let je zřejmě nejznámějším modelem automobilky a zároveň jedním z nejúspěšnějších rallye vozů vše dob. Toto lehké, a přesto výkonné kupé vznikalo od samého začátku jako soutěžní speciál, což nebylo běžné. Autorem designu vozidla se stal Marcello Gandini, jehož dílem je i výše zmíněné Lamborghini Miura. Během dvouleté produkce Lancie Stratos vzniklo 492 kusů.
12. Mercedes 500 K
Model Mercedes-Benz 500K (tovární označení W29) byl poprvé představen na autosalonu v Berlíně v roce 1934. Vůz měl typicky dlouhou kapotu a byl nabízen ve třech délkách podvozků, v celé řadě karosářských verzí. Vyráběl se do roku 1936, vyrobeno bylo 342 kusů. Nejcennější verzí jsou vozy s jedinečnou tovární karoserií Spezial Roadster, které dnes patří k nejdražším veteránům.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.Děkujeme za Váš zájem.
13. Aston Martin DB4 GT Zagato
Tento sporťák pochází z počátku 60. let. Vyráběl se v letech 1960 – 1963 jen v malém počtu exemplářů – z původně plánovaných 25 kusů bylo kvůli nižší poptávce nakonec vyrobeno jen dvacet. Automobilka však tento krásný model nedávno obnovila. V loňském roce byl představen první dokončený model z obnovené série s označením Continuation, která bude čítat 19 exemplářů.
14. Talbot-Lago T150-C SS
Mezi nejkrásnější vozy historie patří i tento skvost inspirovaný stylem art deco, kterému nechybí francouzská elegance. Podobu vozu francouzské značky Talbot-Lago navrhl italský designér Giuseppe Figoni. Vůz má svým tvarem připomínat kapku vody, proto se mu také dostalo francouzské přezdívky “goutte d´eau” (v překladu kapka vody).
15. Ferrari 275 GTB
Italský sportovní automobil Ferrari 275 GTB přišel v roce 1964 jako náhrada staršího modelu 250 a ve výrobě vydržel až do roku 1968. Design vozu vycházel z modelu 250 GT. Jednou z novinek modelu 275 bylo nezávislé zadní odpružení, které poskytovalo pohodlí i při rychlé sportovní jízdě.
Zdroje obrázků:
- https://commons.wikimedia.org, autor: Morven
- https://commons.wikimedia.org
- https://commons.wikimedia.org, autor: Craig James
- https://commons.wikimedia.org, autor: Moenstermann
- https://commons.wikimedia.org, autor: Simon Davison
- https://commons.wikimedia.org, autor: Jlantzy
- https://commons.wikimedia.org, autor: Stefan Krause
- https://commons.wikimedia.org, autor: Ramgeis
- https://commons.wikimedia.org
- https://commons.wikimedia.org, autor: edvvc